Gündem Kafa yine aynı kafa Muhalif yazar Emre Kongar başörtüsüne kin kustu

Kafa yine aynı kafa: Muhalif yazar Emre Kongar başörtüsüne kin kustu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, altılı masadaki 'muhafazakar' ortakların kitlesinden oy alabilmek adına olmayan 'başörtüsü' yasağı üzerinden yeni bir tartışmasının fitilini ateşlerken, muhalif medyada ise başörtüsüne kin ve öfke kusulmaya devam ediyor. Cumhuriyet yazarı Emre Kongar başörtüsü ile ilgili skandal benzetme yaptı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Kafa yine aynı kafa: Muhalif yazar Emre Kongar başörtüsüne kin kustu
Emre Kongar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü ile ilgili kanun teklifi kamuoyunun gündemine oturdu. Ancak teklif, CHP içinde ve muhalefetin seküler kesimlerinde tartışmalara neden oldu.

Muhalif yazarlarda öfke nöbeti başladı

Özellikle CHP'ye yakınlığı ile bilinen medya kuruluşlarında Kılıçdaroğlu eleştirilerin hedefi oldu. Laiklik algılısının arkasına sığınan birçok CHP'li yazar ve gazeteci konuyu köşelerine taşıdı.

O isimlerden biri de CHP'ye yakınlığı ile tanınan Cumhuriyet gazetesi yazarı Emre Kongar oldu. Kongar, köşesinde başörtüsüne karşı skandal ifadeler kullanarak, konuyu sözde ele aldı.

CHP'den hızlı çark: Tarihi geri vites
GÜNDEM
CHP'den hızlı çark: Tarihi geri vites

'Sıkmabaş' benzetmesi

Asıl sorunun başörtüsü olmadığını bunun 'Türban' olduğunu iddia eden Kongar, şu ifadeleri kullandı;

"Sorunun adı, “Başörtüsü” sorunu değil, “Türban” sorunu veya halk arasındaki deyişle “Sıkmabaş” sorunudur. Çünkü “Başörtüsü” yüzyıllardır Türkiye’de, özellikle köylerde, ama kasabalarda ve kentlerde de, kadınların genellikle dışarı çıkarken, bazen evin içinde de başlarına örttükleri bir örtüdür.

'Siyasal simge'

Türban ise Siyasal İslamın bir simgesi olarak yaşamımıza girmiştir. Dolayısıyla sorun geleneksel bir “Başörtüsü” kullanma sorunu değil, Siyasal İslamın simgesi olan “Türban”ın kamu hizmeti yapan kadınlar tarafından kullanılması sorunudur. Hem kadını ikinci sınıf olarak gören ve örtmek isteyen erkek egemen kültür tarafından hem de Siyasal İslamı toplumsal ve kamusal yaşamda görünür ve egemen kılmak isteyen dini siyasal olarak istismar eden politikacılar tarafından (emperyalizmin de desteğiyle) sorun haline getirilmiştir."

Kılıçdaroğlu’nun unuttuğu imza
GÜNDEM
Kılıçdaroğlu’nun unuttuğu imza

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.