Gündem Cağ kebabımutfağa girecek

Cağ kebabı mutfağa girecek

Türkiye’nin ve dünyanın birçok noktasına Erzurum’un yöresel lezzeti cağ kebabı hazır paket halinde sunulacak. Erzurum’un Oltu İlçesi’nde kurulan Cağ Kebap Üretim Tesisi Aralık ayında üretime başlayacak. Toplamda 500 kişiye de istihdam sağlaması planlanan tesiste, günlük üretim ihracatla birlikte 150 tonu bulacak.

Abone Ol Google News
Mesude Demirhan Yeni Şafak
​Cağ kebabı mutfağa girecek
Arşiv

Erzurum’un yöresel lezzeti cağ kebabı, pratik ve hazır şekilde zincir marketlerdeki yerini alacak. Türkiye’deki meraklıları yanında bu lezzet dünyaya da paket olarak sunulmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl Erzurum’un Oltu İlçesi’nde temeli atılan Türkiye’nin ilk ve tek olma özelliğini taşıyan, 1 milyon küçükbaş üretim kapasiteli Cağ Kebap Üretim ve Et Entegre Tesisi Aralık ayında üretime başlayacak. Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) 16 üyesinin bir araya gelerek yaptığı bu yatırım, ilk etapta 120 kişiye daha sonraki süreçte ise 300-500 kişiye de istihdam sağlayacak. Bu yatırımın detaylarını MÜSİAD Erzurum Şube Başkanı Fuat Demir ile konuştuk.

BÖLGEDEKİ HAYVAN VARLIĞINA KATKI

Projenin çok kapsamlı olduğunu vurgulayan Demir, “Önce cağ kebabı ile başlayacağız. Köfte, kavurma, sucuk ve döner ile devam edeceğiz. Günlük üretim ise, ilk etapta 5 ton ile başlayıp, 30 tona kadar çıkacağız. 2027 yılında ihracatla birlikte günlük 150 ton üretim hedefliyoruz. Bu fabrika ile birlikte Doğu Anadolu’daki büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığını arttıracağız” dedi.

25 MİLYONLUK YATIRIM

25 milyon liralık yatırım yaptıklarını söyleyen Demir, “Türkiye’de cağ kebabı yapan bütün firmaların hammaddesi burada hazırlanacak. Şişler halinde Türkiye’deki tüm illerde cağ kebabı yapan, firmalara dağıtımı yapılıp hazır bir şekilde onlar doğrudan ocağa atıp pişirebilecekler. Cağ kebabı hazır paket halinde çok yakında mutfaklara girecek. Vatandaş, Türkiye’deki zincir marketler kanalıyla ürünü tüketebilecek” dedi.

Pastırma polemiğinin ardından şimdi de 'cağ kebabı kimin?' tartışması başladı
GÜNDEM
Pastırma polemiğinin ardından şimdi de 'cağ kebabı kimin?' tartışması başladı

ANLAŞMALI ÇİFTÇİ MODELİ

“Diğer illerde de açacağımız yerler için oraya da usta yetiştireceğiz” diyen Fuat Demir, şunları kaydetti: “Kamu bankası kanalıyla faizsiz olarak geçen sene 450 bin küçükbaş hayvan üreticisine kredi sağlattık. Onlar, çiftliklerinde üretecek ve doğrudan bize gönderecekler. Yani bir nevi anlaşmalı çiftçi modeli. 2025 yılında projenin tamamı hayata geçmiş olacak.”

Fuat Demir
Fuat Demir

Tesis küresel pazara açılıyor

  • Projenin en büyük hedefinin ihracat olduğunu açıklayan Fuat Demir, şöyle devam etti: “3 yıl içerisinde Avrupa’ya ve Türki Cumhuriyetlere ihracat yapmayı planlıyoruz. Projemize çok yoğun ilgi var. Yurt içinden ve yurt dışından çok kişiyle görüşüyoruz. Özellikle Afrika ülkelerinden ciddi manada talep var. Projeyle Türkiye’de bir marka değeri kazandırmış olacağız. Cağ kebabını vakumlayınca bozulmuyor. Türkiye’nin ve dünyanın birçok noktasına cağ kebabını ulaştıracağız. Yurt dışında özellikle Katar ve Dubai proje üzerinde ciddi duruyor. Türkiye’nin her ilinde de cağ kebabının franchising, şeklinde de hizmet etmeyi planlıyoruz.“

Erzurum'da dolu: Kent bir anda beyaza büründü
FOTOĞRAF 31
Title
Erzurum'da akşam saatlerinde başlayan sağanak, şiddetli dolu yağışına dönüştü.
Title
Cadde ve sokakların beyaza büründüğü kentte, su taşkınları nedeniyle araçlar ilerlemekte güçlük çekti.
Title
Doluya hazırlıksız yakalanan vatandaşlar da çatı altlarına ve iş yerlerine sığındı.
Title
İtfaiye ve belediye ekipleri, su birikintilerinin yaşandığı bölgelerde tahliye çalışması başlattı.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Erzurum'da dolu: Kent bir anda beyaza büründü
Erzurum'da akşam saatlerinde şiddetli dolu yağışı etkili oldu. Dolu, kentteki cadde ve sokaklarda su taşkınlarına yol açtı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.