|

Ajandasından saldırı planları çıktı

Diyarbakır’da ölü ele geçirilen ‘Dr. Amara’ kod adlı terörist Müzeyyen Aydınlı’nın üzerindeki not defterinden saldırı planları çıktı. Harekete geçen İstanbul polisi, kamu kurumlarının fotoğraflarını çeken 8 şüpheliyi yakaladı. Teröristlerin İstanbul Adalet Sarayı, Yavuz Selim Polis Merkezi, Tuzla Piyade Okulu ve Bayrampaşa Çevik Kuvvet çevresinde keşif yaptıkları belirlendi.

Şahin Şen
00:00 - 15/04/2021 Perşembe
Güncelleme: 05:13 - 15/04/2021 Perşembe
Yeni Şafak
SİHA ile etkisiz hale getirilen ‘Dr. Amara’ kod adlı terörist Aydınlı’nın üzerinden çıkan not defterindeki bilgilerle terör örgütü PKK’nın kanlı planı çökertildi.
SİHA ile etkisiz hale getirilen ‘Dr. Amara’ kod adlı terörist Aydınlı’nın üzerinden çıkan not defterindeki bilgilerle terör örgütü PKK’nın kanlı planı çökertildi.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri terör örgütü PKK’nın İstanbul’da saldırı düzenlemek istediği kamu kurum ve kuruluşlarının fotoğraflarını çeken 8 şüpheliyi yakaladı.
İstanbul polisini PKK adına çalışan 8 şüpheliye götüren olay Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 3 Ekim 2020’de SİHA’lar tarafından etkisiz hale getirilen ‘Amara’ kod adlı teröristin üzerinden çıkan not defteri oldu.
İçişleri Bakanlığı’nın terörden arananlar listesinde kırmızı kategoride 10 milyon lira ödülle aranan, PKK’nın sözde orta saha Amed Eyaleti Özel Güç Sorumlusu Dr. Amara kod adlı Müzeyyen Aydınlı’nın üzerinden kentlerde yaşayan işbirlikçilerin bilgileri çıktı.
  • Terörist Amara’nın sığınağında jelikan adı verilen bidonlar içerisinde harici hard disk ve USB hafıza kartları ele geçirildi.
    Bu disk ve hafıza kartlarının içerisinden PKK’nın saldırı planları ve krokilerinin olduğu bir arşiv çıktı. Arşiv üzerinde titizlikle uzun bir inceleme yapan ekipler, terör örgütü PKK’nın İstanbul’da saldırı planladığını tespit etti.
    Arşivden çıkan belgelerde İstanbul Adalet Sarayı, Yavuz Selim Polis Merkezi, Tuzla Piyade Okulu ve Bayrampaşa Çevik Kuvvet Yerleşkesi’nin farklı açılardan çekilmiş bir çok fotoğrafı bulundu.

KEŞİF YAPMIŞLAR

Fotoğrafların ele geçirilmesinin ardından Amara kod adlı teröristin not defterinden çıkan isimler üzerinde araştırma yapan ekipler, teröristle bağlantılı işbirlikçilere ulaştı.
İstanbul TEM ekipleri Diyarbakır’dan gelen bilgiler üzerine harekete geçti ve teröristle bağlantısını tespit ettiği şüphelileri izlemeye aldı.
Şüphelilerin terörist Aydınlı’nın öldürülmesinden sonra sözde intikam almak için daha önceden fotoğraflarını çektikleri İstanbul Adalet Sarayı, Yavuz Selim Polis Merkezi, Tuzla Piyade Okulu ve Bayrampaşa Çevik Kuvvet Yerleşkesi etrafında keşif ve konumlandırma yaptığı tespit edildi.


BİLGİLERİ LİCE’YE GÖNDERMİŞLER

  • Şüphelilere yönelik ilk operasyonu teröristin öldürülmesinden 25 gün sonra 28 Ekim 2020’de düzenleyen İstanbul polisi, şüphelilerle bağlantılı işbirlikçileri yakalamak için İstanbul’daki kamu kurum ve kuruluşlarının fotoğraflarını çeken 8 şüpheliyi yakalamak için 6 Nisan günü 5 ilçede operasyon düzenledi.
    Yakalanan şüphelilerin örgüt talimatıyla saldırı düzenlenebilecek yerlerin farklı açılardan fotoğraflarını çektikleri, krokiler hazırladıkları ve bu bilgileri de örgüt kuryeleri ile Lice kırsalına gönderdikleri belirlendi.
    Şüphelilerin sorgularının ardından İstanbul’da PKK adına çalışan işbirlikçilerin deşifre edileceği ve operasyonun büyüyeceği öğrenildi.
#​Ajanda
#Saldırı
#Plan
#​Diyarbakır
#Dr. Amara
#Müzeyyen Aydınlı
3 yıl önce