|
Reklam
Reklam
Gündem

AYM'nin bu tavrı hukuk cinayeti

Türkiye yakın siyasi tarihinde 367 kararı ile AYM’nin hukuk garabeti yaşattığını hatırlatan AK Partili Şeref Malkoç, “Seçim barajının olup olmaması siyasetin, Meclis’in konusudur” dedi. Malkoç, AYM’nin başvuru olmaksızın bireysel başvuruyla bir kanunu iptal etmesinin hukuk cinayeti olacağını söyledi

Yeni Şafak
Yasemin Asan
04:00 . 2/12/2014 الثلاثاء
Yeni Şafak

Anayasa Mahkemesi’nin seçim barajına ilişkin başvuruları gündemine alması tepkiyle karşılandı. Özellikle siyasiler Yüksek Mahkeme’nin görev sınırının dışına çıktığı vurgulandı.

AYM’nin önünde bir kanunun iptali için başvuru olmaksızın bireysel başvuru ile kanunu iptal etmesinin hukuk cinayeti olacağını söyleyen AK Parti Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi ve hukukçu Şeref Malkoç, “AYM’nin bireysel başvuruları incelerken herhangi bir kanun hükmünü iptal etme yetkisi yoktur. Bireysel başvuruyu inceler eğer usulüne uygunsa ‘hak ihlali var ya da yoktur’ diye karar verebilir” dedi.

İPTAL YETKİSİ YOK

AYM’nin bir kanunun iptalini görüşebilmesi için açılmış bir dava olması gerektiğinin altını çizen Malkoç, “AYM’ye kanunların iptali için dava açma hakkı Cumhurbaşkanlığı, anamuhalefet partisi ve milletvekillerindedir. Dolayısıyla AYM’nin önünde kanun iptali için herhangi bir dava yok iken seçim barajının iptal edilip edilmemesini tartışamaz” diye konuştu.

ANAYASA’YI ÇİĞNEMİŞ OLUR

“Seçim barajının olup olmaması, kaldırılıp kaldırılmaması siyasetin konusudur. AYM bu konuda belirleyici olamaz” diyen Malkoç,” Çünkü Anayasa’nın 153. maddesinin 2. fıkrasında AYM kanunu iptal ederken bile kanun koyucu gibi hareket edemez diyor. Veya yeni bir uygulamaya yol açacak şekilde hüküm tesis edemez. Diyelim ki baktı. AYM, Anayasa’yı çiğnemiş olur” dedi.

SİCİLİNDE 367 GARABETİ VAR

367 kararı ile AYM’nin hukuki garabet yaşattığını hatırlatan Malkoç, “Bu kararda imzası bulunanlar bu kararı gördükçe terler, rahatsız olurlar. Türkiye’ye yapılan en büyük kötülüklerdendir. Yüksek Mahkeme’nin başkan ve üyelerinin seçim barajı ile ilgili herhangi bir karar verecekleri kanaatinde değilim. Çünkü AYM'nin itibarını koruyacak olan mahkemenin üyeleridir” diye konuştu.

ŞİMDİ YÜZLERİ KIZARIYOR

AYM önünde bir kanunun iptali için başvuru olmaksızın bireysel başvuru ile kanunu iptal etmesinin hukuk cinayeti olacağını vurgulayan Malkoç, şunları söyledi: 

“Buna benzer bir cinayet Refah Partisi davasında yaşanmıştı. Bunu yapanların her zeminde yüzleri kızarıyor. Geçmişte asker cuntalarının siyaset üzerine kurduğu vesayeti şimdi başında Haşim Kılıç’ın bulunduğu mahkeme yapmaz. Eğer böyle böyle bir şey olursa bu Türkiye’de barış ve huzuru dinamitlemek demektir. Bu anayasayı çiğneyerek siyaset üzerinde vesayet oluşturmak demektir.”

Kanun ortada iptal edilemez

AYM’nin yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılmasına yönelik bireysel başvuruyu değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, partisinin seçim barajının düşürülmesi gerektiği yönünde teklifi olduğunu söyledi. Altay, “AYM, bu bireysel başvuru sonucunda bir hak ihlali tespit ederse, bu hak ihlalini ortadan kaldırmak TBMM’nin birinci öncelikli işi olmalıdır. Ancak Anayasa Mahkemesi, kanunu iptal edemez. AYM, sadece bir hak ihlali tespiti yapacak, TBMM de bu hak ihlalini ortadan kaldıracak, yasal ve anayasal düzenlemeyi hayata geçirecek. CHP, buna vardır” dedi. Anayasa Hukukçuları Derneği Başkanı Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez de AYM'nin bireysel başvurular neticesinde yüzde 10’luk seçim barajını kaldırma yetkisi olmadığını söyledi. Hakyemez, “AYM, Anayasa'daki kişinin haklarının ihlal edildiği kanaatine varsa dahi bu, kişiye özgü olarak bir sonuç doğuruyor, yüzde 10’luk barajı iptal etmiyor. Kanundaki baraj hükmünü kaldırma yetkisi TBMM’ye aittir” dedi.


Seçime dönük şaibe hamlesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, AYM'nin seçim barajı ile ilgili bireysel başvuruyu görüşmesini, “siyasi sonuç almaya yönelik bir çalışma” olarak değerlendirdi. Şentop, “AYM 2015 seçimlerine giderken ‘kanun değişmeli’ diyecek, yasama organı bir değişiklik yapacak ama Anayasa gereği 2015 seçimlerinde uygulanmayacak. Bunu, seçimlere şaibe doğurma hamlesi olarak görüyorum. 2013 yılındaki Gezi olaylarından beri genel seçimleri etkilemek üzere faaliyet gösteren çevreler en son bu hamleyle birlikte devreye girmiş görünüyor” dedi. Şentop, Kılıç’ın AYM Başkanı olarak 'ihsas-ı reyde bulunduğunu' savundu.


AYM tartışılır hale gelir

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, kanunda yer alan bir konunun bireysel başvuruya konu olamayacağını ifade ederek, “Bu talep daha geldiği gibi ret olmalıydı. Ama bu denmemiş. Konu genel kurula gelecek bir konu değil” dedi. “1995 yılında AYM'nin, Haşim beyin imzası olan bir karar var. ‘Yüzde 10’luk barajın anayasaya aykırı olmadığını istikrar bakımından gerekli olduğunu’ söylüyor” diyen Kuzu, şunları kaydetti. “Bir an için şuur kaybına uğramış olmaları lazım böyle bir karar vermeleri için. Bu kadar net konuşuyorum. Hiç kimse tribünlere oynamasın, kendi konumunu güçlendirmek için bu tür yollara gitmesin. Herkes yasalara bağlı karar versin. Bu AYM'yi ‘kalsın mı gitsin mi noktasına getirir’ tartışmaya sebep olur. Bu kadar sert konuşuyorum.”


Gazetecinin kendi görüş ve değerlendirmesi

AYM, seçim barajına ilişkin tartışmalar üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Soruya karşılık, Başkan Haşim Kılıç’ın verdiği cevapta aynen ‘Raportörün raporunu tamamlayarak ilgili bölüm başkanlığına sunulduğu, Genel Kurul'un uygun olması halinde, belki 2-3 hafta sonra görüşebileceği’ belirtilmiştir. Bu bilgi dışında Başkan tarafından herhangi bir değerlendirme, yorum ve görüş belirtilmemiştir” denildi. Yapılan başvuruların “kabul edilebilir” olup olmadığı konusu dahi karara bağlanmadan işin esası hakkında yorum yapılmasının anlamsızlığının açık olduğu vurgulanan açıklamada, şu değerlendirmeler yapıldı: “Gazeteci arkadaşımızın teknik bilgi kapsamında sorduğu bazı sorulara, Anayasa kuralları çerçevesinde verilen cevaplardan yorumlar yapılarak bir sonuç çıkarılması, tamamen gazetecimizin kendi görüşü ve değerlendirmesinden ibarettir. Görüşülmekte olan bir konu hakkında değerlendirme yapmak ne Başkan’ın ne de üyelerimizin bugüne kadar başvurduğu bir yol olmadığı gibi, böyle bir açıklamanın olumsuz sonuçlarını öngörebilecek yeterli bilgi ve tecrübe sahibi oldukları da izahtan varestedir. Yanlış anlamalara neden olmamak için bu açıklamanın yapılması zorunluluğu  doğmuştur.”

#AYM
#Malkoç
#Engin Altay
قبل٪ s
default-profile-img