Gündem Türkiye için yeni BBG Doğu Akdenizdeki Yunan unsurları

Türkiye için yeni BBG: Doğu Akdeniz'deki Yunan unsurları

Yunanistan'ın Doğu Akdeniz ve Ege'de tansiyonu yükselten adımlarına net bir dille yanıt veren Türkiye, söz konusu tacizlere en sert şekilde yanıt verecek. Milli Savunma Bakanı Akar'ın "İkinci tacize asla izin vermeyeceğiz" dediği bölgede insansız hava unsurlarının da nöbette olduğu öğrenildi. Sahadan son derece detaylı bilgiler alan ANKA'lar Doğu Akdeniz ve Ege'deki Yunan unsurlarının her hareketi BBG evi gibi izliyor.

Abone Ol Google News
Sertaç Aksan Yeni Şafak
Türkiye Doğu Akdeniz ve Egeyi ANKAlarla izliyor
Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki ANKA'ların Doğu Akdeniz ve Ege'de sürekli gözetim yaptığı öğrenildi.

Doğu Akdeniz ve Ege'de giderek artan gerilim, son olarak Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin Yunan Deniz Kuvvetlerince taciz edilmesiyle yeni bir boyut kazanmıştı.

Olayın ardından gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerek Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın 'kararlılık' vurgusu, Dışişleri Bakanlığı'nın Yunanistan Ankara Büyükelçisi Büyükelçisi Petros Mavroidis'i Bakanlığa çağırarak uyarması Türkiye'nin siyasi anlamda kararlığını gösterdi.

Harita Doğu Akdeniz'de: Sondaj savaşları başlıyor
OYNAT 06:19
Harita Doğu Akdeniz'de: Sondaj savaşları başlıyor
Doğu Akdeniz'in Levant Havzası'nda 2010 yılında keşfedilen 3 milyar 450 milyon metreküplük doğal gaz ve 1,7 milyar varillik petrol potansiyeli bölgede hareketliliğe yol açtı. Rum Kesimi'nin hukuksuz bir şekilde ilan ettiği münhasır ekonomik bölgeler üzerinden devletler ve firmalar arası anlaşmalar yapılıyor. Türkiye de deniz hukuku çerçevesinde karşılık vermeye başladı. Bu kapsamda 2018 yılında Kıbrıs'ın çevresinde suların yükselmesi bekleniyor…

Askeri seçeneklerin tamamı masada

Türkiye'nin masadaki kararlığı sahada da en üst düzeyde devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere, Türkiye ilk olarak Doğu Akdeniz ve Ege'de angajman kurallarını değiştirmiş ve Deniz Kuvvetleri’ne misliyle karşılık verme serbestisi getirilmişti. Aynı süreçte gerilimin tırmanması halinde emir yetkisinin gemi komutanına kadar devredilebileceği vurgulanmıştı.

Hava unsurları Doğu Akdeniz'i canlı izliyor

Doğu Akdeniz ve Ege'de yaşanan gerilim söz konusu olduğunda her ne kadar akıllara öncelikle Deniz Kuvvetleri gelse de Hava Kuvvetleri unsurlarının da bölgeyi yakından takip ettiği öğrenildi.

  • Hava Kuvvetleri bünyesinde bulunan ve Ankara'daki komuta merkezinden yönlendirilen ANKA'ların Doğu Akdeniz ve Ege'deki tüm bu gelişmeleri anlık olarak izlediği kaydedildi.
  • Çok uzak mesafelerden oldukça yüksek çözünürlüklü görüntüler elde eden ANKA'lar bölgeyi adeta Biri Bizi Gözetliyor (BBG) evi gibi anlık izlerken, merkeze aktarılan tüm görüntüler istihbari anlamda kıymetlendirilip ilgili birimlere iletiliyor.

Asıl BBG şimdi başlıyor
GÜNDEM
Asıl BBG şimdi başlıyor

Kampları BBG evi gibi izliyoruz
GÜNDEM
Kampları BBG evi gibi izliyoruz

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.