Gündem Türkiyeye çağrı Balkanlarda arabulucu olun

Türkiye’ye çağrı: Balkanlar’da arabulucu olun

Bosna Hersek’teki Sırpların lideri Milorad Dodik’in “bağımsız ordu kuracağını” ilan etmesinden sonra Balkanlar’da iç savaş endişesi arttı. Bosna’daki Sırplar, Hırvatlar ve Boşnaklar, Türkiye’den yardım ve destek beklentilerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletti.

Abone Ol Google News
Kıymet Sezer Yeni Şafak
​Türkiye’ye çağrı: Balkanlar’da arabulucu olun  ​
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki Boşnak sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini kabul etti. Tarabya’daki Huber Köşkü’ndeki kabul, basına kapalı gerçekleştirildi. Kabulde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.

Bosna Hersek’te genel seçimlere yaklaşık 1 yıl kala siyasi kriz derinleşti. Ülkedeki hassas dengeler rakiplerin sert söylemleriyle sarsılmaya başladı. Son olarak Sırp Lider Milorad Dodik’in 3 Kasım’da verdiği, “Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ilanı” mesajı ve 7 AB üyesinin “Sırpların bağımsızlığını desteklediği” gibi çıkışları, ülkede Dayton Anlaşması’nın sonunun geldiğini ve yeni savaş ihtimalini öngören yorumları arttırdı. Sırp askerlerin kendi ordularını kurmaya hazırlandıkları iddiaları, ülkedeki Müslüman halk nezdinde de büyük kaygı yarattı.

YOĞUN DİPLOMASİ

Bosna Hersek’teki gelişmelere; Sırbistan ile Kosova arasında tırmanan gerginlik, Arnavutluk’un Kosova ile “birleşebiliriz” yönündeki açıklamaları da eklenince Balkanlar’ın geneline sıçrayabilecek bir gerilim ihtimaline karşı Türkiye’nin bölgeye yönelik duyarlılığı arttı. Türkiye bölge ülkeleri ve Bosna Hersek’teki taraflarla diplomasiyi yoğunlaştırdı.

TÜM TARAFLARLA TEMAS

Balkan ülkeleri bölgede barış ve istikrarın devamında Türkiye’yi rol oynamaya çağırırken, Bosna Hersek’te Sırplar, Hırvatlar ve Boşnaklar, Türkiye’den yardım ve destek beklentilerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletti. Geçtiğimiz hafta Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanlık Divanı Üyesi Bakir İzetbegoviç Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.

BARIŞ VE İSTİKRAR TOPLANTISI

Yine seçimlerde Hırvatlara ayrılan Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeliğini tek başına kazanmayı hedefleyen Bosna-Hersek Hırvat Demokrat Birliği (HDZ BİH) Başkanı Dragan Çoviç ile diğer liderlerin de Erdoğan’a mektup yazdıkları bildirildi. Erdoğan, sıklıkla görüştüğü Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile geçtiğimize eylül ayında Vahdettin Köşkü’nde gerçekleştirdiği baş başa görüşmede, Balkanlar’da barış ve istikrarın korunması konusunda istişarelerde bulunmuşlardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakir İzzetbegoviç'le görüştü
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakir İzzetbegoviç'le görüştü

BİZ ÇABA SARF EDİYORUZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen hafta Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, AB ve Avrupa ülkeleri Türkiye’yi Balkanlar’da rakip olarak görse de Balkan ülkeleri ve Bosna Hersek’teki tüm tarafların Türkiye’den destek beklediğini ifade ederek, “Dodik de diyor ki: ‘Avrupa’ya gerek yok, Türkiye bu işi yapsın.’ Niye? Biz objektif yaklaşıyoruz. Niye? Buranın barışı, istikrarı için çaba sarf ediyoruz, ekonomik kalkınması için çok çaba sarf ediyoruz, yardım ediyoruz” demişti.

1995’te Srebrenitsa kentinde BM Barış Gücü’ne bağlı Hollandalı askerler 8 bin Boşnak’ın, Sırplar tarafından katledilmesine seyirci kalmıştı.
1995’te Srebrenitsa kentinde BM Barış Gücü’ne bağlı Hollandalı askerler 8 bin Boşnak’ın, Sırplar tarafından katledilmesine seyirci kalmıştı.

Adım adım kriz

  • Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik’in 3 Kasım 2021’de yaptığı “Sırp Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan edeceği” yönündeki ayrılıkçı açıklaması krizi derinleştirdi. Dodik’in ayrılıkçı açıklamalarında daha da ileri giderek “7 AB ülkesinin Sırpların bağımsızlığını desteklediği”ni iddia etmesi, Dodik’in yeni devlet kurmasına yönelik hamleler olarak değerlendirildi. Ülkede, Sırp askerlerinin kendi ordusunu kuracakları iddiası da savaşta 1992-1995 savaşında en büyük acıları yaşayan ülkedeki Müslüman halk üzerinde büyük tedirginliğe neden oldu. Dodik’in ayrılıkçı söylemlerinin yanısıra Sırp ve Hırvat liderliklerin Dayton Anlaşması’nın kurduğu ortamı kendi lehlerine bozma gayretleri karşısında BM Güvenlik Konseyi toplandı. Dayton Barış Anlaşması’nın uygulanmasındaki ilerlemenini gözden geçirildiği toplantıda, ülkedeki AB öncülüğündeki istikrar gücünün süresini 1 yıl daha uzatma kararı alındı, NATO’nun ülkede bulunma yetkisi de bir yıl süreyle yenilenmiş oldu.

İç savaş an meselesi
DÜNYA
İç savaş an meselesi


Anne ve babası tutuklandı

Anne ve babası tutuklandı

​Yatağında ölü bulunan 17 yaşındaki Gamze hakkında kan donduran gelişme.
Hangi ürünlerle KDV düşecek?

Hangi ürünlerle KDV düşecek?

​Cumhurbaşkanı Erdoğan merak edilen soruyu yanıtladı.
TUSAŞtan MMU için dev alım

TUSAŞ'tan MMU için dev alım

​TUSAŞ dünyanın en büyük 3D yazıcısını satın aldı.
Yolu belediye kapatmış

Yolu belediye kapatmış

​Bozulan yüzlerce İETT otobüsü ve kar küreme aracı trafiği kilitledi.
Beşiktaşlı eski yöneticiye kanlı pusu

Beşiktaşlı eski yöneticiye kanlı pusu

​Beşiktaş eski yöneticisi ve sunucu Ece Erken'in eşi Şafak Mahmutyazıcıoğlu silahlı saldırıda hayatını kaybetti.
CHP'nin belediyeden haberi  yok

CHP'nin belediyeden haberi yok

​AK Parti Sözcüsü Çelik: İBB herkesi tedbire çağırdı ama bir tek kendisi tedbir almadı.

ABD'nin yeni büyükelçisini kabul etti

ABD'nin yeni büyükelçisini kabul etti

​ABD Büyükelçisi Jeffrey Lane Flake resmen göreve başladı.

ABD Avrupa’ya gaz arıyor

ABD Avrupa’ya gaz arıyor

​Joe Biden, küresel tedarikçilerle pazarlığa oturdu.
OSB'lerde kademeli kesinti

OSB'lerde kademeli kesinti

​3 günlük elektrik kesintisini en az hasarla atlatmak için planlama yapıldı.
Omicron görülenlerin 3’te 2’si Kovid geçirmiş

Omicron görülenlerin 3’te 2’si Kovid geçirmiş

​Pozitiflik oranında salgının başından bu yana en yüksek sayıya ulaşıldı.
Mesleki eğitimde hedef 1 milyon

Mesleki eğitimde hedef 1 milyon

​Mesleki eğitim merkezlerinde öğrenci sayısı bir ayda 159 binden 260 bine yükseldi.
Kanada’da 93 çocuk mezarı daha

Kanada’da 93 çocuk mezarı daha

​Yatılı kilise okullarındaki toplu çocuk mezarlarına bir yenisi daha eklendi.
PKK Haseke’de sivilleri öldürüyor

PKK Haseke’de sivilleri öldürüyor

​Hapishane çatışmalarında PKK, DEAŞ'la bağı bulunmayan sivilleri kurşuna dizdi.
500 bin Suriyeli ülkesine döndü

500 bin Suriyeli ülkesine döndü

​Fahrettin Altun: Türkiye insani göçmen politikasıyla dünyaya örnek oldu.

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İBB'nin 'engelleniyoruz' iddiasına yanıt.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.