Hayat Gelenek sanatın sesini sen de gel Mahzenden duy

Gelenek sanatın sesini sen de gel Mahzen’den duy

7 Ocak’ta kapılarını açan 2. Yeditepe Bienali sergileri 2 Fatih Cam Küp Galeri ve Nuruosmaniye Camii Mahzen’de devam ediyor. 7 Mart’a kadar sergilenecek olan eserler, mahzenin su ile ilişkisini vurgulayan bir tür iniş ve ağırbaşlılığı esas alıyor. 226 sanatçının eserlerinin yer aldığı bienalin son ayağı Yedikule Zindanları. Geleneksel sanatın dünü ve bugünün anlatıldığı bienal oldukça etkileyici.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Gelenek sanatın sesini sen de gel Mahzen’den duy
2. Yeditepe Bienali

7 Ocak’ta kapılarını açan 2. Yeditepe Bienali sergileri 20 Ocak itibariyle Fatih Cam Küp Galeri ve Nuruosmaniye Camii Mahzen’de devam ediyor. 7 Mart’a kadar sergilenecek olan eserler, mahzenin su ile ilişkisini vurgulayan bir tür iniş ve kayboluşu temsil ediyor.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Fatih Belediyesi ve Klasik Türk Sanatları Vakfı’nın işbirliği ile 7 Ocak’ta başlayan 2. Yeditepe Bienali aşamalı olarak seyirciyle buluşuyor. 20 Ocak itibariyle Fatih Cam Küp Galeri ve Nuruosmaniye Camii Mahzen’deki sergiler ziyarete açıldı. Buradaki eserlere 7 Mart’a kadar sergilenecek.

Son olarak ise Yedikule Zindanları ayağı açılacak. Sergi ana hatlarıyla geleneksel sanatın bugün toplumda iz düşümünü ele alıyor. Geleneksel sanatın ve sanatçının toplumdaki ve sanat dünyasındaki yerini sorgulayan çalışmalar oldukça etkileyici.

ÇERÇEVE İÇİ ÇERÇEVE DIŞI

Serginin küratörü, uluslararası sanat çevrelerinin yakından tanıdığı Berkan Karpat Nuruosmaniye Camii Mahzen’deki eserlerle ilgili bilgi verdi. Burada 17 eserin sergilendiğini belirten Karpat, “Çerçeve içi Çerçeve dışı” teması ile yola çıkılan 2. Yeditepe Bienali’nin ‘içeride’ kaybettiğimizi ‘dışarıda’ aramanın sonuçlarına ilişkin soruları da beraberinde gündeme getirdiğine dikkat çekiyor.

Karpat, “ Bu kapsamda mahzendeki çalışmalarımız da, geleneksel sanat eğitimi almış sanatçıların sanat icrası ve sergileme tarzları hakkındaki sorularını görünür kılma çabasının sonucu olarak yer alıyor. Böylece daha çok hem çağdaş sanatın hem de geleneksel sanatın sergileme pratiklerinin geleceğine dair umut ve umutsuzlukların dile gelmesi diyebiliriz” diyor. Mahzende sergilenen eserlerin, enstalasyon anlamında bir “yerleştirme” değil bir tür “yerini arama” “her şeyin zaten yerli yerinde olduğu”na dair kadim Anadolu bilgeliğinin çağrısını işitmeye ve duyurmaya dair bir teklif olduğunu hatırlattığına dikkat çeken Karpat, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Anadolu bilgeliği bize her şeyin yerli yerinde olduğu bir alem tasavvurunu gösterir. Eserler, yerleştirmenin ötesinde bu coğrafyanın mirasını teşekkül ettiği mekanlar olan kitap ve mimaride yerini arama çabasının bir tezahürü olarak görülebilir. Her eserin kendine ait bir sergileme biçimi vardır ve her sanatçı eserini üretirken bu konuyla karşılaşır, ona çözüm üretir. Mekanı geleneksel Türk sanatının bir laboratuvarı olarak düşünürsek, eserler de sanatçıların yön alma denemesinin işareti.

Onu da mahzende yaşatıyoruz. Bu kısmen ve yeni bir akışın başlangıcına da bir işaret veriyor.”

226 SANATÇI AĞIRLANIYOR

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan ise “Yeditepe Bienali’nde yurt içi ve dışından 226 sanatçımızı ağırlıyor, İstanbul’la özdeşleşmiş 4 önemli mekânda, 282 sanat eserine ev sahipliği yapıyoruz” değerlendirmesini yapıyor. Eserleri ücretsiz görebilirsiniz.

Kapılarını ilk kez Yeditepe Bienali için açtı

2. Yeditepe Bienali üç ayrı tarihi mekanda yer alıyor: Süleymaniye Camii İmareti, Nuruosmaniye Camii Mahzeni ve Yedikule Hisarı. Üç mekan da bir tür “ara-mekan” olmaları özelliği ile misafirlerini çerçevede değilse de eşikte karşılamaya ve onları “içeri” davet etmeye aday niteliğinde. Nuruosmaniye Külliyesi, şehrin merkezî bir kesiminde ve ticaret bölgesinin hemen hemen içinde Kapalı Çarşı’ya komşu olarak I. Mahmud tarafından 1749’te temeli atılarak inşasına başlanmışsa da onun ölümü üzerine kardeşi III. Osman tarafından bitirilmiş ve 1755’te ibadete açılmıştır. III. Osman camiye Nûr-ı Osmânî (Nuruosmaniye) adını vermekle görünüşte hanedanın ismini, gerçekte ise kendi adını ölümsüz kılmıştır. Nuruosmaniye Külliyesi cami, hünkâr kasrı, medrese, kütüphane, türbe, sebil, çeşme, aşhane-imaret ve dükkânlardan meydana gelmiştir. Cami meyilli bir arazide kurulduğundan cami ile avlunun teşkil ettiği terasın altında bulunan ve belki de çarşı olarak düşünülmüş olan mahzen, 1.Yeditepe Bienali’ne kadar hiç kullanılmamıştı. Manzen’de gezerken eserlerle birlikte içinizde kaybolmuş hissi oluyor.

2. Yeditepe Bienali başladı: Çerçevenin dışına çıkmamız gerek
HAYAT
2. Yeditepe Bienali başladı: Çerçevenin dışına çıkmamız gerek

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2. Yeditepe Bienali'nde konuştu: Sapkınlığı normalleştirme çabası var
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan 2. Yeditepe Bienali'nde konuştu: Sapkınlığı normalleştirme çabası var

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.