|

Kıbrıs'ta iki devletli çözüme Rum kesiminden 'hayır' cevabı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme ''açık olmadıklarını'' söyledi. Anastasiadis, "Ben iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyona açığım." ifadelerini kullandı.

20:53 - 27/09/2021 Pazartesi
Güncelleme: 21:01 - 27/09/2021 Pazartesi
AA
GKRY Başkanı Nikos Anastasiadis

GKRY Başkanı Nikos Anastasiadis

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile üçlü görüşme öncesi BM Genel Merkezi'ne giriş yaparken gazetecilerin sorusunu yanıtladı.

  • ''Kıbrıs'ta iki devletli çözüme açık mısınız?'' sorusu üzerine Anastasiadis, "Hayır. Ben iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyona açığım." yanıtını verdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise, BM Genel Merkezi'ne giriş yaparken, Rum liderin iki devletli çözümü reddeden açıklamasının sorulması üzerine, şunları söyledi:

  • ''Bizim zaten devletimiz 60 yıldır var, iki devlet zaten Kıbrıs'ta ve Kıbrıs'ın gerçekleri. 60 yıldır Kıbrıs'ta iki devlet var, Kıbrıs'ın kuzeyindeki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Cumhuriyeti Devletidir, 60 yıldır vardır, bu saatten sonra kimse 60 yıllık devletinden vazgeçmez.''
#BM
#Kıbrıs
#Rum Yönetimi
#Nikos Anastasiadis
#Ersin Tatar
2 yıl önce
default-profile-img