Gündem Kılıçdaroğlundan adli yıl çağrılarına yanıt

Kılıçdaroğlu'ndan 'adli yıl' çağrılarına yanıt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yarın Beştepe'deki Adli Yıl Açılışı'na katılmayacak. Kılıçdaroğlu gibi Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu da aynı kararı almış ve Cumhurbaşkanlığı, Başbakan, Adalet Bakanı ile Yargıtay, "Toplantıya katılmaları" yönünde çağrı yapmıştı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Kılıçdaroğlundan adli yıl çağrılarına yanıt
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yarın Beştepe'deki adli yıl açılışına katılmayacak.

Bu sene adli yıl açılışının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılmasının kararlaştırılmasının ardından, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu katılmayacağını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanlığı ve Yargıtay'dan çağrı

Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere, Başbakan Binali Yıldırım ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kılıçdaroğlu ve Feyzioğlu'na adli yıl açılışına katılma çağrısı yapmıştı. Yargıtay'dan yapılan açıklamada da, "Adli yıl açılışının Beştepe'de yapılması yargı bağımsızlığını engellemez" denilmişti. Açıklamada ayrıca, toplantının "Kapasitesi sınırlı ve güvenlik açısından sıkıntılı olabileceği anlaşılan bir otelin toplantı salonu yerine sahibi devlet ve millet olan bir kongre salonunda" olmasının yargı bağımsızlığını etkilemeyeceği belirtilmişti.

Başbakan Yıldırım: Beştepe milletin yeridir

Başbakan Binali Yıldırım da bugün yaptığı açıklamada, adli yılı açılışına katılmayan Kılıçdaroğlu ve Feyzioğlu'na yeniden çağrı yaptı. 7 Ağustos'tan sonra yakalanan birlik ruhuna dikkati çeken ve iki ismin de Külliye'ye katıldığını hatırlatan Başbakan, "Kardeşlik, birlik ve beraberliğe özen göstereceğiz" dedi. Cumhurbaşkanının tarafsız olduğunun altını çizen Yıldırım, "Cumhurbaşkanı yüksek mahkeme üyelerinin atamalarını yapıyor" dedi. Başbakan şunları söyledi:

  1. "Hem Sayın Kılıçdaroğlu'na hem de Barolar Birliği Başkanı'na özellikle buradan bir kez daha davette bulunuyorum. Bir otel salonunda yapmak yerine devletin en prestijli mekanlarından bir tanesinde yapmak çok daha akıllıca, çok daha doğru bir karardır diye düşünüyorum. Beştepe, milletin yeridir. Kimsenin şahsi tasarrufunda olan bir yer değildir. Dolayısıyla milletin işleri de orada pekala en iyi şekilde yerine getirilebilir.
  2. Cumhurbaşkanının bu tip toplantılara katılması, yargı bağımsızlığına ve hukuk devletine vurgu yapmasının çok doğal bir şey olduğunu herkesin görmesi ve kabul etmesi lazım."

Bozdağ'dan adli yıl mesajı

Yeni Adli Yıl açılış töreni Külliye'de yapılacak


Yargıtay'dan Beştepe açıklaması
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.