Gündemİstanbulda katledilen Suriyeli gazeteci anne-kızın katili yakalandı

İstanbul'da katledilen Suriyeli gazeteci anne-kızın katili yakalandı

Üsküdar'daki evlerinde öldürülen Suriye'nin önde gelen muhalif aktivisti Orouba Barakat ile 22 yaşındaki gazeteci kızı Halla Barakat'ın katili Bursa'da yakalandı. Gözaltına alınan katil zanlısının kimliğinin Ahmet Barakat olduğu ve ailenin akrabası çıktığı öğrenildi.

Şahin ŞenYeni Şafak
Orouba Barakat ve kızı Halla Barakat'ın katili Ahmet Barakat Bursa'da yakalandı.
Orouba Barakat ve kızı Halla Barakat'ın katili Ahmet Barakat Bursa'da yakalandı.

Üsküdar'daki evlerinde öldürülen Suriye'nin önde gelen muhalif aktivisti Orouba Barakat ile 22 yaşındaki gazeteci Halla Barakat katili yakalandı. Katil zanlısının kimliğinin Ahmet Barakat olduğu açıklandı. Anne-kızın akrabası olduğu ortaya çıkan zanlının Esed ve istihbarat bağlantıları araştırılıyor.

Asayiş Şube Cinayet Büro ekipleri, kamera görüntülerinden yola çıkarak bu sabah saat 9.30'da katil zanlısını Bursa'daki bir evde yakaladı. Cinayetten hemen sonra planlı şekilde Bursa'ya gittiği öğrenilen zanlı operasyon sırasında polise direndi.

Bursa Emniyet Müdürü Osman Ak, Türkiye’yi sarsan cinayetin zanlısının İstanbul Emniyeti ile ortaklaşa düzenlenen operasyonla yakalandığı bilgisini paylaştı.

Zanlı Barakat, sağlık kontrollerinin ardından bugün İstanbul'a getirildi.

Gözaltına alınan Ahmet Barakat

Cinayet bürosu, evde yaptıkları incelemede anne ve kızını önce boğduğunu daha sonra bıçakladığını belirtmişti. Katilin, cesetlerin kokmasını engellemek amacıyla detarjan kullandığı da öğrenilmişti.

Akrabaları da Amerika'da öldürülmüştü

Korkunç cinayeti dünyaya Orouba Barakat’ın kız kardeşi Shaaza Barakat duyurdu. Shaaza Barakat’ın Mavi Marmara yolcularından olduğu öğrenilirken, Şubat 2015’te Amerika’da katledilen 3 Suriye’linin de Barakat’ın akrabalarından olması dikkat çekti. Shaaza Barakat’ın yeğeni olan Deah Barakat, eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve eşinin kız kardeşi Razan Muhammed Ebu Salha, ABD’de 2015 şubatında silahlı saldırı sonucu katledilmişti. Shaaza Barakat, sosyal medyadan “Bıçaklamışlar... 40 seneden beri suçluları bulur, gazetelere manşet yapar, onları ifş a ederdi. Şimdi o ve kızı Halla’nın ismi manşetlerde... Bunu yapanlar, zulüm sizi bulacak” diyerek duyurdu.

Ailenin ABD'de yaşayan akrabaları Deah Shaddy Barakat, eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve baldızı Razan Muhammed Ebu Salha da Craig Hicks tarafından öldürülmüştü.

  • Esed rejiminin cezaevi katliamlarını dünyaya duyurdu
  • 60 yaşındaki Orouba Barakat, Suriye'deki cezaevlerinde işkence gören muhaliflerle ilgili çok önemli röportajlara imza atmıştı. Orouba, Esed rejiminin cezaevi katliamlarıyla ilgili çok sayıda belgesel ve röportajı, İngilizce ve Arapça olarak dünyaya duyurmuştu.
  • Suriye'de iç savaşın ardından İngiltere'ye giden Orouba Barakat, bir dönem Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşadıktan sonra İstanbul'a gelmişti.

Esrarengiz infaz
GÜNDEM
Esrarengiz infaz

Suriyeli kadın aktivist ile gazeteci kızı İstanbul'da katledildi
GÜNDEM
Suriyeli kadın aktivist ile gazeteci kızı İstanbul'da katledildi

Şırnak'ta iki tanksavar silahı ele geçirildi
Gündem

Şırnak'ta iki tanksavar silahı ele geçirildi

Şırnak'ta güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlarda iki AT-4 tanksavar silahı ve çeşitli malzeme ele geçirildi.
Bursaspor'un eski futbolcusundan akılalmaz depar
Spor

Bursaspor'un eski futbolcusundan akılalmaz depar

Bursaspor'un eski futbolcusu Advincula, Meksika Ligi'nde yaptığı deparla Gareth Bale'ın hız rekorunu kırdı.
Ekonomi

"Doğan Medya Grubu Erdoğan Demirören'e satıldı" iddiası

Aydın Doğan'ın, Erdoğan Demirören'le anlaşmaya vardığı ve Doğan Medya Grubu'nu sattığı öğrenildi. Doğan Medya Grubu’nun satışı için anlaşmaya varıldığı öğrenildi.
Türk futbolunun yeni jenerasyonu Galatasaray'dan çıkabilir
Spor

Türk futbolunun yeni jenerasyonu Galatasaray'dan çıkabilir

Türk futbolunda altyapı yetersizliği her dönem çokça tartışılmıştır. Büyük kulüplerin altyapılarına önem vermemeleri ve yabancı futbolcu transferleri de hep konu olmuştur. Ancak son dönemde büyük kulüplerin altyapılarına bakıldığında Galatasaray'da ciddi bir çalışmanın olduğu görülüyor. Altyapı takımlarında oynamalarına rağmen Mustafa Kapı, Ahmet Sivri, Recep Gül, Gökay Güney, Yunus Akgün ve Atalay Babacan gibi isimlerin şimdiden tanındığını görüyoruz. Hal böyleyken sarı kırmızılıların yeni sezonda bu oyuncuları yavaş yavaş A Takım'a sokması bekleniyor.
Mehmed Bir Cihan Fatihi salladı: Yerin dibine batsın!
Hayat

Mehmed Bir Cihan Fatihi salladı: Yerin dibine batsın!

Aylardır beklenen Mehmed: Bir Cihan Fatihi dizisi dün akşam ilk bölümüyle ekrana geldi. Twitter'ı sallayan ilk bölümde binlerce kullanıcı dizide kullanılan kıyafetleri yerden yere vurdu. Dizide Fatih Sultan Mehmet'i canlandıran oyuncuya "Tanrı sizi korusun" ifadelerinin kullanılması, "Peygamber övgüsü almış bir komutana bu nasıl hitap?" yorumlarına neden oldu.