|

Dünyanın en ucuz arabası

Cihan
00:00 - 23/03/2009 Pazartesi
Güncelleme: 10:02 - 23/03/2009 Pazartesi
Yeni Şafak
Dünyanın en ucuz arabası
Dünyanın en ucuz arabası

Dünyanın en ucuz arabası olarak geçen yıl tanıtılan ve Hintli Tata gurubunun ürettiği 'Nano' modeli Nisan'dan tibaren sipariş almaya başlıyor.

100 bin Hint Rupisi (1950 USD) fiyatı ile dünyanın en ucuz binek arabası olma özelliğini taşıyan Tata Nano, bir senelik aradan sonra piyasaya giriş yapıyor.


Hintli sanayici Rayan Tata'ya ait olan grubun ürettiği Nano, Batı Bengal eyaletindeki fabrika arazisinin eyalet ve köylüleri karşı karşıya getirmesi yüzünden uzun süre fabrika yeri aramıştı. Gujarat ve Tamil Nadu eyaletleriyle anlaşan Tata grubu, uzun aradan sonra "Halkın arabası" sloganıyla gelen Nano'yu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Nisan ayında temsilcilerden siparişlerin alınacağını açıklayan grup, Haziran ayında halka bayiliklerden satışlara başlanacağını açıkladı.


Bu yıl 50 bin Nano piyasaya sürmeyi planladıklarını söyleyen TATA grubu gelecek yıl Gujarat fabrikasının tam kapasite ile çalışmaya başlaması ile yıllık 250 bin Nano üreteceklerini bildirdi.


Nano'nun en ucuz modelinde klima, kaset ve CD çalar, ayrıntılı gösterge gibi özellikler bulunmuyor. Nano'nun klimalı, cd-çalarlı ve değişik ekipmanlarının da olduğu pahalı modelleri de yine Tata tarafından üretilecek.15 yıl önce