Hayat Bıçaklar Kurban Bayramı için bileniyor

Bıçaklar 'Kurban Bayramı' için bileniyor

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hareketlenen bıçak esnafı, talebi karşılamak için fazla mesai yapıyor. Talepleri yetiştirmek için yoğun çalışma döneminde olduklarını söyleyen bıçak ustası Ökkeş Gözbulut, hayvanın acı çekmemesi için bıçağın keskin olmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Haber Merkezi AA
Bıçaklar Kurban Bayramı için bileniyor
Bıçak ustaları, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala yoğunluk yaşamaya başladı.
Gaziantep Kalesi çevresinde faaliyet gösteren bıçak ustaları, Kurban Bayramı'na sayılı günler kala yoğunluk yaşamaya başladı. Kurban Bayramı için üretilen yeni bıçakların tezgahlardaki yerini aldığı dükkanlarda, vatandaşların getirdikleri bıçaklar da bileme makinesiyle keskinleştiriliyor.

Bıçak ustası Ökkeş Gözbulut, yaptığı açıklamada, babasından 49 yıl önce devraldığı ustalığı halen sürdürdüğünü söyledi.

Bıçağın keskin olması önemli

Bıçak fiyatlarının 20-60 lira arasında değiştiğini, bıçakların 2,5 liraya bilendiğini ifade eden Gözbulut, "Yeni yeni yoğunluk yaşanmaya başladı. Şu anda bıçak satışından çok bıçaklarını bilemeye getirenler var. Talepleri yetiştirmek için yoğun çalışıyoruz. Hayvan keserken kasabın zorluk ve hayvanın da acı çekmemesi için bıçağın keskin olması çok önemli." dedi.

Bıçaklarını bilemeye getiren kasap Müslüm Demirtaş da Kurban Bayramı'nda kesime çıkacağını ve bıçaklarını hazırlatmak için getirdiğini söyledi. Demirtaş, "Bıçaklarımız kullanımdan kaynaklı kalınlaştı. Onları inceltmek için ustaya getirdim. Deriyi sağlam çıkarmak ve hızlı çalışmak için bıçağın çok iyi olması şart" ifadesini kullandı.
Kurban kesimi ne zaman başlar ne zaman sona erer?
ÖZGÜN
Kurban kesimi ne zaman başlar ne zaman sona erer?


Kurban kesmenin hükmü nedir?
ÖZGÜN
Kurban kesmenin hükmü nedir?
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.