Gündem İşte ByLock David Keynes Aslında Türk ve gerçek adı Alpaslan Demir

İşte 'ByLock' David Keynes: Aslında Türk ve gerçek adı Alpaslan Demir

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) şifreli haberleşme programı olan ByLock'un lisans sahibi David Keynes'in 9 Haziran'da İstanbul'a gelerek teslim olduğu ve tutuklandığı ortaya çıktı. Terör örgütüne üye olmak suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan David Keynes'in aslında Türk olduğu isminin de Alpaslan Demir ortaya çıktı. Son gelişmelerin ardından internette en çok aranan David Keynes kimdir? Alpaslan Demir kimdir? David Keynes nereli? İşte merak edilen tüm detaylar...

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA Yeni Şafak
​ByLockun sahibi David Keynes tutklandı! David Keynes kimdir, nereli?
Arşiv

15 Temmuz hain darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ’cü darbe üstüne darbe indirilmeye devam ediliyor. Son olarak ByLock'un lisans sahibi David Keynes'in 9 Haziran'da İstanbul'a gelerek teslim olduğu ve tutuklandığı ortaya çıktı. Peki David Keynes kimdir? David Keynes nereli? Gerçek ismi Alpaslan Demir olan David Keynes gerçekte kim?

David Keynes kimdir?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında ByLock'un lisans sahibi David Keynes hakkında 17 Aralık 2020'de yakalama emri çıkartıldı. FETÖ ile iltisakı nedeniyle kapatılan Bank Asya'da hesabı bulunan Keynes'in avukatınca 4 Mart 2021'de verilen dilekçede, Keynes'in Türkiye'ye gelerek etkin pişmanlık hükümleri kapsamında beyanda bulunmak istediğini bildirdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığıyla avukatı aracılığıyla yapılan ikna görüşmeleri sonunda 9 Haziran saat 10.20 sıralarında İstanbul Havalimanı'na gelerek kendiliğinden teslim olan Keynes, burada gözaltına alındı.

David Keynes gerçekte kim? Alpaslan Demir hakkında merak edilenler?

Asıl ismi Alpaslan Demir olan David Keynes, lisans eğitimi için gittiği ABD'de vatandaşlık aldıktan sonra ismini değiştiren bir Türk. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, ABD'de vatandaşlık alarak Alpaslan Demir olan ismini değiştiren ve ByLock'un patentinin kendisine ait olduğunu beyan eden David Keynes hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

  • Soruşturma kapsamında 9 Haziran'da tutuklanan Keynes hakkında "FETÖ silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenen iddianame, gönderildiği İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

ByLock'un lisans sahibi David Keynes tutuklandı
GÜNDEM
ByLock'un lisans sahibi David Keynes tutuklandı


İddianamede, FETÖ'nün yapısı ve örgüt mensuplarının gizli haberleşme için kullandığı ByLock programının özelliklerine değinildi. İddianamede yurt dışında bulunmakta iken kendi isteğiyle gelmek istediğini ve etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini dilekçeyle bildiren sanığın kendiliğinden Türkiye'ye geldiği ve alınan ifadesinde etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini beyan ettiği belirtildi.

Ankara'da Bylock operasyonu
GÜNDEM
Ankara'da Bylock operasyonu
  • Bir kısım şahıslarla örgüt içerisinde faaliyetlerinin olduğunu, örgütle bağlantısının bulunduğunu beyan eden sanığın belirtmiş olduğu bazı isimleri teşhis ettiği, Bylock programı ile ilgili beyanlarda bulunduğu, bu programla ilgili kişileri teşhis ettiği kaydedildi.

İstanbul'da FETÖ operasyonu: ByLock kullanıcısı 23 şüpheli gözaltında
GÜNDEM
İstanbul'da FETÖ operasyonu: ByLock kullanıcısı 23 şüpheli gözaltında

Block'un sahibi David Keynes grup abisi konumuna kadar yükselmiş

İddianamede şu ifadelere yer verildi: "Şüphelinin örgütün evlerine gittiği, evlerde konakladığı, şakirtlik programına alınarak örgütün şakirdi haline geldiği, örgüt içerisinde görevler üstlendiğini, kütüphane sorumlusu ve belletmen görevlerinde bulunduğu, örgütün en önemli yapılanma alanı olan mahrem yapılanmada 'TSK Mahrem Yapılanması'nda Öğretmen (Grup Abisi) konumuna kadar yükseldiği, yaşamış olduğu olumsuzluklardan örgütü sorumlu tutması üzerine örgütle ilgili mahrem bilgileri köşe yazarına vermesi üzerine bizzat örgüt elebaşının şüpheli ile görüştüğü, şüphelinin sahip olduğu mahrem bilgilerden dolayı uygun olanaklar sağlanarak şüphelinin Amerika'ya gönderildiği, örgüt elebaşının talimatı ile örgüt içi gizli yazışmalarda kullanılacak kriptolu yazışma programının alan adı kiralanması, Google Markete ve Apple Markete yüklenmesinde şüphelinin kimlik ve kredi kartı bilgilerini kullandırtarak yardımda bulunduğu anlaşılmıştır."

FETÖ soruşturması: ByLock kullanıcısı 15 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi
GÜNDEM
FETÖ soruşturması: ByLock kullanıcısı 15 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.