Gündem Son 14 günde 14 şehit PKK saldırıları neden arttı

Son günlerde terör saldırıları neden arttı - Abdullah Ağar son açıklaması - Şehit sayısı neden artıyor Abdullah Ağar

Son 14 günde 14 şehit: PKK saldırıları neden arttı

Türkiye hem sınırları için de hem de Suriye ve Irak'ın iç kesimlerinde terörle mücadelesine tüm hızıyla devam ediyor. PKK-YPG unsurlarının yabancı menşeli oldukça gelişmiş silahlarla düzenlediği saldırıların ardından herkesin aklında 'Neler oluyor?' sorusu oluştu. Yeni Şafak, Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdllah Ağar'a şehit sayısında son dönemlerdeki artışının arkasında neler yattığını sordu. Ağar, PKK'nın saldırılarında Astana'dan Kandil'e, Türkiye'nin iç siyasetinden S-400 konusuna kadar oldukça farklı etmenlerin gerekçe olabileceğini anlattı.

Sertaç Aksan Yeni Şafak
Teröristler son zamanlarda gelişmiş silahlarla saldırılar düzenliyor.
Teröristler son zamanlarda gelişmiş silahlarla saldırılar düzenliyor.

Terörle mücadelede son yılların en başarılı dönemlerinden birini yaşayan Türkiye, örgütün simge isimlerinin yanı sıra farklı kategorilerde aranan ele başlarını da bir bir temizlemeye başladı.

Güvenlik unsurları 'terörü kaynağında yok et' prensibinden hareketle gerek yurt içinde gerek yurt dışında çok önemli operasyonlar düzenleyerek örgüte büyük darbe vuruyor.

Mücadele başarılı bir şekilde devam ederken, maalesef özellikle son dönemlerde şehit haberleri üst üste geldi. Son olarak TSK'nın Irak'ın kuzeyindeki gözlem noktasına yapılan saldırıda bir askerimiz şehit oldu.

Üst üste gelen şehit haberleri ne anlama geliyor?

Şehit haberlerinin üst üste gelmesi hemen herkesin kafasında 'Neler oluyor?' sorusuna neden oldu.

Yeni Şafak, söz konusu süreci Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar ile konuştu.

Yaşanan saldırıların tekil olarak değil bütünsel bir yaklaşımda değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Ağar, son 14 günde 14 şehit verildiği bilgisini paylaştı.

Sürecin daha iyi anlaşılabilmesi için bazı hatların net şekilde bilinmesi ve genelden özele bir değerlendirilmesi yapılması gerektiğine işaret eden Ağar, 'PKK ne yapmak istiyor?' sorusuna madde madde yanıt verdi:

  1. Teröristler, Türkiye'deki siyasi kutuplaşmayı derinleştirmek, toplumu şehit haberleri üzerinden bölmek istiyor.
  2. PKK unsurları her sene mutlaka 'Sözde Bahar Atılımı' adı altında bir atak yapmak istiyor. Bununla temel olarak 'halen güçlü olduklarını' göstermek istiyorlar.
  3. Bu saldırıların ardından gelişecek siyasi sonuçlar üzerinden Türkiye'yi yeniden bir açılım sürecine zorlamak istiyorlar.
  4. Toplum ve siyaset üzerindeki etkilerini göstermek ve bu etkinin devam ettiğini göstermeyi hedefliyorlar.
  5. Söz konusu saldırılarla Kandil'in etkisinin devam ettiğini hem kendi tabanlarına hem de Türkiye'ye ispat etmeyi amaçlıyorlar.

Gözleri Fırat'ın Doğusundan uzaklaştırmak istiyorlar

Teröristlerin son dönemlerde artan saldırında temel amaçlardan birinin 'Dikkati mümkün olduğu kadar Fırat'ın Doğusundan uzak tutmak' olduğu uyarısında bulunan Ağar, örgütün bu adımla güvenlik güçlerini 'içerideki operasyonlara' hapsetmek istediğini söyledi.

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar.

Terör unsurları Türkiye-Rusya-İran kafa kafaya gelsin istiyor

Üst üste gelen saldırıların sadece iç siyaset üzerinden değil, bölgedeki tüm dengeler üzerinden okunmasının daha doğru olacağının altını çizen Ağar, şöyle devam etti:

"Teröristler düzenledikleri saldırılarla Türkiye-Rusya ve İran'ın kafa kafaya gelmesini de arzu ediyorlar. Maalesef bunu Tel Rıfat'ta özellikle Rusya ile ilişkilerimizin bozulması noktasında başardılar.

Son dönemlerde sıklaşan saldırılarla Astana sürecini de hedef alıyorlar. Amaçlarının Astana'yı bitirmek olduğunu söylemek mümkün."

Suriye'deki Türk üslerine ve Mehmetçiğe yönelik saldırılar son dönemlerde arttı.

S-400'ün ertelenmesi ya da iptalini istiyorlar

Ağar ayrıca teröristlerin Türkiye'nin S-400 alma isteğini ertelemesi ya da iptal etmesi istediğine dikkati çekerek, "Söz konusu saldırıları düzenleyen PKK-YPG unsurlarının bağımsız olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu teröristler, büyük güçlere angaje olarak hareket ediyorlar ve onların maşası olarak davranıyorlar. Bölgede Türkiye'yi istemeyen güçlerin planlarını uygulayan bir yapı olarak ellerinden geleni yapıyorlar. Öncelikli hedeflerinde 'Türkiye'nin sadece kendi sınırlarında terör mücadelesi vermesi ve Mehmetçiğin o bölgeden tamamen çıkması var" şeklinde konuştu.

Suriye'de yaşananlar: YPG'yi himaye edenler saldırılarını artırdı
GÜNDEM
Suriye'de yaşananlar: YPG'yi himaye edenler saldırılarını artırdı

Hakkari'de 3 asker şehit oldu
GÜNDEM
Hakkari'de 3 asker şehit oldu

Azez'de çıkan çatışmada bir yüzbaşı şehit oldu
GÜNDEM
Azez'de çıkan çatışmada bir yüzbaşı şehit oldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.