Gündem Rumların sondaj planı çöktü

Rumların sondaj planı çöktü

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki proaktif adımları, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin 2019-2020 yıllarını kapsayan 9 sondajlık planını çökertti.

Kıymet Sezer Yeni Şafak
Yavuz gemisi
Yavuz gemisi

Türkiye, Libya ile imzaladığı deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması ardından Doğu Akdeniz’deki komşu diğer devletlere de münhasır ekonomik bölge (MEB) anlaşması için çağrı yaparken, bölgede yürütülen proaktif siyaset ve gambot diplomasisi, Yunanistan-Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) işgal planlarını da tek tek bozuyor. Sözde MEB’inde 26 Ocak 2007 tarihinde 13 adet petrol arama ruhsat sahası ilan eden GKRY, Mayıs 2007, Aralık 2012 ve Mart 2017 tarihlerinde de bu sahalarda ruhsat ihaleleri düzenleyerek petrol devlerini Doğu Akdeniz’e çekmişti. GKRY, 17 Eylül 2019’da ise İtalyan ENİ ve Fransız Total ile sondaj anlaşmaları yaptı. GKRY’nin işgal planı doğrultusunda devreye soktuğu bu sondaj anlaşmalarında, Türkiye kıta sahanlığı içerisine giren 7 no’lu parsel öne çıkarken, ayrıca sözde 2, 3, 8 ve 9 no’lu parsellerde yapılacak sondaj faaliyetlerine Total firması da dahil edildi. GKRY, bu adımla İtalyanların vazgeçmesi halinde Fransızların Türkiye’ye rağmen bu sahalarda araştırma ve sondaj yapabileceğine ilişkin alternatif yaratmış oldu. Bu anlaşmalar sonucunda da GKRY, 2019-2020 döneminde 9 farklı sondaj faaliyetinin hedeflendiğini açıkladı.

ZORU GÖRÜNCE KAÇTILAR

GKRY’nin bu oyununu, Türkiye’nin bölgedeki oldubitti çabalarına karşı 2006 yılında başlattığı Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında Doğu Akdeniz’de aktif görev icra eden Türk donanması bozdu. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) öngörülen deniz yetki alanlarında araştırma ve sondaj gemilerine refakat eden Türk donanması, bölgede Türkiye’den izinsiz faaliyet girişiminde bulunan 20 gemi ve 1 sondaj gemisini engelledi. Bölgedeki sondaj faaliyeti Türk savaş gemileriyle engellenen İtalyan ENİ, Türkiye’nin itiraz ettiği bölgelerden çekilmek zorunda kaldı. İtalyan ENİ ve Fransız Total, Kasım 2019’da 7. parselde sondaj yapmama kararı alarak bunu kamuoyuna açıkladılar. Bu gelişmeyle paniğe kapılan GKRY, şimdi de anlaşmaya konu diğer parseller; 2, 3, 8 ve 9 no’lu parsellerde sondaja başlamaları için firmaları sıkıştırıyor. GKRY, özellikle de East-Med ittifakının en sadık üyesi olarak görülen Fransızlara bu konuda yoğun baskı yapıyor. Ancak şu ana kadar bu anlaşmanın uygulanmasıyla ilgili bölgede herhangi bir adım atılabilmiş değil. Anlaşmaya konu 2, 3, 8 ve 9 numaralı parseller KKTC sahalarıyla çakışıyor ve bölge, Türkiye’nin KKTC’den aldığı yetkiyle donanmayla koruduğu parseller arasında bulunuyor. Devasa maliyetteki sondaj platformlarını Türk savaş gemileriyle karşı karşıya getirmek istemeyen ENİ ve Total bu bölgelerde de sondaja yanaşmıyor.

Yavuz’un rotası Lefkoşa

  • Türkiye iki sondaj ve iki araştırma platformuyla denizlerdeki faaliyetlerini kesintisiz yürütüyor. Kıbrıs doğusundaki Dipkarpaz açıklarında petrol/doğalgaz arayan Fatih sondaj gemisi, önümüzdeki günlerde Mersin Taşucu Limanı’na ikmal için geldikten sonra yeni görev yerine gidecek. Kıbrıs batısındaki Baf bölgesinde sondaj yapan ve bir süredir Taşucu’nda bulunan Yavuz ise yeni görev yeri Lefkoşa-1 hattına doğru dümen kırdı. Sismik araştırma gemisi Barbaros ise Gazimagosa açıklarındaki 2 ve 3 numaralı KKTC ruhsat sahalarında kaynak araştırması yapıyor. Antalya açıklarında bekleyen Oruç Reis araştırma gemisi de Doğu Akdeniz’deki yeni görev yerine hazırlanıyor. Yakında yeni bir sondaj gemisi daha alınıp bu 4 platforma 5.’si eklenecek.

Yavuz'un yeni sondaj rotası Lefkoşa-1 hattı: Bugün hareket edecek
EKONOMİ
Yavuz'un yeni sondaj rotası Lefkoşa-1 hattı: Bugün hareket edecek
Abone Ol Google News
Türkiyeyi hedef gösterenler silindi

Türkiye'yi hedef
gösterenler silindi

Suudi Arabistan ve Mısır kaynaklı hesaplardı.
Maske ile ortak devriye

Maske ile ortak devriye

Sosyal mesafe kuralı uygulanarak icra edildi.
Millet cevap verecek

Millet cevap verecek

Kanunsuz kampanya düzenleyenlere gönderme.
İngiltere'de<br>4 Müslüman <br>doktor öldü

İngiltere'de
4 Müslüman
doktor öldü

​Koronavirüs savaşında ön cephede savaştılar. ​
Saat 12...

Saat 12...

​Dünyanın en işlek merkezleri günün en yoğun saati 12'de bu halde.
'Kahramanları' ikna edeceğiz

'Kahramanları' ikna edeceğiz

​Koronavirüs tedavisinde dünyaya umut olacaklar...
Konya Büyükşehir'den tam destek

Konya Büyükşehir'den tam destek

​Konyalı vatandaşların mağdur olmamasını sağlayacağız
Halk TV<br>skandala doymuyor

Halk TV
skandala doymuyor

​CHP'li belediyeleri 'yerel hükümet' ilan eden kanal '601 sağlıkçı öldü' yalanını ortaya attı.
Afrika değil Avrupa

Afrika değil Avrupa

​İtalya ve İspanya'daki hastanelerden trajik fotoğraflar.
Müjdeli haber geldi

Müjdeli haber geldi

Koronavirüse yakalan Reçber için hastaneden açıklama.
Tahlil bilgilerini gizlemişler

Tahlil bilgilerini gizlemişler

​İstanbul'daki 2 laboratuvarda koronavirüs skandalı.
Sağlıkçılar bir de<br>bunlarla uğraşıyor

Sağlıkçılar bir de
bunlarla uğraşıyor

​Ateşi yüksek çıkan kadın ortalığı birbirine kattı.
Dev destek

Dev destek

​Beşiktaş, Milli Dayanışma Kampanyası'na katıldı.
Bu şekilde kazanamazsınız

Bu şekilde kazanamazsınız

​Bilim Kurulu üyesi 'en büyük tehlike' diyerek uyardı.
Doktor yazarsa almayın

Doktor yazarsa almayın

​Bakanlık'tan kağıt reçetelerin azaltılması için talimat.
İBB'nin bıraktığı işi<br>bakanlık bitiriyor

İBB'nin bıraktığı işi
bakanlık bitiriyor

İstanbul'un yeni şehir hastanesine yol geliyor.
'Hocaların hocası'na<br>acı veda

'Hocaların hocası'na
acı veda

Koronadan yaşamını yitiren ilk hekim oldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.