Gündem Yanan ormanlar fidanla daha hızlı yeşilleniyor

Yanan ormanlar fidanla daha hızlı yeşilleniyor

Yanan ormanlık alanların eskiye dönmesi için ağaçlandırmak mı, yoksa doğal olarak yeşillenmesini beklemek mi daha etkili? Orman Mühendisi Levent Dikmen, kızılçam ormanlarının 40-50 senede kendini yenilediğine, fidan ekilmesi halinde bu sürenin 15-20 yıla indiğine dikkat çekti.

Abone Ol Google News
Muhammed Kurtar Yeni Şafak
Yanan ormanlar fidanla daha hızlı yeşilleniyor
Arşiv

Yanan ormanlık alanların eskiye dönmesi için ağaçlandırmak mı, yoksa doğal olarak yeşillenmesini beklemek mi daha etkili? Orman Mühendisi Levent Dikmen, kızılçam ormanlarının 40-50 senede kendini yenilediğine, fidan ekilmesi halinde bu sürenin 15-20 yıla indiğine dikkat çekti. Marmaris’te yaşanan son yangında 4 bin 500 hektar ormanlık alan zarar gördü. Yangın bölgesinin yeşillendirilmesi için ilk adımlar atılmaya başlandı. Orman Mühendisi Levent Dikmen, yanan ormanın tamamının kızılçam olduğunu söyledi:

  • “İğne yapraklı ağaçlar geniş yapraklı ağaçlara göre kökten sürgün vermez. Toprakta yanmayan tohumlardan tekrar fidanlar filizlenir. Doğaya hiç dokunmayalım, doğa kendini yenilemesiyle meşhurdur. Kızılçam ormanlarına hiç dokunmayalım 40-50 senede kendini yeniler. Köklerinden değil, toprakta yanmayan tohumlarla fidanlar filizlenir. Fidan ekilmesi durumunda ise 15-20 yıl gibi bir sürede yanan ormanlar kendini yeniler.”

Bakanlık paylaştı: Yanan ormanlar küllerinden yeşerdi
FOTOĞRAF 28
Title
Orman Genel Müdürlüğü paylaştığı fotoğraflar ile Muğla’nın Marmaris, Datça ve Bodrum ilçelerinde, Kütahya Yenice’de, İzmir Seferhisar ve Foça’da, Denizli Çamköy’de, Çanakkale İntepe’de, Balıkesir Ayvalık’ta ve Antalya Olimpos ile Taşağıl’da doğal gençleştirme ve ağaçlandırma çalışmalarıyla nasıl yeşillendiğini gözler önüne serdi.
Title
Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesinde \"öncesi ve sonrası\" başlığı altında geçmişte yangın meydana gelen 7 ildeki ormanların fotoğraflarını paylaştı.
Title
ÖNCE<br><br>Muğla, Datca, Emecik
Title
SONRA<br><br>Muğla, Datca, Emecik
Title
ÖNCE<br><br>Muğla, Bodrum, Torba
Title
SONRA<br><br>Muğla, Bodrum, Torba
Title
ÖNCE<br><br>Muğla, Bodrum, Mumcular
Title
SONRA<br><br>Muğla, Bodrum, Mumcular
Title
ÖNCE<br><br>İzmir, Seferhisar
Title
SONRA<br><br>İzmir, Seferhisar
Title
ÖNCE<br><br>İzmir, Foça, KIZILDAĞ
Title
SONRA<br><br>İzmir, Foça, KIZILDAĞ
Title
ÖNCE<br><br>Denizli, Çamköy
Title
SONRA<br><br>Denizli, Çamköy
Title
ÖNCE<br><br>Çanakkale, İntepe
Title
SONRA<br><br>Çanakkale, İntepe
Title
ÖNCE<br><br>Balıkesir, Ayvalık
Title
SONRA<br><br>Balıkesir, Ayvalık
Title
ÖNCE<br><br>Balıkesir, Ayvalık, Şeytan Sofrası
Title
SONRA<br><br>Balıkesir, Ayvalık, Şeytan Sofrası
Title
ÖNCE<br><br>Antalya, Taşağıl
Title
SONRA<br><br>Antalya, Taşağıl
Title
ÖNCE<br><br>Antalya, Olimpos
Title
SONRA<br><br>Antalya, Olimpos
Title
ÖNCE<br><br>Muğla, Marmaris, İnbükü
Title
SONRA<br><br>Muğla, Marmaris, İnbükü
Title
ÖNCE <br><br>Kütahya, Yenice
Title
SONRA<br><br>Kütahya, Yenice
Bakanlık paylaştı: Yanan ormanlar küllerinden yeşerdi
Orman Genel Müdürlüğü, çeşitli yıllarda meydana gelen yangınlar nedeniyle zarar gören ormanların öncesinin ve sonrasının yer aldığı fotoğraflar ile orman alanlarının geri kazandırıldığı görüntüleri paylaştı.

Küllerinden doğdu: Manavgat'ta 13 yıl önce yanan orman yeniden yeşile döndü
FOTOĞRAF 6
Title
Genel Müdürlüğün sosyal medya hesabından \"#YeşilVatan\" etiketiyle yapılan paylaşımda, \"Bu orman, 2008 yılında çıkan yangınlarda kül olmuştu.
Title
Hepsi küllerinden yeniden doğdu. Yanan ormanlarımızı en kısa sürede, en ideal yöntemlerle yeşillendirmeye devam edeceğiz.\" ifadelerine yer verildi.
Title
Fotoğraflarda bölgenin çam fidanlarıyla kaplandığı ve yemyeşil bir görüntüye kavuştuğu görülüyor.
Title
Title
Title
Küllerinden doğdu: Manavgat'ta 13 yıl önce yanan orman yeniden yeşile döndü
Orman Genel Müdürlüğü, 2008 yılında 16 bin hektar alanın küle döndüğü Taşağıl yangını sonrasında yeşillenen ormanın fotoğrafını paylaştı. Orman Genel Müdürlüğü, yanan ormanların kısa sürede ve en ideal yöntemle yeşillendirilmeye devam edileceğini belirtti.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.