Gündem Köksal Toptan 450 oyla Meclis Başkanı seçildi

Köksal Toptan 450 oyla Meclis Başkanı seçildi

Yeni Şafak Yeni Şafak
Köksal Toptan 450 oyla Meclis Başkanı seçildi
Köksal Toptan 450 oyla Meclis Başkanı seçildi
AK Parti Zonguldak Milletvekili KöksalToptan, TBMM'nin 24. başkanı oldu. TBMM Genel Kurulunda yapılan ilk tur oylamaya 535 milletvekili katıldı.

450 oy alan AK Parti Zonguldak Milletvekili Toptan, yeni Meclis başkanıseçilirken, diğer aday MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay 74 oy aldı,7 oy boş çıktı, 4 oy da geçersiz sayıldı.

Toptan, Meclisin yeni başkanı olarak 2 yasama yılı görev yapacak.

TBMM İçtüzüğüne göre, Meclis başkanlığı için bir yasama döneminde ikikez seçim yapılıyor. İlk seçilenin görev süresi 2, ikinci devre içinseçilenin görev süresi ise 3 yasama yılı oluyor. Ancak 23. Dönemparlamentosu için yapılan seçimde milletvekilleri 1 Ekimden önce işbaşıyaptığı için ilk yasama yılı 2 ay süreceğinden yeni seçilecek MeclisBaşkanı ve Başkanlık Divanı üyeleri sadece 1 yıl 2 ay görevde bulunacak.

Daha sonraki dönem ise 3 yıldan daha uzun sürecek.

BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK, İLK TBMM BAŞKANI

23 Nisan 1920'de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk başkanıolan Mustafa Kemal Atatürk, bu görevi 3 yıl 6 ay 5 gün sürdürdü.

Atatürk'ün ardından Meclis başkanlığına seçilen Fethi Okyar, 1 yıl 21gün görev yaptı.

Meclis tarihinde en uzun süre başkanlık görev yapan isim, AbdülhalikRenda oldu. Renda, 1 Mart 1935'te aldığı görevi 5 Ağustos 1946 yılınakadar sürdürdü ve 11 yıl 5 ay 4 gün ile en uzun süre Meclis başkanlığıyapan kişi unvanını aldı. Renda'yı, 10 yıl 4 ay 4 gün ile Kazım Özalp,10 yıl 5 gün ile Refik Koraltan izledi.

MİLLİ MÜCADELENİN ÖNEMLİ İSİMLERİ BAŞKANLIK YAPTI

Meclis başkanlığı yapan isimler arasında milli mücadelenin önemliisimleri Kazım Karabekir ve Fuat Cebesoy da bulunuyor. Karabekir, 1 yıl5 ay 21 gün, Cebesoy ise 10 ay 1 gün bu görevi yürüttü.

Eski başbakanlardan Şükrü Saracoğlu 1 yıl 6 ay 21 gün, Fuat Sürmen ise 3yıl 11 ay 9 gün görev yaparken, 1960'lı yılların ikinci yarısında Meclisbaşkanı olan Ferruh Bozbeyli, 5 yıl 1 ay 9 gün ile en uzun süreyle bugörevde bulunan 4. isim oldu.

Bozbeyli'den sonra Sabit Osman Avcı (2 yıl 11 ay 17 gün), Kemal Güven (3yıl 6 ay 17 gün), Cahit Karakaş (2 yıl 10 ay 24 gün), NecmettinKaraduman (3 yıl 11 ay 25 gün), Yıldırım Akbulut (1 yıl 10 ay 15 gün),Kaya Erdem (1 yıl 10 ay 29 gün), Hüsamettin Cindoruk (3 yıl 10 ay 15gün), bu görevi sürdürdü.

EN KISA SÜRE SEZGİN GÖREV YAPTI

TBMM başkanlığını 2 ay 7 gün yürüten İsmet Sezgin, 23 Meclis başkanıarasında bu görevi en kısa süre yapan kişi oldu.

Sezgin'in ardından bu göreve seçilen Mustafa Kalemli, 1 yıl 8 ay 12 gün,Hikmet Çetin, 1 yıl 7 ay 2 gün, Yıldırım Akbulut 1 yıl 4 ay 10 gün, Ömerİzgi ise 2 yıl 15 gün görev yaptı.

Son iki dönemden beri Meclis başkanlığı görevinde bulunan Bülent Arınç,4 yıl 8. 5 ay süreyle 1970 yılından beri bu görevi en uzun süre yapanisim oldu.

KÖKSAL TOPTAN TBMM'NİN 24. BAŞKANI OLDU

TBMM'nin 24. başkanı olan AK Parti ZonguldakMilletvekili Köksal Toptan, Devlet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ileKültür Bakanlığı yaptı.

1943 yılında Rize'de doğan Köksal Toptan, ilk, orta ve lise eğitiminiZonguldak'ta tamamladı. 1966 yılında İstanbul Üniversitesi HukukFakültesinden mezun olan Toptan, bir süre serbest avukatlık yaptı.

Adalet Partisi teşkilatının çeşitli kademelerinde görev alan Toptan,Belediye Meclis üyeliği de yaptı.

Köksal Toptan, 1977 yılında Adalet Partisi'nden Zonguldak Milletvekiliseçildi. TBMM Adalet ve KİT Komisyonu üyeliğinde bulundu.

Toptan, 1979 yılında kurulan Süleyman Demirel Hükümetinde DevletBakanlığına atandı. Bu görev 12 Eylül 1980 Askeri müdahalesine kadardevam etti.

1983 yılında kurulan DYP'nin kuruluş ve teşkilatlanma çalışmalarınakatılan Toptan, 1986 tarihinde yapılan ara seçimde ve 1987'de yapılangenel seçimde Zonguldak'tan milletvekili seçildi.

DYP Grup Başkanvekilliği de yapan Toptan, 1991 genel seçimlerindeDYP'den Bartın Milletvekili olarak parlamentoya girdi ve Milli EğitimBakanlığı'na getirildi. Toptan, bakanlığı döneminde açık lise, açıköğretim gibi ilklere imza attı ve Türk Cumhuriyetlerinden onbinlerceöğrenci getirterek, Türkiye'de eğitim görmelerini sağlattı.

1993'te yapılan DYP kongresinde genel başkanlığa aday olan ancak seçimikaybeden Toptan, bunun üzerine Milli Eğitim Bakanlığı görevinden ayrıldı.

1995 yılında bir süre Kültür Bakanlığı yapan Toptan, aynı yıl yapılanseçimlerde yeniden Bartın milletvekili seçildi. Toptan, 1999'da yapılanmilletvekili seçiminde Bartın'dan aday oldu ancak bu kez seçimi kaybetti.

Köksal Toptan, 2002 ve 2007'de yapılan seçimlerde AK Parti'den Zonguldakmilletvekili adayı oldu ve seçimleri kazanarak parlamentoya girdi.

TBMM'nin 24. başkanı olan Toptan, Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesinde eğitimini gördüğü sırada lisenin Kültür-Edebiyat kolunda görev aldı vebu dönemde yerel basına yazı ve şiirler yazdı.

Aynı dönemlerde Zonguldak'taki 'Maden Mektebi'nin kapatılmaması içindüzenlenen eylemlere katılan Toptan, konuyla ilgili kompozisyonyarışmalarında dereceye girdi. Maden Mektebi'nin kapatılmaması içinmücadele veren Toptan, Milli Eğitim Bakanlığı döneminde Zonguldak'aüniversite kurulmasını sağladı.

Hayal ettiği avukatlık mesleğine ilk adımı İstanbul Üniversitesi HukukFakültesini kazanarak gerçekleştiren Toptan, üniversitede okurkenöğrenci dernekleri ile Türk Talebe Birliği hareketleri içinde yer aldı.

Avukatlık stajına İstanbul'da başlayan Toptan, babasının rahatsızlığınedeniyle stajına Zonguldak'ta devam etti.

Askerliğini Sarıkamış'ta yedek askeri hakim olarak yapan Toptan, ilkolarak 1977 yılında milletvekili seçilerek Meclise adımını attı.

Köksal Toptan, 12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra hakkında çeşitli davalaraçılan Süleyman Demirel'in avukatlığını üstlendi ve bütün davalarberaatla sonuçlandı.

Toptan, parti kurucusu olma yasağı getirildiği için 1983 yılında kurulanDYP'nin kuruluş ve teşkilatlanma çalışmalarına gayri resmi olarakkatıldı.

Köksal Toptan, evli ve 3 çocuk babası.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.