Gündem 25 gündür pozitif vaka görülmüyor Bir kişi dahi temaslı olmadı

25 gündür pozitif vaka görülmüyor: Bir kişi dahi temaslı olmadı

Bilecik’in İnhisar ilçesinde 25 gündür pozitif vaka görülmüyor. İnhisar Kaymakamı Ali Açıkgöz, yaptığı açıklamada vatandaşa tedbirlere uyduğu için teşekkür ederek "İnşallah ilçemizin tamamında vaka kalmayana kadar gayretimizi devam ettireceğiz. Sonrasında da bunu korumak için ne yapmak gerekirse yapacağız" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Bilecik haberleri: İnhisarda 25 gündür pozitif vaka görülmüyor
Bilecik’in İnhisar ilçesinde jandarma ekipleri çalışmalarını devam ettiriyor.

Bilecik’in İnhisar Kaymakamı Ali Açıkgöz, yaptığı açıklamada ilçenin jandarma bölgesinde son 25 gündür Koronavirüs (Kovit-19) vakası gözükmediğini duyurdu.

Sivas'ın bu ilçesinde vaka sayısı 7’ye düştü
GÜNDEM
Sivas'ın bu ilçesinde vaka sayısı 7’ye düştü

Açıkgöz, yaptığı açıklamada "Teşekkür İnhisar" diyerek başlayarak, "Sokağa çıkış kısıtlaması boyunca vatandaşlarımız tedbirlere çok yüksek oranda riayet ettiler. Tedbirler ve vatandaşımızın duyarlılığı sayesinde vaka sayısında her geçtiğimiz gün düşüş yaşandı. Son 25 gündür jandarma bölgemizde bir kişi dahi pozitif vakamız veya vaka temaslımız olmadı" ifadelerini kullanarak şöyle devam etti:

Metrobüste manzara yine aynı: Duraklar kalabalık, vatandaş ayakta yolculuk ediyor
GÜNDEM
Metrobüste manzara yine aynı: Duraklar kalabalık, vatandaş ayakta yolculuk ediyor

Vaka kalmayana kadar gayretimizi devam ettireceğiz

"Emniyet bölgemizde ise toplam aktif vakamız tek haneli rakamlara düştü. İnşallah ilçemizin tamamında vaka kalmayana kadar gayretimizi devam ettireceğiz. Sonrasında da bunu korumak için ne yapmak gerekirse yapacağız. Bu süreçte canla başla mücadele eden emniyet ve jandarma teşkilatımızın her bir mensubunu, muhtarlarımızı ve din görevlilerimizi ayrı ayrı tebrik ediyorum."

Antalya'da etkili olan sağanak ile alt geçitler göle döndü: Vatandaşlar su dolan araçların üzerinde kurtarılmayı beklediler
FOTOĞRAF 15
Title
Antalya'da dün başlayan ve bugün gece saatlerinde şiddetini arttıran sağanak yağmur ve şiddetli rüzgar turizm kentinde hayatı olumsuz etkiledi.
Title
Sağanak yağmurun hızını arttırmasıyla Antalya'da birçok yeri su bastı.
Title
Aşırı yağış nedeniyle alt geçitler adeta göle döndü.
Title
Alt geçitten geçen iki araç ise su dolu geçitte arızalandı.
Title
Mahsur kalan araç sürücüleri neye uğradıklarını şaşırdı.
Title
Mahsur kalan sürücülerden biri, su seviyesinin yüksek oluşundan dolayı arabanın üzerine çıkarak uzun süre kurtarılmayı bekledi.
Title
Belediye ekiplerinin gelip, tıkanan mazgalları açması sonucunda su seviyesi düşürüldü.
Title
Düşen su seviyesi ile beraber araçlarından inen vatandaşlar kurtarıldı.
Title
Araçlardan birisi olan minibüs ise çekici yardımıyla yoldan kaldırılırken diğer araç sürücüsü aracını çalıştırıp olay yerinden ayrıldı.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Antalya'da etkili olan sağanak ile alt geçitler göle döndü: Vatandaşlar su dolan araçların üzerinde kurtarılmayı beklediler
Antalya'da sağanak sonrası göle dönen alt geçitlerde araç sürücüleri mahsur kaldı. Sürücülerden biri, su dolan aracının üzerine çıkıp uzun süre kurtarılmayı bekledi. Sürücüler, tıkanan mazgalların açılmasının ardından kurtarıldı.

Tam 160 milyon yıllık: Taşlaşmış fosil ağaç Erzurum'da bulundu
FOTOĞRAF 12
Title
Erzurum'da değerli taş aramak içi doğa gezisine çıkan tarih araştırmacısı Oğuzhan Türk, 160 milyon yıllık fosil ağaç kalıntılarına rastladı.
Title
Taşlaşmış halde bulduğu fosil ağaçların kaç yıllık olduğunu merak eden Türk, bulduğu ağaçları İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ünal Akkemik'e gönderdi.
Title
Tokat, Gümüşhane ve Erzurum'da fosil ağaçları incelediğini belirten Prof.Dr. Ünal Akkemik ise 160 milyon yaşında olan fosillerin Türkiye'nin en yaşlı ağaçları olarak Erzurum'da bulunduğunu söyledi.
Title
Bulduğu ağaçların Türkiye'nin en yaşlı ağaçları olarak tespit edildiğini belirten Tarih Araştırmacısı Oğuzhan Türk, “Erzurum'da üç bölgede fosil ağaçlar tespit ettim. Bir bölgede çok yoğun bir şekilde bulunuyor fosil ağaçlar. Bunu da İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Bölümünden Prof.Dr. Ünal Akkemik hocamızla görüşme yaptık. Hocamız, Erzurum'da, Gümüşhane'de ve Tokat'ta fosil ağaçlarını incelediğini söyledi ve tespit edilmiş en eski 160 milyon yıllık fosil ağaçların Erzurum'da olduğunu söyledi. Bunlara doğa yürüyüşlerinde değerleri taşları ararken rastladım. Renkleri, tipleri bakımından çok ilgimi çekiyordu. Bunların hangi tür ağaç olduğu, ne zaman taşlaştığını, yaşının kaç olduğunu hep merak ediyordum. Erzurum'da tespit edilenler Türkiye'nin en yaşlı ağaçları. 160 milyon yaşında. Dünyada Amerika'da var orada 386 milyon yıl olarak açıklanmış. Ama burada yapılacak detaylı araştırmadan sonra yılları daha da artabilir. Bunlara fosil deyip geçmemek lazım. Fosiller jeolojik, botanik, klimatoloji açısından çok önemlidir dedi.
Title
Erzurum'da bulunan 160 milyon yıllık ağaçların geçmişten günümüze önemli bilgiler aktardığını kaydeden İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ünal Akkemik, şöyle konuştu:
Title
“Taşlaşmış ağaç örnekleri Türkiye'de son zamanlarda popüler olmaya başlayan, insanların ilgisini çeken örnekler haline gelmeye başladı. Bu taşlaşmış ağaç örnekleri doğa tarihini, iklim tarihini, ormanların geçmişini, geçmişten günümüze olan değişimlerini anlamamızda son derece önemli materyaller. Dolayısıyla biz bu doğa tarihini anlama da en önem verdiğimiz taşlaşmış ağaçların ya da petrifiye ağaçların mutlak korunması, çalışılması, bilimsel olarak ele alınması ve Türkiye'de bunların topluma kazandırılması konusunda bir çaba içerisindeyiz.
Title
Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde Erzurum ve Gümüşhane'de büyük önem taşımakta. Çünkü bu bölgede ki fosilleşmiş ağaçlar daha çok geçmiş dönemlerin özellikle ilk basamağını, yani yaklaşık 160 milyon öncesinden bu yana olan dönemle ilgili çok güzel bilgiler sunmaktadır. Ama daha batıya geldiğimiz zaman Tokat civarında 40 milyon yıllık örnekleri görüyoruz, özellikle Ankara çevresinde 25 milyon yıllık örnekleri görüyoruz.
Title
Bu bağlamda Erzurum, Gümüşhane civarı çok daha eski bir dönemi kapsadığı için oldukça önem taşıyor ve bize bu coğrafya da, bu topraklarda yaklaşık 160 milyon sene önce hangi ağaçların var olduğunu gösteriyor. Bu açıdan çok önemli. Örnekler çok az sayıda olduğu için oluşumları zaten çok özel koşullarda gerçekleştiği için mutlak korunması gereken örnekler açıklamalarında bulundu.
Title
Fosilleşmenin üç şekilde meydana geldiğini de söyleyen Akkemik, “Fosilleşmenin oluşması için üç bileşene ihtiyaç var. Volkanik bir dağ, orman yamacı ve denizel ortam. Volkanik dağ patladığında lavlarla ağaçlar sürüklenerek aşağı iniyor. Bazen ağaçların kökleri yerinde kalıyor ve böylece taşınan materyaller sulu ortamda kaldığı için taşlaşma başlıyor. Eğer ortamda silis maddesi varsa buna silisleşme diyoruz Türkiye'de en yaygın fosilleşme bu şekilde gerçekleşiyor. Bu silisleşme sürecinden sonra da örnekler milyon yıllar özelliğini bozmadan toprak altında kalabiliyor. Biz bugün toprakların aşınmasıyla yüzeye çıkan hallerini görüyoruz. Bulduğumuzda bu örneklerden mikroskobik boyda örnekler alarak hangi ağaçlar olduğunu tespit ediyoruz diye konuştu.
Title
Erzurum çevresinde bulunan fosil ağaçların Türkiye'nin en eski ağaçları olduğunu belirten Akkemik, “Yaptığımız bir çalışmada Erzurum Oltu Taşı'ndaki ana materyalin arokarya grubu ağaçlar olduğunu tespit ettik. Arokarya, günümüzde sadece Güney Yarım Küre'de bulunan ağaçlardır. Yaklaşık 65 milyon sene önce bu ağaçlar Türkiye'de varmış. Erzurum, Gümüşhane civarında bulduğumuz başka ağaçlar var. Bunların çalışmaları devam ediyor. Çalışmalardan günümüzde tamamen yok olmuş sadece odunsu formları olan ağaçlar ve fosil ağaçları olduğunu görüyoruz. Erzurum, Gümüşhane civarındaki örnekler Türkiye'de bilinen ağaçların en eski formlarını bulunduran bölge açıklamalarında bulundu.
Title
Bu örneklerin mutlaka korunması gerektiğini vurgulayan Akkemik, bunların belli başlı görsel olanlarının müzeye taşınarak hikayeleri ile birlikte sergilenmesi gerektiğini söyledi.
Title
Tam 160 milyon yıllık: Taşlaşmış fosil ağaç Erzurum'da bulundu
Erzurum'da yapılan çalışmalarda 160 milyon yıllık fosil ağaçlara rastlanıldı. Yapılan testlere göre ise Erzurum'da bulunan 160 milyon yaşındaki fosil ağaçların Türkiye'nin en yaşlı ağaçları olduğu tespit edildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.