Gündem Çanakkale Boğazını deniz anaları istila etti

Çanakkale Boğazı'nı deniz anaları istila etti

Marmara ve Ege'den Çanakkale Boğazı'na giren ve her biri yaklaşık 6-7 kilograma ulaşan yüzlerce tehlikeli mavi deniz anası, sahillere vurmaya başladı.

İha Yeni Şafak
Çanakkale Boğazı'nı deniz anaları istila etti
Çanakkale Boğazı'nı deniz anaları istila etti
Çanakkale Boğazı'nda hemen hemen her sahil bölgesinde görülen mavi deniz anaları vatandaşları tedirgin ederken, plajlarda denize girenler de zor anlar yaşamaya başladı. Geçen ay görülen kahverengi deniz analarının ardından şimdi de yüzlerce mavi deniz anasının sahillere vurduğunu belirten vatandaşlar, bu deniz analarının diğerlerinden çok farklı olduğunu söyledi. Bu canlıları ellemeleri halinde ellerinin yandığını belirten vatandaşlar, insanlara zarar veren bu deniz analarına dokunulmamasını istedi.

Öte yandan Çanakkale'de özellikle Kilitbahir motorlarının yanaştığı bölge ile yat limanı ve sahil bölgesinde yoğun olarak görülen mavi deniz analarına dokunulmasının tehlikeli olacağını belirten yetkililer ise bu canlıyla temas edilmesi halinde toksit etkiye sebep olabildiğini ifade etti. Yetkililer, bu cins deniz analarına kesinlikle çıplak elle dokunulmaması gerektiğini, temas edilmesi halinde vücutta kızarıklık, yanık, tahriş ve kaşıntı olabildiğini, bu durumda da bedeni normal su yerine deniz suyuyla yıkayıp, amonyak ya da sirke ile temizledikten sonra en yakın sağlık birimine gidilmesi gerektiğini söyledi.

İtalya Başbakanı istifa edecek
Dünya

İtalya Başbakanı istifa edecek

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, görevinden istifa edeceğini açıkladı. 5 Yıldız Hareketi ve Lig Partisi'nin oluşturduğu koalisyon hükümetinin sona erdiğini belirterek Conte, "Bu noktada hükümet deneyimine son veriyoruz. Konuşmamın ardından istifamı sunmak üzere Cumhurbaşkanı’na gideceğim" açıklamasında bulundu. Conte, son haftalarda meydanlardan kendisine ve hükümetine seslenen Lig Partisi lideri aynı zamanda Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini için "Hükümet kriziyle yüzleşmenin yeri meydanlar değil, parlamentodur" ifadelerini kullandı.
Yangın 53 saat sonra kontrol altında
Gündem

Yangın 53 saat sonra kontrol altında

İzmir'in Karabağlar ilçesinde pazar günü çıkan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla büyüyüp, Seferihisar ile Menderes ilçelerine kadar uzanan orman yangını kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bundan sonra söndürme çalışmalarının yavaş yavaş sonlanacağını ve soğutma yapılacağını belirtti.
Haluk hocaya veda
Gündem

Haluk hocaya veda

Van'ın Erciş ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonrası hayatını kaybeden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun adına, mezun olduğu Galatasaray Lisesi'nde anma töreni düzenlendi. Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dursun'un ardından

"Ülkesine, tarihine, kültürüne ve tüm kalbiyle inandığı genç kuşaklara adanmış bir hayat, aşık bir yürek. Değerli dostum Haluk Hoca, bu varoluş felsefesiyle, yine memleketi için koştururken, bizi derin bir keder içinde bırakarak aramızdan ayrıldı. Şunu herkes bilsin ki kuzuları daima kollayıp çakallara kaptırmayacağız" ifadelerini kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.