Gündem300 bin Suriyeliye Türkçe eğitim

300 bin Suriyeli'ye Türkçe eğitim

Bahçeşehir Üniversitesi Göç ve Kent Çalışmaları Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ulaş Sunata, Suriyeli mülteciler için eğitime öncelik verdiklerini belirterek, 300 bin Suriyeli çocuğa Türkçe öğreteceklerini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Sunata projenin Milli Eğitim Bakanlığı, belediyeler ve STK'lar ile iş birliği içerisinde ilerleyeceğini açıkladı.

Haber MerkeziAA
Kariyerini göç üzerine çalışmalarla şekillendiren ve 15 yıldır bu konuda birçok faaliyetin altına imza atan Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Göç ve Kent Çalışmaları Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ulaş Sunata, Suriyeli mülteciler konusundaki projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Üniversite olarak Suriyeli mülteciler konusunda yapabilecekleri hususunda önceliği eğitime verdiklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Sunata, "Milli Eğitim Bakanlığı, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak, Türkçe eğitim seferberliği başlatmaya planlıyoruz. 300 bin Suriyeli çocuğa, Türkçe öğretmeyi planlıyoruz. Suriyeli olup ana dili Arapça olan çocuklara ikinci dil olarak Türkçe öğretmek istiyoruz. Şu anda Suriyeli çocuklara Türkçe eğitim verecek öğretmenler eğitimden geçiriliyor. Yaz aylarında kamplarda değil şehirlerde ikamet eden ailelerin çocuklarına Türkçe eğitim vermeye başlayacağız." diye konuştu.

Entegre etmezsek ileride problem olabilir

Yrd. Doç. Dr. Sunata, Türkçe öğrenmenin mülteciler için eğitim ve sosyal hayattaki aktivitelerini yapabilmeleri hususunda kritik önem taşıdığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Türkçe eğitim, mültecilerin Türkiye'ye uyumu konusunda olmazsa olmazdır. Türkçe eğitim verilmemesi durumunda mültecilerin hayat mücadelesi daha zorlu geçecek. Yarın Suriye'de savaş bitse bile Türkiye'dekilerin en az yüzde 50'si geri dönmeyecek. Burası, bir kısım Suriyeli'nin asıl vatanı durumuna geldi. Eğer bunları eğitmez ve entegre etmezsek, ileride çok ciddi sorunlarla karşı karşıya gelinebilir"

Türkiye sığınmacı konusunda kilit ülke

En fazla Suriyeli mülteci bulunan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Sunata, Ürdün ve Lübnan'da da azımsanmayacak düzeyde mülteci yaşadığını kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Sunata, "Türkiye, Suriyeli sığınmacı konusunda kilit ülke oldu" diyerek, "Ürdün ve Lübnan'daki mültecileri nüfuslarına göre değerlendirdiğimizde oran daha yüksek. Ancak, her iki ülkenin durumu Türkiye'ye göre daha iyi. Çünkü entegrasyon konusunda mültecilerle iki ülkenin insanları aynı ırktan ve aynı dili konuşuyorlar. Bu iki ülkeye dünyadan çok fazla yardım gidiyor. Türkiye'nin entegrasyon konusuna acilen el atması gerekiyor ve bu konuda hızlı hareket etmesi lazım. Bu mültecilere Türkiye'nin artık misafir gözüyle bakmaması gerekiyor. Çünkü, Türkiye'de doğan Suriyeli çocuk sayısı 500 bini geçti. Onun için yasal düzenlemelerin hızlıca yapılması ve bunlara mülteci statüsünün verilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

BBP de Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı
Gündem

BBP de Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin 'Cumhur İttifakı'nda yer alacağını açıkladı.
İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı
Ekonomi

İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.
Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor
Hayat

Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor

Endonezya'da yaşayan 14 yaşındaki Akmal, iki yıldır "yumurtladığını" iddia etti. Çocuğun babası, oğlunun 'yumurtladığı' yumurtaların akının olmadığını söyledi.
'Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum'
Gündem

'Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum'

Bursa’da kalbinin altından bıçak yarasıyla hastaneye gelen kişiyi hayatta tutabilmek için çalışan Acil Tıp Uzmanı Dr. Hüseyin Yenice ameliyathaneye gidene kadar sedyenin üzerinde kalp masajı yaptı. Doktorun insan hayatı için gösterdiği bu çaba ise saniye saniye kameralara yansıdı.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...