Gündem Kılıçdaroğlu 24 Hazirandan sonra bırakacaktım

Kemal Kılıçdaroğlu 24 Haziran'dan sonra bırakmayı düşünmüş

Kılıçdaroğlu: 24 Haziran'dan sonra bırakacaktım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olağanüstü kurultay tartışmalarının sona ermesinin ardından Parti Meclisi toplantısında sürece dair açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu'nun, Muharrem İnce’nin daha önce basına anlattığı akşam yemeği ile ilgili sessizliğini bozarak, "İnce’yi genel başkan olsun diye cumhurbaşkanı adayı gösterdim. Aklımda o vardı. Ancak daha sonra yapılanlar bana güven vermedi" dediği öğrenildi.

Haber Merkezi Diğer
Kılıçdaroğlu ve İnce arasında 24 Haziran'dan bu yana devam eden başkanlık krizi son toplantıda da gündeme geldi.
Kılıçdaroğlu ve İnce arasında 24 Haziran'dan bu yana devam eden başkanlık krizi son toplantıda da gündeme geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, yaklaşık sekiz saat süren CHP Parti Meclisi toplantısında 24 Haziran seçim sonuçları masaya yatırılırken, sert tartışmalar yaşandığı öğrenildi.

Kılıçdaroğlu, toplantıda 24 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ile bir araya geldiği akşam yemeğine ilişkin sessizliğini bozdu.

  • Kılıçdaroğlu’nun yemekte İnce’nin kendisine "Genel başkanlığı bırak onursal başkan ol" teklifini getirdiğini hatırlatarak "Ben de bunu yapmayacağımı söyledim ve kendisinin genel başkan olması durumunda partinin bir hafta içinde dağılacağını da söyledim" dediği öğrenildi.

Muharrem İnce Kılıçdaroğlu'na 'yalancı' dedi
GÜNDEM
Muharrem İnce Kılıçdaroğlu'na 'yalancı' dedi

"Delegeyi arayıp imza istedi"

Hürriyet'in haberine göre, Kılıçdaroğlu’nun "Ben sonsuza kadar genel başkan olmayacağım. İlla ki bırakacağım. Bir yerde bırakacağım. 24 Haziran seçimlerinden sonra da bırakmayı düşünüyordum. Sayın İnce’yi, benden sonra genel başkanı olması için aday gösterdim. Aklımızda bu vardı. Ancak sonrasında yapılanlar maalesef güven verecek şeyler değil, bana güven vermedi. Süreç çok farklı bir noktaya gitti" dediği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu’nun bunları Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün’e de anlattığını dile getirdiği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce görüştü
GÜNDEM
Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce görüştü
Kılıçdaroğlu’nun, İnce’ye yönelik, 'Delegeyi arayıp kendisi için imza isteyen, oy isteyenden CHP’ye genel başkan olmaz' eleştirisinde bulunduğu da ifade edildi.

"AK Parti'ye oy versin"

Kılıçdaroğlu’nun PM üyelerinden gelen, belediye başkanı adaylarının önseçimle belirlenmesi talepleri üzerine ise "Önseçim sağlıklı bir ortamda yapılmıyor ki. Tüzük kurultayında aktif-pasif üye ayrımını getirelim dedim, kabul etmediniz. Sanki önseçimle aday belirledik de yüzde 30 oy mu aldık" dediği kaydedildi.

  • İttifakları sürdürme çağrısı yaparak, "Parti dışında en geniş kesimle bir araya gelmek gerekir" dediği belirtilen Kılıçdaroğlu’nun yaklaşan yerel seçimlere ilişkin "Mevcut durumdan kimse memnun değil. Çok güçlü hazırlanmamız lazım" dediği ifade edildi.
  • Kılıçdaroğlu’nun, “küskünlerin” seçimi boykot edeceğine yönelik tartışmalara, “Neymiş, küskünler seçimi boykot edecekmiş. Boykot etmek demek, AK Parti’ye oy vermek demektir. Böyle düşünenler boykot edeceğine gitsin, doğrudan AK Parti’ye oy versin” dediği öğrenildi.

Tartışma yaşandı

Toplantıda CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un “Ekonomik kriz ile ilgili gerekli değerlendirmeler yapılmadı” yönündeki eleştirilerine, Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’nun tepki göstermesi nedeniyle tartışma çıktığı öğrenildi. Seçimlere ilişkin planlanan sunumların yapılamaması nedeniyle, PM’nin Eylül ayında bir kez daha toplanması kararı alındığı öğrenildi.

REKLAM

İnce'den 'imza' yanıtı: Sorumlusu ben değilim
GÜNDEM
İnce'den 'imza' yanıtı: Sorumlusu ben değilim

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.