Gündem Resmi Gazetede yayımlandı Avukat beyanları ifade alma tutanağında yer alacak

Resmi Gazete'de yayımlandı: Avukat beyanları ifade alma tutanağında yer alacak

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasına ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanan değişikliğe göre artık avukat beyanları ifade alma tutanağında yer alacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Avukat beyanları ifade alma tutanağında yer alacak
Arşiv

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile "Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği"nin ekinde yer alan "ifade alma tutanağının" örneği de değiştirilerek örnek tutanağa "müdafiden soruldu" kısmı eklendi.

Adalet Bakanlığının yönetmelik değişikliğini, Kamu Denetçiliği Kurumunun, "Savunma hakkının etkin bir şekilde kullanılabilmesini sağlamak amacıyla kolluk birimlerinde ifade alınması sırasında ifade tutanağında avukat beyanlarına da yer verilmesi" tavsiye kararı doğrultusunda, savunma hakkının güçlendirilmesi konusunda tereddütleri gidermek amacıyla yaptığı bildirildi.

​Otoyollarda kaçak geçiş ödemelerinde süre değişikliği
FOTOĞRAF 10
Title
​Resmi Gazetede yayımlanan karara göre, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) geçişlerinde ödeme yapmadan geçişler için verilen 15 günlük süre sınırında değişiklik yapıldı.
Title
Karayolları Genel Müdürlüğünün (KGM) işletimindeki otoyollar ile karayolları için belirlenen geçiş ücretlerini ödemeden kaçak geçiş yapılırsa, 15 gün içinde ödeme yapıldığında para cezası uygulanmıyordu. 15 gün sonunda ise geçiş ücretinin dört katı idari para cezası uygulanıyordu.
Title
İLK 15 GÜN CEZA YOKYeni düzenlemede 15 gün içinde ödeme yapılması durumunda sadece geçiş ücretinin alınması uygulaması devam edecek.
Title
30 GÜN EK SÜREAncak 15 günlük sürenin geçilmesi durumunda 45 güne kadar yapılacak ödemelerde geçiş ücretinin iki katı tahsil edilecek.
Title
45 GÜN SONRA ÖDENİRSE DÖRT KAT CEZA45 günlük sürenin ardından ödenmesi gereken para cezası yine dört katı olacak.
Title
İŞTE CEZA ÖRNEĞİÖrneğin, Karayolları Genel Müdürlüğü işletiminde bulunan otoyoldan 572022 tarihinde ödemesiz geçiş yapıldı.Ödemesiz geçiş tarihini izleyen 15 gün içinde (son gün 2072022) yapılacak ödemelerde sadece geçiş ücreti ödenecek.
Title
15 günlük süre içinde geçiş ücretinin ödenmemesi halinde ise araç sahibine Genel Müdürlük tarafından geçiş ücretinin dört katı tutarında idari para cezası verilecek.
Title
Ancak, 15 günlük süreyi izleyen 30 günlük süre içinde (2172022-1982022) ödeme yapılması halinde, geçiş ücreti ile geçiş ücretinin bir katı tutarında idari para cezası tahsil edilecek.
Title
Title
​Otoyollarda kaçak geçiş ödemelerinde süre değişikliği
Otoyol ve köprülerdeki HGS gişelerinden kaçak geçiş yapanlar için ödeme süresi değişti. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün işlettiği otoyol ve karayollarındaki kaçak geçişlere ilişkin yeni düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, ödeme süresinde değişikliğe gidildi.

TSK'yı hedef alan Diyarbakır Barosu hakkında inceleme başlatıldı
GÜNDEM
TSK'yı hedef alan Diyarbakır Barosu hakkında inceleme başlatıldı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.