Hayat Ara Gülerin Afrodisiasını keşif zamanı

Ara Güler’in Afrodisias’ını keşif zamanı

Ara Güler tarafından keşfedilerek dünyaya tanıtılan Aydın’daki Afrodisias Antik Kenti’ne dair bilinmeyen kareler ve yazışmalar Ara Güler Müzesi’nde açılan sergide gün yüzüne çıkıyor.

Seray Şahinler Demir Yeni Şafak
Ara Güler
Ara Güler

“Geyre’de toprakların, yaprakların arasından bağıran, çığlık atan bu mermer yüzler ne olacaktı?” Hikaye tam olarak bu soruyla başlıyor. Geçen yıl kaybettiğimiz duayen foto muhabiri Ara Güler’in arşivinde büyük öneme sahip Aydın Geyve’deki Afrodisias Antik Kenti’ne ait bugüne dek görülmemiş fotoğraflar izleyiciyle buluşuyor. Önce hikayeden kısaca bahsetmekte fayda var…

SÜRECE IŞIK TUTUYOR

Ara Güler, 1958’de baraj açılışını fotoğraflamak üzere Aydın’a gider. Dönüş sırasında yolunu kaybeder ve tesadüfen Geyre’deki köye uğrar. Etrafındaki manzarayı görünce köyün sıradan bir yer olmadığını anlar. Aktardığına göre tarihi eserler kahvehanede masa yapılmıştır. Evler tarihi sütunların üzerine kurulmuş, Roma döneminden kalma Afrodit mabedinde kadınlar yün dövmektedir.

Gördüklerini kayda alan Güler, dünyaca ünlü mimarlık dergisi Horizon’a yazar ve süreç başlar. Buranın, varlığı kaynaklardan bilinen fakat hiç keşfedilmemiş Afrodisias olduğu tespit edilir ve ABD’de yaşayan Prof. Kenan Erim öncülüğünde kenti ayağa kaldırma çalışmaları başlar.

Doğuş Grubu’nun Ara Güler ile iş birliği sonucu hayata geçirdiği Ara Güler Müzesi’nin ikinci sergisi ‘Aphrodisias’ bu sürece ışık tutuyor.

İLK AĞIZDAN DİNLEYİN

Dün ziyarete açılan sergide Güler’in arşivinden arekolojik alana ait ve aralarında orijinal karanlık oda baskılarının bulunduğu fotoğraflar, sanatçının uluslararası yayın ve ajanslarla yazışmaları, gezi notlarını okumak mümkün. Serginin temelini Ara Güler tarafından fotoğraflanan, bugün Afrodisyas Arkeolojik Alanı olarak tescilli olan antik kente çekilen fotoğraflar oluşturuyor. Sergide, UNESCO Dünya Miras Liste’sine giren köyün keşfedilmeden önceki günlük yaşantısını, antik kentin ayağa kaldırılışını ve dünyaya tanıtılışını Güler’in yazdığı metinlerden okuyoruz.

Aphrodisias, antik kentin ayağa kaldırılma sürecinde boşaltılıyor ve kentin tarihi dokusunun dışındaki her şey kaldırılıyor. Bunlar arasında evler, tarlalar ve köy camii de var. Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Müdürü Umut Sülün’den edindiğimiz bilgiye göre tarihi bir Osmanlı köyü olan Geyre de haliyle kayboluyor. Ara Güler de bundan derin üzüntü duyuyor ve “Buranın yaşanmışlıkları artık yok” diyor. Afrodisias’ı Ara Güler eşliğinde gezmek ve öyküsüne tanık olmak istiyorsanız Eylül’e kadar vaktiniz var.

  • Bu cami tekrar yapılamaz
  • Sergide göze çarpan detaylardan biri köy camisi. Ara Güler, bu camii için şu notu düşmüş: “Bir cami içi fotoğraf çekmiştim, bir iç mekandı. Karşıda mihrap vardı. ön planında Roma sütun başlığı vardı. Bu cami de ötekiler gibi kaybolmuştu hem de hiç iz bırakmadan… Kala kala benim o gün çektiğim fotoğraflar kaldı tarihe. Bu caminin eşinin bir yere yeniden inşa edileceğine inanmıyorum çünkü bu kadar güzel desenler ikinci kez yapılamaz.”

Ara Güler Picasso'yu da çekti Aşık Veysel'i de
HAYAT
Ara Güler Picasso'yu da çekti Aşık Veysel'i de

Fotoğraf ustastı Ara Güler'in en özel kareleri
FOTOĞRAF 28
Title
Türkiye'de yaratıcı fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisi olan Ara Güler, tedavi gördüğü Florence Nightingale Hastanesi'nde vefat etti. Fotoğraflarıyla 68 yıldır zamanı durduran ve 90 yaşında vefat eden Ara Güler, birbirinden renkli kareleriyle fotoğraf dünyasının duayenleri arasına girdi.
Title
İstanbul'da 16 Ağustos 1928'de doğan, lisedeyken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışırken yönetmen ve oyun yazarı olma hayaliyle Muhsin Ertuğrul'un tiyatro kurslarına devam eden Ara Güler, 1950'de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başladı. Doktor Zafer Gökay, Güler'in yakınlarına yaptığı açıklamada, Serviste 3 kez resüsitasyona cevap vermiş, yoğun bakımda da iki kere verdi ama üçüncüsünde ne yazık ki döndüremedik, başımız sağ olsun. Tamamen kalp yetersizliği. dedi. İşte aramızdan ayrılan usta sanatçının en güzel fotoğrafları...
Title
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Güler, 1958'de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto muhabirliği görevlerini üstlendi. Hayat dergisinde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başlayan Güler, 1953'de Henri Cartier Bresson ile tanışarak, Paris Magnum Ajansı'na katıldı. (Güler, İstanbul'daki ofisinde.)
Title
Ara Güler'i, İngiltere'de yayımlanan Photography Annual Antalojisi dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak tanımladı. Aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği'ne tek Türk üye olarak kabul edilen Güler, 1962'de Almanya'da çok az fotoğrafçıya verilen Master of Leica unvanını kazandı ve İsviçre'de çıkan Kamera dergisinde kendisine özel bir sayı ayırdı.
Title
Bu arada bütün dünyayı gezerek foto röportajlar yapan ve bunları Magnum Ajansı ile dünyaya duyuran Ara Güler, İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Picasso gibi birçok ünlü kişi ile röportajlar yaptı ve fotoğraflarını çekti.
Title
Mariana Noris'in 1953'te ABD'de basılan Young Turkey adlı yapıtında fotoğrafları kullanılan Güler'in, 1967'de Japonya'da çıkan Photography of the World antolojisinde Richard Avedon ile birlikte bir dizi fotoğrafı yayımlandı.
Title
Güler'in, Kanada'da 1967'de açılan İnsanların Dünyasına Bakışlar sergisinde, 1968'de New York Modern Sanatlar Galerisi'nde düzenlenen Renkli Fotoğrafın On Ustası adlı sergide; aynı yıl Almanya'da Köln'de Fotokina Fuarı'nda yapıtları sergilendi. (Güler, 17 Kasım 2005'te yaptığı bir röportajda görülüyor. )
Title
Güler'in, Kanada'da 1967'de açılan İnsanların Dünyasına Bakışlar sergisinde, 1968'de New York Modern Sanatlar Galerisi'nde düzenlenen Renkli Fotoğrafın On Ustası adlı sergide; aynı yıl Almanya'da Köln'de Fotokina Fuarı'nda yapıtları sergilendi. (Güler, 3 aralık 2015'te İstanbul'da 1950 ve 1960'lı yıllarda İstanbul'da insan manzaralarını ele alan fotoğraflarının yer aldığı Geçmişten Günümüze fotoğraf sergisinde görülüyor.)
Title
Turkey adında fotoğraf albümü 1970'te Almanya'da yayımlanan Ara Güler'in, sanat ve sanat tarihi konularındaki fotoğrafları ABD'de Time-Life, Horizon ve Newsweek kitap bölümlerince ve İsviçre'de Skira Yayınevi tarafından kullanıldı. 1971'de Lord Kinross'un Hagia-Sophia (Ayasofya) kitabının fotoğraflarını çeken Güler, yine Skira yayınevince Picasso'nun 90. yaş günü için yayımlanan Picasso Metamorphose et unite adlı kitap için Picasso'nun foto-röportajını yaptı.( 30 Ekim 2015'te İstanbul'da bir proje için objektif karşısına geçmişti.)
Title
Paris Ulusal Kitaplık'ta 1972'de sergisi açılan Güler, 1975'te ABD'ye davet edildi ve birçok ünlü Amerikalının fotoğraflarını çektikten sonra Yaratıcı Amerikalılar adlı sergisini dünyanın birçok kentinde sergiledi. (17 Ocak 2015'te yazar Yaşar Kemal'i hastanede ziyaret etmişti.)
Title
Yine aynı yıl Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alan Kahramanın Sonu adlı bir belgesel film çeken Güler, 1979'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Foto Muhabirliği dalındaki birincilik ödülünü kazandı. (30 Ekim 2015'te İstanbul'da bir proje için objektif karşısına geçmişti.)
Title
Fotoğraflarının bir kısmı 1980'de Karacan Yayıncılığın Fotoğraflar adlı kitabında basılan Güler, 1986'da Hürriyet Vakfı'nca basılan Prof. Abdullah Kuran'ın yazdığı Mimar Sinan kitabını fotoğrafladı. Aynı kitap 1987'de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayımlandı. 1989'da Ara Güler'in Sinemacıları kitabı basıldı. (15 Aralık 2016'da Anadolu Ajansı (AA) tarafından düzenlenen Yılın Fotoğrafları oylamasına katılarak, 3 kategorideki eserlere oy vermişti.)
Title
Arşivinde 2 milyonu aşkın fotoğraf bulunan Ara Güler'in ödülleri arasında Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü de yer alıyor.
Title
Bir röportajında kendisini Her zaman foto muhabiri ile fotoğrafçı birbirine karıştırılır. Biz, fotoğrafçı değiliz, foto muhabiriyiz. şeklinde tanımlayan Ara Güler, tedavi gördüğü Florence Nightingale Hastanesi'nde 90 yaşında hayata veda etti.
Title
15 Aralık 2016'da Anadolu Ajansı (AA) tarafından düzenlenen Yılın Fotoğrafları oylamasına katılarak, 3 kategorideki eserlere oy vermişti.
Title
7 Mayıs 2016'da katıldığı bir galada görülüyor.
Title
25 Şubat 2012'de Anadolu Ajansı'na özel röportaj vermişti.
Title
Ara Güler'in yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları, 1992'de Fransa'da, ABD ve İngiltere'de Sinan, Architect of Soliman the Magnificent adlı kitabı yayımlandı. Aynı yıl Living in Turkey adlı kitabı İngiltere, ABD ve Singapur'da Turkish Style başlığıyla, Fransa'da Demeures Ottomanes de Turquie adıyla yayımlandı. 1994'te Eski İstanbul Anıları, 1995'te Bir Devir Böyle Geçti, Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü fotoğraf kitapları yayımlandı.
Title
4 Temmuz 2014'te katıldığı bir törende görülüyor.
Title
8 Eylül 2009'da Paris'te Lost İstanbul sergisinin açılışında görülüyor.
Title
Ara Güler'in fotoğrafları Paris Ulusal Kitaplık'ta, ABD'de Rochester Georg Eastman Müzesi'nde, Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu'nda bulunuyor. Güler'in fotoğrafları Köln Mueseum Ludwing'de Das Imaginare Photo Museum'da sergileniyor.
Title
90 yaşında hayatını kaybeden ünlü gazeteci ve haber fotoğrafçısı Ara Güler doğum gününde görüntülenmişti.
Title
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan tarafından düzenlenen sürpriz doğum günü kutlamasında Ara Güler mumlara üfledikten sonra pastayı kesmişti.
Title
Ara Güler burada yaptığı konuşmada Yaşımı söylemem ayıp olur. Yaş 90 oldu. Etrafıma baktım bir makina var elime tutturdular. Ne işe yarıyor dedim fotoğraf çekiyor dediler. Sonra fotoğrafçı oldum. Altmış yıllık fotoğrafçıyım. Fotoğrafçılık güzeldir. Denize bakın maviyi bulun. Ben Recep Tayyip Erdoğan'ı severim tutarım kendisini. Biz artık yerli olanı bizim olanı istiyoruz. Bizden çıkmış olanı istiyoruz. Belçika, Hollanda yok bilmem ne biz Osmanlıyız biz 1200 yıldır varız. Diğer konuştuğumuz memleketler daha 200 yıllık. Artık bizim olanı istiyoruz. diye konuşmuştu.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Fotoğraf ustastı Ara Güler'in en özel kareleri
Duayen foto muhabiri Ara Güler, tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayatını kaybetti. Fotoğraf sanatının ünlü ismi Güler geriye çektiği eşsiz güzellikteki kareler kaldı. Fotoğrafçının kendi fotoğrafları ise ayrı bir öneme sahipti. İşte Ara Güler'in özel anları...
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.