|
Reklam
Reklam
Gündem

Kılıçdaroğlu HDP'ye yol gösterdi

CHP lideri Kılıçdaroğlu, dokunulmazlık oylaması sırasında partisinin milletvekillerine müdahale ettiği iddialarını yalanladı. HDP'nin destek isteğini yanıtlayan Kılıçdaroğlu, CHP'lilerin bireysel başvuru yapacağını, HDP'lilerin de bunu yapması gerektiğini söyledi.

Yeni Şafak
11:42 . 25/05/2016 Çarşamba
Diğer
Yoğun siyaset gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, öncelikle dokunulmazlık tartışmalarına değindi.

Yoğun siyaset gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, öncelikle dokunulmazlık tartışmalarına değindi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dokunulmazlık oylaması sırasında partisinin milletvekillerine müdahale ettiği iddialarını yalanladı. NTV'ye konuşan Kılıçdaroğlu, dokunulmazlığının kalkması durumunda AYM'ye başvurmayacağını belirtti. Kılıçdaroğlu, erken seçim olasılığı için ise "Biz her koşulda hazırız" ifadesini kullandı.CHP liderinin başkanlık sistemine ilişkin yaptığı, "Kan dökmeden getiremezsiniz" açıklaması eleştirilere neden olmuştu. Programda bu konuya da değinen Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi:"Her şeyi ben yapacağım diyor. Ben de 'böyle bir sistem kurmak isterseniz kan dökmeden yapmazsınız' dedim. Biz sokaklara çıkacağız siz de TOMA'larınızla çıkıp bizi öldürmeye çalışacaksınız dedik. Biz bunu yapamazsın diyoruz, kan dökmekten kastım gidip onların kanlarını dökeceğiz değil, siz gelip TOMA'larla bizim kanımızı dökeceksiniz. Bizi yok etmeden yapamazsınız."Başkanlık ya da partili cumhurbaşkanlığının referandumda beklenen karşılığı bulamayacağını iddia eden Kılıçdaroğlu, buna sebep olarak Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlık görevini bırakma sürecini gösterdi ve şu ifadeleri kullandı: "Sayın Davutoğlu'na yapılan işlem AKP kanadının vicdanında da rahatsızlık yarattı.""20 Mayıs'tan sonra bir haftamız var
"


MHP ve HDP'nin de başkanlık konusundaki tavrının belli olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, "erken seçim" olasılığı için ise "Erken seçime iktidar isterse götürebilir. Biz her koşulda hazırız buna" dedi. Dokunulmazlıkların kaldırılmasını sağlayan anayasa değişikliğinin Anayasa Mahkemesine 110 imzayla taşınmasını doğru bulmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu "Diyelim Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilinin dokunulmazlığı kalktı. Bizim milletvekilimiz gidip Anayasa'nın 85.maddesine göre bir hafta içinde başvurabilir. 20 Mayıs'tan sonra bir haftamız var. Başvuruyu yaptıktan sonra Anayasa Mahkemesi 15 gün içinde karar vermek durumundadır. Bu kadar hızlı bir yol varken neden öbür yola başvuruyorsunuz? Evet anayasaya aykırı bende biliyorum. Ama anayasaya aykırılığı Anayasa Mahkemesi şekli yönünden inceliyor esasa girmiyor. O nedenle 110 milletvekili ile yapılacak başvurunun reddedilme olasılığı çok yüksek. Ama öbür türlü başvurulduğunda onun kabul edilme olasılığı daha yüksek olabiliyor. Ayrıca arkadaşlarımız normal mahkeme ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne de başvurma hakkına kavuşacaklar" dedi.
#CHP
#Kemal Kılıçdaroğlu
#dokunulmazlık
7 yıl önce
default-profile-img