Gündem 300 bin Suriyeliye Türkçe eğitim

300 bin Suriyeli'ye Türkçe eğitim

Bahçeşehir Üniversitesi Göç ve Kent Çalışmaları Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ulaş Sunata, Suriyeli mülteciler için eğitime öncelik verdiklerini belirterek, 300 bin Suriyeli çocuğa Türkçe öğreteceklerini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Sunata projenin Milli Eğitim Bakanlığı, belediyeler ve STK'lar ile iş birliği içerisinde ilerleyeceğini açıkladı.

AA
Kariyerini göç üzerine çalışmalarla şekillendiren ve 15 yıldır bu konuda birçok faaliyetin altına imza atan Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Göç ve Kent Çalışmaları Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ulaş Sunata, Suriyeli mülteciler konusundaki projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Üniversite olarak Suriyeli mülteciler konusunda yapabilecekleri hususunda önceliği eğitime verdiklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Sunata, "Milli Eğitim Bakanlığı, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yaparak, Türkçe eğitim seferberliği başlatmaya planlıyoruz. 300 bin Suriyeli çocuğa, Türkçe öğretmeyi planlıyoruz. Suriyeli olup ana dili Arapça olan çocuklara ikinci dil olarak Türkçe öğretmek istiyoruz. Şu anda Suriyeli çocuklara Türkçe eğitim verecek öğretmenler eğitimden geçiriliyor. Yaz aylarında kamplarda değil şehirlerde ikamet eden ailelerin çocuklarına Türkçe eğitim vermeye başlayacağız." diye konuştu.

Entegre etmezsek ileride problem olabilir

Yrd. Doç. Dr. Sunata, Türkçe öğrenmenin mülteciler için eğitim ve sosyal hayattaki aktivitelerini yapabilmeleri hususunda kritik önem taşıdığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Türkçe eğitim, mültecilerin Türkiye'ye uyumu konusunda olmazsa olmazdır. Türkçe eğitim verilmemesi durumunda mültecilerin hayat mücadelesi daha zorlu geçecek. Yarın Suriye'de savaş bitse bile Türkiye'dekilerin en az yüzde 50'si geri dönmeyecek. Burası, bir kısım Suriyeli'nin asıl vatanı durumuna geldi. Eğer bunları eğitmez ve entegre etmezsek, ileride çok ciddi sorunlarla karşı karşıya gelinebilir"

Türkiye sığınmacı konusunda kilit ülke

En fazla Suriyeli mülteci bulunan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Sunata, Ürdün ve Lübnan'da da azımsanmayacak düzeyde mülteci yaşadığını kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Sunata, "Türkiye, Suriyeli sığınmacı konusunda kilit ülke oldu" diyerek, "Ürdün ve Lübnan'daki mültecileri nüfuslarına göre değerlendirdiğimizde oran daha yüksek. Ancak, her iki ülkenin durumu Türkiye'ye göre daha iyi. Çünkü entegrasyon konusunda mültecilerle iki ülkenin insanları aynı ırktan ve aynı dili konuşuyorlar. Bu iki ülkeye dünyadan çok fazla yardım gidiyor. Türkiye'nin entegrasyon konusuna acilen el atması gerekiyor ve bu konuda hızlı hareket etmesi lazım. Bu mültecilere Türkiye'nin artık misafir gözüyle bakmaması gerekiyor. Çünkü, Türkiye'de doğan Suriyeli çocuk sayısı 500 bini geçti. Onun için yasal düzenlemelerin hızlıca yapılması ve bunlara mülteci statüsünün verilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.