Gündem Ortalığıkarıştırdı

Ortalığı karıştırdı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, “ABD Başkanı Trump, askerlerini Suriye’den çekeceğini söylemişti. Amerikalıları Suriye’de kalmaya biz ikna ettik” açıklamasına tepki yağdı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ

Türkiye’de, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Macron’a sert tepki gösterdi. İran ve Beyaz Saray’dan da Macron’a yönelik sert açıklamalar geldi. Macron ise dün yaptığı açıklamalarda, Suriye’deki hedefler ve askeri varlığın korunması konusunda ABD ile ülkesi arasında görüş ayrılığının bulunmadığını söyledi. Macron, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee’de Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Suriye’de uluslararası koalisyonun amacının başından beri DEAŞ’a karşı mücadele olduğunu kaydetti.

ÖYLE DEMEMİŞ!

Macron, sözlerini şöyle sürdürdü: “Beyaz Saray’ın bu gece hatırlattığı, bizim en başından bu yana savunduğumuz pozisyondur. Yani bir değişiklik yok ve ben dün bir değişiklik olduğunu söylemedim. ABD ile Fransa arasında görüş ayrılığı bulunmuyor. Ben, ABD’nin veya Fransa’nın Suriye’de askeri amaçla uzun süreli kalacağını söylemedim. Bizim Suriye’de tek hedefimiz var: DEAŞ’a karşı savaşmak. Operasyona birlikte katıldığımız ABD’nin, bizim Suriye’deki görevimizin DEAŞ ile mücadeleden de öte, insani ve barışı inşa etmek gibi sorumlulukları da kapsadığını tam olarak idrak ettiğini söylemekte haklı nedenlerim var. Bizim Suriye’de tek düşmanımız vardır, o da DEAŞ’tır.”

Doğrunun yanındayız

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Katar İslam Eserleri Müzesi’ni ziyaretin ardından gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Bir gazetecinin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, “Biz bu operasyon ile Türkiye ile Rusya’yı ayırmayı başardık. Türkler kimyasal saldırıyı kınadılar ve ardından operasyonu desteklediklerini söylediler” açıklamasının hatırlatılması üzerine Bozdağ, Türkiye’nin kimyasal silah kullanılması konusunda dün de bugün de aynı olan tutumunun net olduğunu söyledi.

REKLAM

SİLAH AYRIMI YAPMIYORUZ

Türkiye olarak konvansiyonel silahla, kimyasal silah arasında ayrım yapmayı doğru görmediklerini vurgulayan Bozdağ, “Suriye politikamız, herhangi bir ülkenin yanında veya karşısında olma politikası değildir, hakkın ve doğrunun yanında olma politikasıdır” değerlendirmesinde bulundu. Bozdağ, Türkiye’nin doğruyu savunanın yanında yer aldığını belirterek, Suriye’de sivillerin yerinden yurdundan edilmesine, terör örgütlerinin bölgede yuvalanmasına karşı mücadele ettiklerini bildirdi. Türkiye’nin, doğru ve ilkelerden yana bir tavır koyduğunu, bunları savunanlarla yan yana gelmekten de çekinmediğini vurguladı. Bozdağ, “Doğru ne diyorsa biz onu savunuyoruz” dedi.

Hedefleri Astana

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ABD’nin Suriye’ye karşı askeri kararının hedefinde Astana sürecinin olduğunu belirtti. Kasım “ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’ye gerçekleştiren mantık dışı saldırının en temel hedeflerinden biri Astana garantörleri İran, Türkiye ve Rusya’nın arasını açmak” dedi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasimi, ABD’nin Astana sürecinden memnun olmadığını belirterek, söz konusu saldırının Astana garantörleri olan İran, Türkiye ve Rusya’nın stratejik işbirliğini etkilemeyeceğini dile getirdi.

RUSYA: AYRILMADIK

Rusya’dan da Macron’un açıklamalarına tepki geldi Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Rusya ile Türkiye’nin ayrılmadı. Moskova ve Ankara’nın bazı konularda pozisyonunun farklı olduğu sır değil. Bununla birlikte, bu farklı pozisyonlar görüş alışverişlerimizin devam etmesini engellemez” dedi.

En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.