Hayat Bambaşka bir Beş Şehir

Bambaşka bir Beş Şehir

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir’inden yola çıkan Arjantinli yazar Alberto Manguel, Tanpınar’ın zekasına, kapasitesine ve bilgisine sahip olmadığını söylüyor ve kendisinin çok daha farklı bir Beş Şehir yazdığını ifade ediyor.

Harun Karaburç Yeni Şafak

Boğaziçi Üniversitesi’nin 150. Yılı için başlatılan uluslararası konuk programı Boğaziçi Chronicles, yazarlar, sanatçılar ve düşünürler ile İstanbul’un kaydını tutmaya devam ediyor. Boğaziçi Chronicles’ın 2015’teki İlk Konuğu Ünlü Yazar ve Okuyucu Alberto Manguel Oldu. Arjantinli yazar Manguel, geçtiğimiz yıl başladığı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın izinden giderek geçtiğimiz yıl başladığı Beş Şehir projesini sonunda bitirdi. İstanbul, Erzurum, Konya, Ankara ve Bursa’yı gezen Manguel, Mayıs’ta Türkiye’ye tekrar gelecek ve kitap raflardaki yerini alacak. Tanpınar’ın zekasına, kapasitesine ve bilgisine sahip olmadığını söyleyen Manguel, “Ben çok daha farklı bir Beş Şehir yazdım” diyor. Manguel, Borges, Kütüphaneler ve Okumanın Keyfi, Merakın Tehlikeleri başlıklı iki önemli oturum gerçekleştiriyor İstanbul’da konakladığı sıralarda.
TANPINAR’A YABANCIYIM
Bir edebiyatçı için yazılmış bir eseri tekrar kaleme almak sıfırdan bir edebi eser yazmaktan daha zordur. Çok iyi bir yazar olsanız da okur her zaman ilk okuduğunu referans alacaktır kendine. İlk okumasını ölçek yapıp sizi ona göre değerlendirecektir. Manguel’in Beş Şehir’i yayınlandıktan sonra okurdan gelecek tepkileri hep beraber bekliyoruz. Ancak Manguel baştan ben çok farklı bir beş şehir yazdım diye belirtiyor. O bir yazardan önce çok iyi bir okuyucu. Bu proje kendisine teklif edildiğinde yapamayacağını sanan Manguel, “Çünkü Türk tarihini, kültürünü, coğrafyasını bilmeden böyle bir proje içine girmek araba kullanmayı bilmeyen birine Ferrari vermek gibi bir şey” benzetmesini yapıyor ve ekliyor: “Beş Şehir bir gezi kitabı ya da tarih kitabı değil. Daha çok zaman, müzik, toprakla, coğrafyayla olan ilişkiler, kimlikler ile ilgili vurgular içeriyor. Ben de bu konular üzerine konsantre olmaya çalıştım. Beş Şehir’e ve Tanpınar’a yabancı olduğum için neyin önemli olduğunu göremeyebilirim. Herhalde de göremeyeceğim.
YALNIZ KALAMADIM
Manguel’e Boğaziçi’nde konakladığı süre içinde çalışmalarının tatmin edici olup olmadığını sorduğumuzda Kanadalılarla Türkler arasında bir kıyaslama yapıyor. Burada çok ilginç görüşmeler yaptığını ve verim aldığını söyleyen Manguel, “Kanadalıların kendilerine has nezaket anlayışları var. Kanadalılar misafiri yalnız bırakırlar. Konuklarının idare etmelerini beklerler ve siz kendinizi çok yalnız hissedebilirsiniz. Ama burada tam tersi bir durum var. Burada herkes beni bir yerlere, yemeğe veya kahveye davet ediyor. Konuşmak istiyorlar. Yalnız olmadığımı hissediyorum” diyor.

Bir okur her zaman özgürdür

Tanpınar’ın Beş Şehir’ini anlamak ve kendi cümleleriyle anlamlandırmak için bu şehirlerin havasını soluyor Manguel. İnsanların nasıl yaşadıklarını, bu şehirlerin bugünkü görüntüsünü gözlemliyor. Bunlar bir yazar için önemli. Çünkü şehirlerin ve insanların birbiri içine geçmiş kimlikleri vardır. Bunu yerinde gözlemlemeden aktaramazsınız. Manguel de bunu yapıyor ve sonuç alıyor. 
BORGES YAZMAMI ETKİLEMEDİ
Bu şehirleri gezmek onun yazmasını olumlu yönde etkiliyor. 1964-68 yıllarında ünlü yazar Jorge Luis Borges’e kitap okuyan Manguel, “Borges beni etkilemedi. Çünkü ben kitaplarla ilgileniyordum fakat bir yazar olmak istemedim” diyor. Borges, bir gün Manguel’e “Bir yazar yazabildiğini yazar ama bir okur ne okumak isterse onun okur” diyor. Manguel, Borges’in kendisini okumaya devam etmesi, okumanın getirdiği özgürlükten keyif alması yönünde etkilediğini kaydediyor.

Abone Ol Google News
37 kaybımız var

37 kaybımız var

İBByi yalanlayan görüntüler

İBB'yi yalanlayan görüntüler

​Sözcü Ongun "Geçen hafta 1 kişi binmiş" demişti ama...
Hesap veriyorlar

Hesap veriyorlar

Kendilerini salgından kurtarıp yurda alan devlete küfür etmişlerdi.
Şok iddia: Gerçek ölü sayısı 40 bin!

Şok iddia: Gerçek ölü sayısı 40 bin!

Hayatın normale döndüğü haberlerini yayan Çin'de gerçek rakam tüyler ürpertici.
3 kamu bankasından yeni destek

3 kamu bankasından yeni destek

​Aylık geliri 5 bin lira ve altındaki müşteriler faydalanabilecek.
Bu taammüden cinayettir!

Bu taammüden cinayettir!

​Erem Şentürk İETT'deki o görüntülere isyan etti.
Mobil morglar devrede

Mobil morglar devrede

​Ölü sayısının giderek arttığı ülkede hastane önleri mobil morglarla dolu.
Bugünden<br>itibaren başladı

Bugünden
itibaren başladı

​Vali Yerlikaya 65 yaş üstünü ilgilendiren hamleyi duyurdu.
Türkiye bu salgını yenecek güçte

Türkiye bu salgını yenecek güçte

​Neutec'in yönetim kurulu başkanı Mahmut Bilgiç'ten koranavirüs'le mücadeleye ilişkin açıklamalar
Bir asır önce<br>salgından kurtulmuştu

Bir asır önce
salgından kurtulmuştu

101 yaşındaki İtalyalı koronavirüs tedavisini tamamlayarak taburcu oldu.
Fatih Terim<br> taburcu oldu

Fatih Terim
taburcu oldu

Kaldığı hastane Terim'in son durumunu açıkladı.
Benzin iniyor<br>motorin artıyor

Benzin iniyor
motorin artıyor

​Bu gece yarısı pompaya yansıması bekleniyor.
İtalya'dan AB'ye ültimatom gibi çıkış

İtalya'dan AB'ye ültimatom gibi çıkış

Avrupa Birliği eğer bu krizin üstesinden gelemezse....
Ligler ne zaman <br>başlayacak?

Ligler ne zaman
başlayacak?

​Bakan Kasapoğlu'ndan Süper Lig ve play-off açıklaması.
'Korona partisi!''

'Korona partisi!''

​Doktor kıyafetli, maskeli eğlence organize ettiler.
Resmi teklif yok

Resmi teklif yok

​Hüseyin Eroğlu'ndan Fenerbahçe açıklaması.
Bravo teyzeler

Bravo teyzeler

Sorumsuzca parti yapan gençleri utandıracak görüntü.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.