Hayat Haftada 5 gün 30 dakika

Haftada 5 gün 30 dakika!

Haftanın 5 günü en az 30 dakika fiziksel aktivitede bulunmanın; sağlığın korunması, kalp hastalıkları, diyabet, kolon ve meme kanseri riskini azaltmak için yeterli olduğu bildirildi. Uzmanlar, fiziksel aktivite yaparak aynı zamanda obeziteden de korunabileceğini söylüyor. Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı ile hareketesizliğin neden olduğu hastalıklarla mücadele ediliyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi IHA
Haftada 5 gün 30 dakika!
Uzmanlar, tütün kullanımı, sağlıksız beslenme, fiziksel hareketsizliklik ve alkol kullanımı gibi ortak risk faktörlerinin ortadan kaldırılarak; kalp hastalıklarının, inmelerin, diyabet hastalıklarının yüzde 80'nini ve kanserlerin üçte birinden fazlasının önlenebildiğini belirtti.

Yapılan bilimsel araştırmaların, haftanın 5 günü en az 30 dakika fiziksel aktivite yapılmasının sağlığın korunması, kalp hastalıkları, diyabet, kolon ve meme kanseri gibi hastalıkların riskini azaltmak için yeterli olabileceğini gösterdiğini vurgulayan uzmanlar, fiziksel aktivitenin, metabolik hastalıkların önlenmesinin yanında depresyon ve kaygı bozukluğunun azaltılması, stresle başa çıkabilme yeteneğinin geliştirilmesi gibi kişilerin ruh sağlığına yararları da bulunduğuna dikkat çekti.
Fiziksel aktivite aynı zamanda yaşlanmayı geciktirip, metabolizmayı güçlendirdiğine işaret eden uzmanlar, Türkiye'de yaşayanların yüzde 72'si düzenli hareket yapmadığını ve fiziksel hareketsizliğin yılda yaklaşık 3.2 milyon kişinin ölümüne neden olduğunu bildirdi.

Bir türlü erimeyen bölgesel yağlara çözüm
HAYAT
Bir türlü erimeyen bölgesel yağlara çözüm


Yürüyüş etkinliği Adana'da düzenlendi

Sağlık Bakanlığı de bu nedenle toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini arttırmak yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazanılmasını teşvik etmek amacıyla "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" uyguluyor. Bu kapsamda Adana Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği'nin koordinasyonuyla yürüyüş etkinliği düzenlendi.

Sabancı Merkez Camii'nde başlayan yürüyüşe, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çağlar Çıtak, Adana Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı başkanlar, kamuya bağlı hastane yöneticileri, çok sayıda sağlık personeli ve vatandaş katıldı.

Yürüyüş boyunca ellerinde sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle ilgili dövizler taşıyan sağlık personellerine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.Kalbiniz için sindirimi zor gıdalardan uzak durun
HAYAT
Kalbiniz için sindirimi zor gıdalardan uzak durun

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.