GündemBu kelebek Türkiyede ilk kez görüntülendi

Siirt haber: Bu kelebek Türkiye'de ilk kez görüntülendi

Bu kelebek Türkiye'de ilk kez görüntülendi

Siirt'te taksicilik yapan Nihat Kaymaz isimli bir vatandaş, Türkiye'de ilk defa görüntülediği kelebeğe "Siirt Benekli Meleği" adını verdi. Kaymaz, "İsteseydim bu kelebeğe kendi ismimi de verebilirdim ama memleket aşkı daha ağır bastığı için memleketimin ismini verdim" ifadesini kullandı.

Haber MerkeziAA
Nihat Kaymaz
Nihat Kaymaz

Siirt'te taksicilik yapan ve Türkiye'de ilk defa görüntülediği kelebeğe "Siirt Benekli Meleği" adını veren Nihat Kaymaz, "İsteseydim bu kelebeğe kendi ismimi de verebilirdim ama memleket aşkı daha ağır bastığı için memleketimin ismini verdim." dedi.

Siirt'te 10 yıldır taksicilik yaparak geçimini sağlayan 4 çocuk babası 50 yaşındaki Kaymaz, kelebekleri görüntüleme merakı nedeniyle her fırsatta Botan Çayı'nın yolunu tutuyor.

Geçen yılın ekim ayında, Türkiye'de kayıt altına altında bulunan fakat görüntülenemeyen "Beyaz Öncü" kelebeğini görüntülemeyi başaran Kaymaz, son olarak Türkiye'de ilk defa başka bir kelebek türünü Botan Çayı kenarında görüntüleyerek kayıt altına alınmasını sağladı.

"En büyük hobim kelebek çekmek"

Kaymaz, kelebekleri çok sevdiğini, en büyük hobisinin bu canlıları görüntülemek olduğunu söyledi.

"Müşteriyi bir köye, bir ilçeye bıraktıktan sonra makineme sarılıyorum ve yolda gördüğüm güzellikleri çekiyorum. En büyük hobim olan kelebekleri araştırmayı, onları fotoğraflayarak kayıt altına almayı çok seviyorum." diyen Kaymaz, bugüne kadar Siirt'te 115 kelebek türünün fotoğrafını çektiğini belirtti.

Taksici Kaymaz, Türkiye'de ilk defa görüntülediği kelebeğe "Siirt Benekli Meleği" adını verdi.

Görüntülediği kelebekler arasında 2 türün kendisi için özel bir anlam ifade ettiğini aktaran Kaymaz, şöyle konuştu:

"Biri geçen yılın ekim ayında görüntülediğim Beyaz Öncü diğeri ise Siirt Benekli Meleği kelebeğidir. Beyaz Öncü'nün daha önce kaydı vardı ama görüntüsü yoktu. Görüntüsünü çekmek bana nasip oldu. Bu sefer çektiğim kelebek türünün ise Türkiye'de ne kaydı ne de görüntüsü vardı. Dolayısıyla çok mutluyum."

"Siirt Benekli Meleği" adını verdi

Kaymaz, kayıt altına alınan kelebeğe "Siirt Benekli Meleği" adını verdiğini dile getirdi.

"İsteseydim bu kelebeğe kendi ismimi de verebilirdim ama memleket aşkı daha ağır bastığı için memleketimin ismini verdim. Bu kelebek, 'Siirt Benekli Meleği' adıyla tarihe geçti. Dolayısıyla bu konuda da çok mutluyum. Kelebek sevdam, merakım, hobim devam ediyor ve devam edecek." ifadesini kullanan Kaymaz, başka bir kelebek türü keşfettiği takdirde buna kendi adını verebileceğini anlattı.

Bulduğu kelebek türünün uzun yıllar önce Suriye ve Irak'ta görüntülendiğini anımsatan Kaymaz, bu türü Türkiye'de de görüntülemenin önemli olduğunu dile getirdi.

Kaymaz, Botan Çayı başta olmak üzere kentte çok önemli kelebek alanlarının varlığına işaret ederek, bu konuda çalışma yapan akademisyenleri Siirt'e davet etti.

Kaymaz: İsteseydim bu kelebeğe kendi ismimi de verebilirdim ama memleket aşkı daha ağır bastığı için memleketimin ismini verdim.

"Yaygın bir tür ancak ülkemiz için yeni bir kayıt"

Batman Üniversitesinde görevli entemoloji (böcek bilimi) uzmanı Yrd. Doç. Dr. Erdem Seven "Pontia glauconome" denilen bu kelebek türünün Türkiye'de ilk kez görüldüğünü belirtti.

Türkiye'de bu cinste dört kelebek türü bulunduğunu bildiren Seven, "Bu da beşinci oldu. Bu türün tip lokalitesi Mısır'ın Sina yöresinde olan bir tür." ifadelerini kullandı.

Seven, bu kelebek türünün göç ederek yayılış alanını genişlettiğini aktararak, şöyle dedi:

"Bu göçmen bir tür. Yayılış gösterdiği ülkelerde mart ayından eylül ayına kadar yayılış gösteriyor. Ülkemizde ise ekim ayında görülmüş oldu. Bu da göçle yayılış alanını genişlettiğini gösteriyor. Yeni bulunan bu tür 'Siirt Benekli Meleği' olarak isimlendirilmiş. Yaygın bir tür ancak ülkemiz için yeni bir kayıt."

"Siirt Benekli Meleği ülkemizde hiç görülmemişti"

Bitlis Eren Üniversitesinde görevli kelebek gözlemcisi öğretim görevlisi Oktay Subaşı da bu kelebek türünün Türkiye'de uçtuğuna dair hiçbir kaydın bulunmadığını söyledi.

Bunun daha çok çöl iklim özelliklerine sahip bölgelerde görülen kelebek türlerinden biri olduğunu anlatan Subaşı, şöyle konuştu:

"Kelebek gözlemcisi Kaymaz son iki yılda yaptığı gözlemler sayesinde geçtiğimiz yıl uçtuğuna dair kayıtlar olan ama fotoğraflanamayan göçmen kelebek türlerinden Beyaz Öncü'yü ilk defa görüntülemişti. Yaptığı çalışmalarla kelebek gözlemcilerinin tüm dikkatlerinin Siirt'e çevrilmesini sağlamıştı. Kaymaz, bu yılın ekim ayında çok daha önemli bir gözlem yaparak daha önce Türkiye'de uçtuğunu bilmediğimiz yeni bir tür olan Siirt Benekli Meleği'ni gözlemleyip fotoğrafını çekerek Türkiye kelebek türleri listesine bir tür daha eklemiş oldu."

Subaşı, bu gelişmelerin, Siirt'in, göçmen ve çöl altı iklimlerde bulunan kelebekler açısından flora, fauna ve iklim koşulları bakımından uygun bir yaşam alanı olduğunu ortaya koyduğunu bildirdi.

Bodrum'da görüldü: Dünyadaki en güzel türlerinden biri
GÜNDEM
Bodrum'da görüldü: Dünyadaki en güzel türlerinden biri

'Sarı kutu' Türkiye kıyılarında ilk defa görüldü
GÜNDEM
'Sarı kutu' Türkiye kıyılarında ilk defa görüldü

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.