Gündem Wikipediaya terör ayarı

Wikipedia'ya terör ayarı

Türkiye'yi terör örgütleriyle aynı düzlemde göstermeye çalışan içerikleri kaldırmayan internet ansiklopedisi Wikipedia'ya erişim engellendi. Yapılan uyarılara cevap vermeyen site, bu tür içerikleri kaldırmaya yanaşmadığı gibi aksine koruma altına aldı. Türkiye'nin mahkeme kararlarına uymasını istediği site bunları yaparsa açılabilecek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Wikipedia'ya terör ayarı
​Wikipedia'ya terör ayarı

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olarak bilinen Wikipedia’ya Türkiye’den erişim engellendi. Yasak sadece Türkçe versiyon olan Vikipedi sayfasına değil tüm alan adlarına uygulandı ve sitenin bütün versiyonlarına giriş dün sabah 08.00 itibariyle yasaklandı.

İÇERİKLER KALDIRILMADI

Erişim engeli kamuoyunda çok ses getirirken, yasağın nedenini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı açıkladı. Buna göre Wikipedia içerisinde Türkiye’yi DEAŞ gibi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar yayınlandı. Siteye bu içeriklerin kaldırılması konusunda uyarılarda bulunuldu. Ancak Wikipedia yetkilileri Türkiye’nin bu taleplerini yerine getirmediği gibi, içerikleri ve yazarlarını koruma altına aldı.

BTK KARARIYLA KAPATILDI

Bunun üzerine harekete geçen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Wikipedia’ya yönelik, "teröre karşı iş birliği yapmak yerine, Türkiye’ye uluslararası arenada karalama kampanyası yapan çevrelerin parçası olarak hareket eden bir bilgi kaynağı haline gelmesi" gerekçesiyle erişim engeli getirdi.

TÜRKİYE’NİN 4 TALEBİ VAR

Türk yetkililer Wikipedia’dan Türkiye’yi terör gruplarıyla aynı zeminde gösteren içeriklerin kaldırılmasıyla birlikte 4 talepte daha bulundu. Bunlar; Türkiye, Wikipedia’nın Türkiye’de temsilcilik açması, uluslararası hukuka uygun davranması, mahkeme kararlarını uygulaması ve Türkiye’ye yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olmaması. Bakanlık yetkilileri Wikipedia'nın bu dört talebi yerine getirmesi halinde sitenin tekrar erişime açılacağını duyurdu.

REKLAM

Wikipedia'ya erişim engeli kalkacak mı? Wikipedia neden engellendi
ÖZGÜN
Wikipedia'ya erişim engeli kalkacak mı? Wikipedia neden engellendi

/**/
10 bin bekçi alımı şartları
Gündem

10 bin bekçi alımı şartları

10 bin bekçi alımı şartları neler? Polis Akademisi 2018 Bekçi alımı başvuru şartları ve işlemleri. 10 bin bekçi alımı şartları neler, başvurular nasıl yapılır? Bekçi alımlarında adaylarda aranan en büyük özelliklerden bir tanesi herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye olmamak. 10 bin bekçi alımında adaylarda aranan şartlar pa.edu.tr adresinin duyurular kısmında detaylı bir şekilde yer alıyor.
Kim Milyoner Olmak İster'deki matematik sorusu sosyal medyayı karıştırdı
Hayat

Kim Milyoner Olmak İster'deki matematik sorusu sosyal medyayı karıştırdı

ATV ekranlarından Murat Yıldırım'ın sunduğu Kim Milyoner Olmak İster'in 12 Kasım Pazartesi akşamı yayınlanan yeni bölümündeki ilginç matematik sorusu sosyal medyayı karıştırdı. 'Bir çikolata ve bir sakızın toplam fiyatının 11 lira olduğu markette, çikolata sakızdan 10 lira daha pahalıysa sakızın fiyatı nedir?' sorusuna yarışmacı doğru cevap veremedi. Soru, saatlerce Twitter'da konuşuldu.
Hamas İsrail'in Demir Kubbe'sini çökertti
Dünya

Hamas İsrail'in Demir Kubbe'sini çökertti

İsrail dün gece Gazze'ye bomba yağdırdı. Hamas'ın askeri kolu Kassam Tugayları ise, İsrail'in beklemediği bir karşılık verdi. Kassam askerleri, roketleriyle İsrail'in sürekli övündüğü hava savunma sistemi 'Demir Kubbe'nin zaafiyetini tespit ederek başarısızlığa uğrattı. Türkiye ve Etki Alanındaki Bölgeler Savunma Analisti Turan Oğuz, atılan 400'e yakın roketin sadece 100'ünü önleyebilen İsrail ordusunun hayal kırıklığı Demir Kubbe'yi yenisafak.com'a değerlendirdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.