Gündem BM gücü gidebilir

BM gücü gidebilir

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bugün İstanbul’da gerçekleşecek Kudüs zirvesinde alınması gereken caydırıcı kararları uluslararası ilişkiler uzmanları Yeni Şafak’a değerlendirdi.

Ayşe Mine Alioğlu Yeni Şafak
Uluslararası ilişkiler uzmanları Yeni Şafak’a konuştu.
Uluslararası ilişkiler uzmanları Yeni Şafak’a konuştu.

Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın: "İslam İşbirliği Teşkilatı, ABD'ye bu kararının hukuka aykırı olduğunu hatırlatmalı. İsrail'in güvenliği sağlayamadığından ve şiddeti artıracağından ötürü BM, tarafsız güvenlik güçlerini Filistin'e göndermeli. Diplomasi artırılmalı. Trump ve Netanyahu'nun kendi iç politik sorunlarından dolayı şiddete başvurdukları gözardı edilmemeli. İslam ülkeleri maalesef her zamanki gibi sessiz kalıyor. Rusya sistem içine dâhil edilmeli."

Petrol seçeneği var

Prof. Dr. Mehmet Akif Okur: "İslam ülkeleri İsrail üzerindeki baskılarını artırmalı. Siyonistlere Ortadoğu'da kendi ayaklarına sıktıkları gösterilmeli. Körfez ülkeleri önceden petrol yaptırımı uyguluyorlardı ama şimdi yeni bir sürece girdiler. Özellikle Suudi Arabistan, Filistin meselesine hassasiyet göstermeli. Çünkü İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerinden başta Suudi Arabistan olmak üzere bazı ülkeler Filistin meselesi gerekli şekilde sahiplenemedi."

İkiye ayırmayın

qDoç. Dr. Sezai Özçelik: "Kudüs'ü Doğu ve Batı olarak ikiye ayırmak doğru değil. İİT'de Batı Kudüs'ü hukuken tanımış olmamız Filistin'in bölünmüşlüğünü de kabul etmek demektir. Türkiye'nin Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıması Batı Kudüs'ü İsrail'e vermek gibi tanımlanabilir. Kudüs tek merkezin kontrolünde olmalı. İİT'den, Kudüs'ü ikiye ayırmayan bir kararın çıkmasını bekliyorum."

Oraya elçilik açın

qDr. Ali Emrah Bozbayındır: "İİT'den, İsrail'i kınama kararı çıkabilir. Doğu Kudüs'te Müslümanlar büyükelçilik açabilir. Türkiye, Filistin konusunda yaptığı hakkaniyetli duruşunu devam ettirecektir. Açıkçası Filistin meselesi Türkiye'nin elinde kaldı. Körfez ülkelerinin duruşu belli. Bu zirvede Türkiye birleştirici güç olarak duruyor. İslam devletleri birleşerek BM'ye güçlü bir mesaj verecektir."

BM mesajı alacaktır

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu: "İstanbul'daki zirve, İslam ülkelerinin hangisinin samimi hangisinin samimi olmadığının ortaya çıkması için önemli bir zirve. Kudüs'ün hiçbir zaman İsrail'in başkenti olmayacağı mesajı tüm dünyaya verilmeli. Türkiye Müslüman ülkelerin dağınıklığının bir ittifakta sağlanması için aktif bir rol üstlendi. Birleşmiş Milletler'in gerekli mesajı alacağını ve İslam coğrafyalarındaki bu meselelerin dinmesi için önemli olacağını düşünüyorum."

O karar yok hükmünde

İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Yusuf Tülün: "Kudüs sadece Filistinlilerin değil tüm Müslümanların meselesidir. Filistin'e huzur gelmeden Ortadoğu'ya huzur gelmez. ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması yok hükmündedir. İşgalci İsrail'in katliamlarına ortak olan ve kendi kamuoyundan dahi destek bulamayan ABD yönetimi bu kararından derhal geri dönmelidir."

Yeni bir 
destan için
GÜNDEM
Yeni bir destan için

Haydi Yenikapı’ya
GÜNDEM
Haydi Yenikapı’ya

Merkez Bankası'ndan dövize yeni müdahale
Ekonomi

Merkez Bankası'ndan dövize yeni müdahale

Merkez Bankası'ndan yükselen döviz kurlarına karşı 3 günde 3 hamle birden geldi. Merkez Bankası faiz ve döviz satım pozisyon tutarını arttırmasının ardından bu sabah ise yaptığı son hamle ile ihracat reeskont kredi ödemelerinde kuru sabitledi.
Beklenen yağış başladı: 3 güne dikkat
Gündem

Beklenen yağış başladı: 3 güne dikkat

Meteoroloji’den yapılan son değerlendirmelere göre; İstanbul, Ankara ve İzmir’de bugün ve önümüzdeki 2 gün boyunca sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Yağışların İstanbul ve İzmir’de Pazar günü sona ereceği belirtilirken Ankara'da ise önümüzdeki hafta boyunca görülmeye devam edeceği bildirildi.
15 gün içinde bildirmek zorunlu
Ekonomi

15 gün içinde bildirmek zorunlu

SGK'ya verilmesi gereken bildirge, beyanname, belge veya defterlere istinaden sigortalıların ve çalışma gün sayılarının eksiksiz bildirilmesi şartıyla bildirilen prime esas kazanç tutarında, fiilin işlendiği tarihteki brüt asgari ücretin üçte birini geçmemek ve yüzde birini aşmayacak şekilde eksiklik tespit edilmesi durumunda, eksikliğin 15 gün içinde düzeltilmesi için ilgiliye ihtar verilecek. Ayrıca Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanuna ek madde getirilerek, gerekli izin ve belgeyi almaksızın ticari faaliyette bulunanlar 50 bin ila 250 bin TL arasında bir ücret ödemekle cezalandırılacak.
Bahçeşehirliler panikte: Yılan sanılıp öldürülüyor
Gündem

Bahçeşehirliler panikte: Yılan sanılıp öldürülüyor

Bahçeşehir Gölet’teki inşaat çalışmaları nedeniyle çevredeki doğal yaşam da etkilendi. Yuvaları dağılan oluklu kertenkeleler, sokaklara çıkmaya başladı. Doğadaki en uysal canlılardan olan kertenkeleler, yılana benzetildiği için çevre halkı tarafından öldürülüyor.
1,5 milyon kişiye emeklilik sürprizi
Ekonomi

1,5 milyon kişiye emeklilik sürprizi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin emekli maaşını artıracak 3 bin 600 ek gösterge müjdesi verdi. Erdoğan bu kesimin emekliliklerinde hizmetlerinin karşılığını alacağını söyledi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.