Hayat Aliyenin masalı gözlerinde

Aliye’nin masalı gözlerinde

Ressam Aliye Berger'in hayatını anlatan "Alyoşa" İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahneleniyor. Oyunun yazarı Hayati Çitaklar "Aliye, kardeşi Fahrelnisa Zeid'in gölgesinde kalmış. Ben Aliye'yi ön plana çıkardım. Masalı gözlerindeki kadını anlattım" diyor.

Harun Karaburç Yeni Şafak
Oyunda Aliye Berger'i Seray Gözler canlandırıyor.
Oyunda Aliye Berger'i Seray Gözler canlandırıyor.

Gravür ve grafik sanatçısı, Türk resminin önemli isimlerinden ressam Aliye Berger'in hayatını anlatan "Alyoşa" adlı oyun İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda seyirciyle buluştu. Bu sezon ilk kez gösterilen oyunun yazarı Hayati Çitaklar. Ahmet Somers'in rejisörlüğündeki oyunda Seray Gözler'i Aliye Berger yani Alyoşa olarak izliyoruz. Olağanüstü bir performans.

21 YAŞINDA YAZMIŞ

Oyunun diğer oyuncuları ise şöyle: Asuman Çakır, Erhan Tuna, M. Coşkun Ülgen, Melike Durak Aras, Gözde Yıldırım, Onur Somay ve Şebnem Bilgeer. Alyoşa'yı 20-25 Şubat tarihleri arasında Üsküdar Stüdyo Sahnesi'nde izleyebilirsiniz. Hayati Çitaklar ile bir araya gelip Alyoşa'yı konuştuk.

Aliye Berger'in Türkiye için çok önemli bir değer olduğunu söyleyen Çitaklar, "Bugüne kadar kardeşi Fahrelnissa Zeid öne çıkmış, Aliye hep geri planda. Onun kadar üretken onun kadar ünlü olabilmiş bir kadın değil. Ben Aliye'yi ortaya çıkarmak istedim. Aliye'nin gözlerinden çok etkilendim. Masalı gözlerindeki kadın" diyor. Çitaklar aslında oyunu yazmaya 21 yaşında başlamış. 2011'de Eylül ayında oyunu kitap olarak basılmış. Oyunun sahneye konması ise bu sezona kısmet olmuş.

SIRADA FİLMİ VAR

Aliye Berger'in hayatında kırılma noktalarına baktığımızda hep Fahrelnissa Zeid'i gördüğümüzü belirten Çitaklar, "Fahrelnissa Zeid o kadar güçlü biri ki Aliye'yi hayatı boyunca hep yönlendiriyor. Resme, gravüre tekrar başlamasında hatta Karl Berger'e yönelmesinde etkili oluyor. Zeid'in Aliye Berger'e şiddet uyguladığı da oluyor. Fahrelnissa Zeid, sinir krizleri geçirip Aliye'den özür dilediği çok olmuş. Berger, 'Bir Allah'tan bir de Fahrelnisa'dan korkarım' dermiş. Aliye benim için bitmedi aslında. Şimdi ben Aliye'nin sinema filmini yazıyorum. Tamamen Fahrelnisa ve Aliye'nin kardeşliğine odaklanıyor" diyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 üniversiteye rektör atadı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 üniversiteye rektör atadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 üniversiteye rektör atadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Yükseköğretim Kanunu'nun ek 1'inci maddesi uyarınca, mütevelli heyetinin teklifi ve YÖK'ün kararı üzerine, Antalya AKEV Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayati Aktaş'ı rektörlük görevinden aldı.
Trump'tan Kuzey Kore'ye: Gerekirse ordumuz hazır
Dünya

Trump'tan Kuzey Kore'ye: Gerekirse ordumuz hazır

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile planlanan zirveyi iptal kararının ardından yeni bir mesaj verdi. Trump, Kim Jong-un açık kapı bırakarak "General Mattis ve genelkurmay başkanı ile görüştüm; eğer gerekirse ordumuz hazırdır" dedi.
En güzel Cuma mesajları
Gündem

En güzel Cuma mesajları

En anlamlı ve güzel Cuma mesajları sizler için hazırladık. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Haberimizde güncel, anlamlı, resimli güzel Cuma mesajları ve dualarını bulabilirsiniz. İşte sizler için derlediğimiz SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz anlamlı ve en güzel Cuma mesajları...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emeklilik müjdesi
Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emeklilik müjdesi

AK Parti'nin seçim beyannamesini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan polis, öğretmen, hemşire ve din görevlileri için emeklilik ek göstergelerinin 3600'e çıkarılacağının da müjdesini verdi.
Bu halde yaşamaz dediler: Görenleri şaşkına çeviriyor
Gündem

Bu halde yaşamaz dediler: Görenleri şaşkına çeviriyor

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, doğum sırasında çenesini kaybeden ve beslenme sorunu nedeniyle "yaşamaz" denilen dana 15 ay içerisinde 600 kiloya ulaşınca, satın almak isteyenler sıraya girdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.