Ekonomi Türkiyede her yıl 77 milyon ton gıda israf ediliyor

Türkiye'de her yıl 7.7 milyon ton gıda israf ediliyor

2021 Birleşmiş Milletler Çevre Programı Gıda İsrafı Endeksi Raporu’na göre, dünya genelinde her yıl yapılan toplam gıda israfı 931 milyon ton olarak kayıtlara geçti. Gıda israfında dünya ülkeleri arasında 15. sırada yer alan Türkiye’de her yıl 7.7 milyon tondan fazla gıda israf edilirken, her yıl kişi başına da 93 kilogram yiyeceğin çöpe atıldığı saptandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Türkiyede her yıl 7.7 milyon ton gıda israf ediliyor
Arşiv

Ajans Press’in, 2021 Birleşmiş Milletler verilerinden elde ettiği bilgilere göre gıda israfı yapan ülkeler ve oranları belli oldu. Böylelikle Türkiye’deki her yıl 7.7 milyon tondan fazla gıda israf edilirken, her yıl kişi başına 93 kilogram yiyeceğin de çöpe atıldığı saptandı.

Her el yıkamada 1 litre su israf
HAYAT
Her el yıkamada 1 litre su israf

Rapora göre, dünya genelinde her yıl yapılan toplam gıda israfı ise 931 milyon ton olarak kayıtlara geçti.

2021 yılının medya yansımasına bakıldığında, bu konu basında sadece 451 haberde yer edinirken, online mecrada 2 bin 132 haberle konuşuldu. Medyada yeteri kadar yansıma bulamayan gıda israfının, önümüzdeki yıllarda daha yüksek seviyelere çıkacağı öngörüler arasında yer aldı.

Acı rakam: Bir günde 7 milyon ekmek çöpe gidiyor!
EKONOMİ
Acı rakam: Bir günde 7 milyon ekmek çöpe gidiyor!

İSRAFIN YÜZDE 61'İ EVLERDE

Rapora göre, israfın yüzde 61’lik kısmı evlerde, yüzde 26’lık kısmı gıda hizmeti veren yerlerde, yüzde 13’lük kısmı ise gıda satıcılarında meydana geldi.

Çiftliklerde ve tedarik zincirlerinde de gıdaların kaybolması sadece yemek artıklarının israfına neden olmadığı, gıdaların yaklaşık üçte birinin de bu şekilde israf edildiğini gösterdi.

BM israfı raporladı: Yılda 900 milyon ton çöpe gidiyor
HAYAT
BM israfı raporladı: Yılda 900 milyon ton çöpe gidiyor

Her yıl 14,5 milyar dolarlık gıdayı çöpe atıyoruz
EKONOMİ
Her yıl 14,5 milyar dolarlık gıdayı çöpe atıyoruz

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.