|

Altyapısını kuran BTK ''tr''yi 1 milyona çıkaracak

Erdi Yılmaz
00:00 - 4/03/2014 Salı
Güncelleme: 22:49 - 3/03/2014 Pazartesi
Yeni Şafak
Altyapısını kuran BTK ''tr''yi 1 milyona çıkaracak
Altyapısını kuran BTK ''tr''yi 1 milyona çıkaracak

Kanunla kendisine devredilen ''.tr'' uzantılı alan adı verme yetkisini ODTÜ''den almak için harekete geçen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), TÜBİTAK- ULAKBİM aracılığıyla yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları neticesinde ''.tr'' ağ bilgi sistemi olan TRABİS için gerekli bilişim alt yapı çalışmalarını tamamladı. Birçok Avrupa ülkesinde ülke kodlu alan adı web adreslerinin sayısı milyonları bulurken bu sayı Türkiye''de 250 bin civarında seyrediyor.

BİLİNİRLİĞİ ARTIRACAK

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu''na göre Ulaştırma Bakanlığının alan adı tahsis yetkisini BTK''ya devretmesiyle birlikte BTK, Türk web adreslerinin bilinilirliğini artırmak için yeni sisteme geçecek. Bu sayede Türkiye''nin de ülke kodu uzantılı alan adı sayısının bir milyona ulaşması hedefleniyor. Şirketlere özel olan ''.tr'' alan adını verme yetkisi ODTÜ''de bulunuyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2013 yılında faal durumdaki ticari şirket ve işletme sayısı 1 milyon 543 bin 32 olmasına rağmen ICANN verilerinde, 2013''te Türkiye''deki kayıtlı ''com.tr'' uzantısı 248 bin 276''da kaldı.

MAHKEME SÜRÜYOR

Bu sonuçları yükseltmek adına BTK''nın alan adı sistemini devralmak için harekete geçmesini ODTÜ mahkemeye taşımışdı. Gelinen süreci değerlendiren BTK Başkanı Tayfun Acarer, ''ODTÜ ile mahkeme sürecimiz devam ediyor. Biz bütün altyapı hazırlıklarımızı tamamladık. Kanunla bize verilen bir yetki var. Biz bu yetkiyi kullanmak istiyoruz'' dedi.

Karışıklığın yolu çözüm

Mahkeme sonucu sistem BTK''ya geçerse, ''.tr'' uzantıları belge ile verilmeyecek, bunun yerine ticari alan adlarında da olduğu gibi ilk gelen alacak. ODTÜ yetkilileri, bu durumun isim hakkının başkaları tarafından kullanılmasının önünü açacağını savunurken, BTK yetkilileri ise yaşanacak karışıklıkların Uyuşmazlık Çözüm Hizmeti Sağlayıcıları sistemiyle çözüleceğini belirtti.


10 yıl önce