Gündem İhanetin bedeli

İhanetin bedeli

MİT TIR’larını Adana’da durdurarak devlet sırlarının ifşasına neden olan ve Türkiye’yi uluslararası arenada ‘teröre yardım eden ülke’ gibi göstermeyi hedefleyen ekibe operasyon geldi. Bir süre önce görevden el çektirilen savcılar Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takçı ve Özcan Şişman ile dönemin İl Jandarma Komutanı Özkan Çokay hakkında tutuklama kararı çıktı.

Yeni Şafak
Adana ve Hatay'da planlı olarak hareket ederek MİT TIR'larını durdurulması skandalına imza atan Adana eski Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Başsavcıvekili Ahmet Karaca, Cumhuriyet Savcıları Aziz Takçı ve Özcan Şişman ile Adana İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay hakkında tutuklama kararı çıktı.

USULSÜZ ARAMA GİRİŞİMİ

1 Ocak 2014'te Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde ve 19 Ocak 2014'te Adana Ceyhan'da Türkmenlere yardım götüren MİT TIR'ları durduruldu. Durdurma emrine imza atan isimler ise Adana eski Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, Başsavcıvekili Ahmet Karaca, Cumhuriyet Savcıları Aziz Takçı, Özcan Şişman ve eski Reyhanlı Başsavcısı Yaşar Kavalcıoğlu. Ayrıca Adana İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay, Ceyhan İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erdal Yılmaz ve Pozantı İlçe Jandarma Komutanı Ufuk Yörüksöz MİT TIR'larına baskın emrini vermiş ve subayların yerlerde süründürülmesi skandalına imza atmıştı. Büyük tepkilere yol açan, Türkiye'yi uluslararası platformda zor durumda bırakmak için gerçekleştirilen operasyonda MİT TIR'larını “usul ve yasaya aykırı olarak" aramak istedi.

HSYK DEVREYE GİRDİ

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), olayın hemen ardından devreye girerek söz konusu Adana Başsavcısı Bağrıyanık'ın da aralarında bulunduğu 5 ismin görev yerlerini değiştirdi ve olayla ilgili müfettiş görevlendirdi. Müfettişlerin raporunu tamamlamasının ardından HSYK 2. Dairesi, “Savcıların hukuken davranmaları gereken şekilde davranmadığı, soruşturmaları kurallara uygun ve tarafsız yürütemediği" kanısına vararak, söz konusu 5 ismin, HSYK Kanunu'nun 77. Maddesi gereği görevden uzaklaştırılmalarına karar verdi.

KOMUTANLARA DA SORUŞTURMA

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Adana ve Ankara Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüklerinde görevli 13 kişinin yargılandığı davada, Adana İl Jandarma Komutanı olan Özkan Çokay, Ceyhan İlçe Jandarma Komutanı Erdal Yılmaz, Pozantı İlçe Jandarma Komutanı Ufuk Yörük hakkında Hakimler Savcılar Kanunu'na tabi olmaları nedeniyle HSYK'dan izin istenmişti. HSYK, Adana eski Başsavcıvekili Ali Doğan tarafından hazırlanan iddianamede, “mizansen çerçevesinde gerçekleştirilen bir casusluk faaliyeti" olarak belirttiği TIR'ların durdurulması olayına ve subayların yerlerde süründürülmesi skandalına imza atan Adana İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay, Ceyhan İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erdal Yılmaz ve Pozantı İlçe Jandarma Komutanı Ufuk Yörük hakkında da soruşturma izni vermişti.

BAŞMÜFETTİŞ 8 KİŞİ HAKKINDA TUTUKLAMA TALEP ETTİ

soruşturmayı yürüten HSYK Başmüfettişi Arif Sami Kaya, Adana eski Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık'ın da aralarında bulunduğu 8 ismin tutuklanması talebiyle Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Başsavcılık, 8 ismi tutuklama talebiyle Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk etti. Mahkeme bu isimlerden Süleyman Bağrıyanık, Ahmet Karaca, Aziz Takçı, Özcan Şişman ve Özkan Çokay'ın tutuklanmasına karar verdi.

“TC HÜKÜMETİNİ ORTADAN KALDIRMAYA TEŞEBBÜS"

Mahkeme, eski Reyhanlı Başsavcısı Yaşar Kavalcıoğlu ile Ceyhan İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erdal Yılmaz ve Pozantı İlçe Jandarma Komutanı Ufuk Yörüksöz hakkındaki tutuklama talebini ise suç yerine en yakın ağır ceza kendisi olmadığını belirterek, reddetti. Bu isimlerin tutuklama talebini o dönem görev yaptıkları yerlere en yakın ağır ceza mahkemesi değerlendirecek. Tutuklanmasına karar verilen 5 isme ise “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini kısmen veya tamemen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek", “Devletin güvenliğine ve siyasal faaliyetine ilişkin bilgileri temin edip ifşa etmek" suçlamaları yöneltildi.

Tehdit etti

Hakkında tutuklama tutuklamaya yönelik yakalama kararı verilen savcı Özcan Şişman (resimdeki) Adana'daki evinde gözaltına alındı. Gazetecilere suçsuz olduğunu öne süren Şişman, "Bu suçu işleyenler, cezasını çekecekler" diyerek tehdit etti. Hakkında yakalama kararı olan savcı Ahmet Karaca ise Gaziantep'teki ikametinde bulunamadı. Polis tüm isimlerin peşine düştü.

Planlı organizasyon

HSYK 2. Dairesi'nin söz konusu savcıları açığa almasına dayanak oluşturan müfettiş raporunda önemli bilgilere yer veriliyor. MİT TIR'larının durdurulması olayının “planlı bir organizasyon" olduğuna dikkat çekilen raporda, adı geçen söz konusu savcıların “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümetini, yurt içi ve yurt dışında itibarsızlaştırarak zor duruma bırakmak istedikleri, Türkiye'ye terör örgütlerine yardım ettiği görüntüsü vererek uluslararası yargı organları nezdinde hukuki ve cezai sorumluluk altına sokmaya yönelik bilerek ve isteyerek görevleri dışında hareket ettikleri" belirtiliyor. Raporda, “MİT TIR'larında usûl ve yasaya aykırı arama yapmak, yapmaya teşebbüs etmek ya da sessiz kalmak veya görüntü ve numune aldırmak suretiyle devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla ifşa etme kastı ile hareket ederek mesleğin şeref ve onurunu bozan veya mesleğe olan saygı ve güveni gideren nitelikte eylemde bulundukları anlaşılmıştır" ifadelerine yer veriliyor.

Barcelona Bayern Münih maç özeti
ABD'den yeni İran yaptırım kararı
Ekonomi

ABD'den yeni İran yaptırım kararı

ABD Hazine Bakanlığı, Mahan, Caspian, Meraj ve Pouya gibi İran havayolu şirketlerine Amerikan menşeli ürünleri tedarik ettiği iddia edilen 3 kişi ve 6 şirkete yaptırım uygulanacağını açıkladı. Yaptırım listesindeki İranlı havayollarına ait 31 uçağa hizmet veya iniş izni tanıyanların ABD'nin yaptırımlarına tabi tutulacağı uyarısında bulunuldu.
Chelsea'nin sahibi Abramoviç'ten İsrail kararı
Spor

Chelsea'nin sahibi Abramoviç'ten İsrail kararı

Chelsea'nin Rus milyarder sahibi Roman Abramoviç'in İsrail'e yerleşip vatandaşlık başvurusunda bulunacağı öğrenildi. Abramoviç'in İngiltere vizesini yenilemek için yaptığı başvuru reddedilmişti.
Ahmet Maranki hakkında soruşturma başlatıldı
Gündem

Ahmet Maranki hakkında soruşturma başlatıldı

Ahmet Maranki hakkında "basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan soruşturma başlatıldı.
En güzel Cuma mesajları
Gündem

En güzel Cuma mesajları

En anlamlı ve güzel Cuma mesajları sizler için hazırladık. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Haberimizde güncel, anlamlı, resimli güzel Cuma mesajları ve dualarını bulabilirsiniz. İşte sizler için derlediğimiz SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz anlamlı ve en güzel Cuma mesajları...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emeklilik müjdesi
Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emeklilik müjdesi

AK Parti'nin seçim beyannamesini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan polis, öğretmen, hemşire ve din görevlileri için emeklilik ek göstergelerinin 3600'e çıkarılacağının da müjdesini verdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.