Hayat12 Eylül darbesinin sızısı "Bizim Hikaye"de

12 Eylül darbesinin sızısı "Bizim Hikaye"de

12 Eylül darbesinde sırf inançları uğruna hapse atılanları ve onların yıllarca acı çeken ailelerini anlatan 'Bizim Hikâye' filmi 27 Mart'ta vizyonda. Demokrasi tarihimizin en kara sayfalarından biri olan 12 Eylül 1980 darbesinde sırf inançları uğruna hüküm giydirilen, aileleri mağdur duruma düşürülenlerin öyküsü 'Bizim Hikaye' filmiyle beyazperdeye taşındı.

Yeni Şafak

Yapımcılığını Alaaddin Film'in üstlendiği film 27 Mart'ta 300'den fazla sinema salonunda birden vizyona girecek. Film bu topraklarda yaşayan milyonları darbe günlerinin hüzün dolu gerçekleriyle yüzleştirecek.

 

Bizim Hikaye filminin çekimleri dört farklı ilde gerçekleştirildi. AYŞE BÜŞRA ERKEÇ   2015-02-28T13:08:52.2340661+02:00  

DÖRT İLDE ÇEKİM YAPILDI

Çekimlerinin çoğu Sinop, Trabzon ve Rize'de yapılan film bazı sahneleri için İstanbul'un tarihi yarımadası da mekan olarak kullanıldı. Yönetmenliğini Yasin Uslu'nun üstlendiği film Cansel Elçin, Haluk Piyes, Sera Tokdemir, Naz Elmas, Burcu Kıratlı, İbrahim Kendirci, Çiğdem Batur, Şebnem Dilligil, Erdinç Gülener ve Ahmet Mekin gibi isimlerden oluşan güçlü oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Ön hazırlıkları 3 yıl süren filmin çekimleri ise 8 haftada tamamlandı. Karadeniz Bölgesi'nin doğal güzellikleriyle seyirciye görsel bir şölen sunacak film Mustafa Ceceli'nin bestelediği müzikleriyle kulaklara ve ruhlara da dokunacak.

 

Filmin senaryo çalışmaları 2 yıl sürdü, kurgusu ile 1070 den günümüze kadar uzanan bir acının izlerini taşıyor. AYŞE BÜŞRA ERKEÇ   2015-02-28T13:12:06.9671737+02:00  

İADE-İ İTİBAR DAVASI

Filmin iki yılda yazılan senaryosu 70'lerden günümüze doğru uzanan bir olay kurgusuna dayanıyor. Sera Tokdemir ve Cansel Elçin'in evli bir çifti canlandırdığı filmde ana karakter İsmail Bey. Elçin'in canlandırdığı İsmail Bey, ailesiyle mutlu bir hayat sürerken darbe süreciyle inancı ve düşüncesi uğruna haksız yere hüküm giyiyor. Darbeci zihniyetin itibarını paramparça ettiği, gururunu zedelediği İsmail Bey ve ailesi çekilen acılarla ve inançla daha da güçleniyor. Hukuksuzluklara direnen ve ne olursa olsun yıkılmayan ailede 'Asla vazgeçme' diyen babanın hukuk savaşını avukat olan oğlu devam ettiriyor. Haluk Piyes'in canlandırdığı Ahmet karakteri babasının sisteme kurban edilmesine karşı adalet duygusunu hayatının temeline oturtmuş bir evladın iade-i itibar için verdiği hukuk savaşını beyaz perdeye yansıtıyor.

100 ton peynir üretiyorlar: Patentli üretici yok
Ekonomi

100 ton peynir üretiyorlar: Patentli üretici yok

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine özgü taze beyaz peynir tezgahlardaki yerini aldı. Günde yaklaşık 100 ton peynir üretilen ilçede patentli bir üretici bulunmuyor.
Ruhani yeniden uyardı: Ciddi sonuçları olacak
Dünya

Ruhani yeniden uyardı: Ciddi sonuçları olacak

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile yapılan nükleer anlaşmayı iptal etmesi durumunda ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacağını söyledi. ABD Başkanı Donald Trump, anlaşmanın iptal edilmesini seçim vaadi olarak kullanmıştı.
Aziz Yıldırım: Şenol Güneş tiyatro oynamıştır
Spor

Aziz Yıldırım: Şenol Güneş tiyatro oynamıştır

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, olaylı derbide Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'in tiyatro yaptığını ifade ederken, maçın hükmen Fenerbahçe lehine tescil edilmesi gerektiğini ifade etti.
'ALS' meydan okuması ölümle bitti
Gündem

'ALS' meydan okuması ölümle bitti

Artvin Yusufeli'nde sosyal medya üzerinde ALS hastalığına karşı farkındalık oluşturmak için 'meydan okuyorum' diyerek dereye atladı. Suyun etkisiyle bir anda boğulma tehlikesi geçiren genç kız yardım etmek için suya giren arkadaşı, kızı kurtarmasına rağmen kendisi hayatını kaybetti. Olaya ilişkin anların görüntüleri yaşananları gözler önüne serdi.
Samet Aybaba'dan Bifouma'ya eleştiri
Spor

Samet Aybaba'dan Bifouma'ya eleştiri

Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, son haftalarda beklediği verimi alamadığı oyuncuları Kone ve Bifouma ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.