Gündem 300 bin Suriyeliye Türkçe eğitim

300 bin Suriyeli'ye Türkçe eğitim

Bahçeşehir Üniversitesi Göç ve Kent Çalışmaları Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ulaş Sunata, Suriyeli mülteciler için eğitime öncelik verdiklerini belirterek, 300 bin Suriyeli çocuğa Türkçe öğreteceklerini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Sunata projenin Milli Eğitim Bakanlığı, belediyeler ve STK'lar ile iş birliği içerisinde ilerleyeceğini açıkladı.

Haber Merkezi AA
Kariyerini göç üzerine çalışmalarla şekillendiren ve 15 yıldır bu konuda birçok faaliyetin altına imza atan Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Göç ve Kent Çalışmaları Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ulaş Sunata, Suriyeli mülteciler konusundaki projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Üniversite olarak Suriyeli mülteciler konusunda yapabilecekleri hususunda önceliği eğitime verdiklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Sunata, "Milli Eğitim Bakanlığı, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak, Türkçe eğitim seferberliği başlatmaya planlıyoruz. 300 bin Suriyeli çocuğa, Türkçe öğretmeyi planlıyoruz. Suriyeli olup ana dili Arapça olan çocuklara ikinci dil olarak Türkçe öğretmek istiyoruz. Şu anda Suriyeli çocuklara Türkçe eğitim verecek öğretmenler eğitimden geçiriliyor. Yaz aylarında kamplarda değil şehirlerde ikamet eden ailelerin çocuklarına Türkçe eğitim vermeye başlayacağız." diye konuştu.

Entegre etmezsek ileride problem olabilir

Yrd. Doç. Dr. Sunata, Türkçe öğrenmenin mülteciler için eğitim ve sosyal hayattaki aktivitelerini yapabilmeleri hususunda kritik önem taşıdığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Türkçe eğitim, mültecilerin Türkiye'ye uyumu konusunda olmazsa olmazdır. Türkçe eğitim verilmemesi durumunda mültecilerin hayat mücadelesi daha zorlu geçecek. Yarın Suriye'de savaş bitse bile Türkiye'dekilerin en az yüzde 50'si geri dönmeyecek. Burası, bir kısım Suriyeli'nin asıl vatanı durumuna geldi. Eğer bunları eğitmez ve entegre etmezsek, ileride çok ciddi sorunlarla karşı karşıya gelinebilir"

Türkiye sığınmacı konusunda kilit ülke

En fazla Suriyeli mülteci bulunan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Sunata, Ürdün ve Lübnan'da da azımsanmayacak düzeyde mülteci yaşadığını kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Sunata, "Türkiye, Suriyeli sığınmacı konusunda kilit ülke oldu" diyerek, "Ürdün ve Lübnan'daki mültecileri nüfuslarına göre değerlendirdiğimizde oran daha yüksek. Ancak, her iki ülkenin durumu Türkiye'ye göre daha iyi. Çünkü entegrasyon konusunda mültecilerle iki ülkenin insanları aynı ırktan ve aynı dili konuşuyorlar. Bu iki ülkeye dünyadan çok fazla yardım gidiyor. Türkiye'nin entegrasyon konusuna acilen el atması gerekiyor ve bu konuda hızlı hareket etmesi lazım. Bu mültecilere Türkiye'nin artık misafir gözüyle bakmaması gerekiyor. Çünkü, Türkiye'de doğan Suriyeli çocuk sayısı 500 bini geçti. Onun için yasal düzenlemelerin hızlıca yapılması ve bunlara mülteci statüsünün verilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

İstanbul'da 3 bin 718 parça tarihi eser ele geçirildi
Gündem

İstanbul'da 3 bin 718 parça tarihi eser ele geçirildi

İstanbul'da düzenlenen 11 operasyonda, 3 bin 718 parça tarihi eser ele geçirildi. Operasyonlarda gözaltına alınan 12 kişi, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Muğla'da 71 tüp yılan zehri ele geçirildi: Piyasa değeri 2 milyon lira
Gündem

Muğla'da 71 tüp yılan zehri ele geçirildi: Piyasa değeri 2 milyon lira

Muğla'nın Ula ilçesinde bir evde, yurda kaçak yollarla sokulduğu belirlenen 71 tüp kobra zehri ele geçirildi. El konulan yılan zehrinin piyasa değerinin yaklaşık 2 milyon lira olduğu belirtildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Putin İdlib için İstanbul'a geliyor
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Putin İdlib için İstanbul'a geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yaptığı İdlib görüşmesine dair "Bu dörtlü zirve konusunda şu anda “kesin değil” dersem daha yeridir. Çünkü Sayın Putin “Biz bunu ikimiz beraber yapsak daha isabetli olur” gibi bir teklif getirince, ben dedim ki “Bu da olabilir, 4’lü de olabilir. Şu anda İdlib'de bizim ikimizin kararı çok büyük önem arz ediyor.” Tarih konusunda hemen hemen mutabık sayılırız, yani 5 Mart itibarıyla… Yeri itibarıyla büyük ihtimalle İstanbul olacak. Bu arada ikili, dörtlü meselesini yine görüşmelerle devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Patriot teklifine dair sorulan soruya “Biz teklifimizi yaptık. Çok net olarak söyleyeyim -aldığım istihbarat-, şu anda Amerika’nın elinde bize vereceği Patriot yok” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin HTS kayıtları ile ilgili olarak “Bu kayıtlar ortaya döküldüğünde Türkiye’de çok daha farklı bir hava eser ve esecektir” ifadelerini kullandı. Emekli ikramiyelerinin kesileceği iddialarına yönelik de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öyle bir şey yok. Böyle bir sahtekarlık olur mu? Bunu ortaya atanların derdi başka" sözleri ile tepkisini dile getirdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.