Hayat İlk dönem Kuran-ı Kerim nüshaları İstanbulda

İlk dönem Kur'an-ı Kerim nüshaları İstanbul'da

Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Emevi Camisi'nde 1917 yılında çıkan yangında kurtarılan Kur'an-ı Kerim'in ilk dönemine ait Küfi yazı türü nüshaları Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergileniyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
İlk dönem Kuran-ı Kerim nüshaları İstanbulda
Küfi, Arap yazısının düz ve köşeli çizgilerle yazılan eski bir biçimi ve İslamiyet'in ilk yüzyıllarında "Himyeri" yazısının değişmesiyle oluşan dik, sert, köşeli bir yazı türü olarak tanımlanıyor.
Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Emevi Camisi'nde 1917 yılında çıkan yangında yok olmaktan kurtarılan Kur'an-ı Kerim'in ilk dönemine ait Küfi yazı türü nüshaları "Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Küfi" başlığı altında Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde sergileniyor.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü Seracettin Şahin, "Sergimiz, İslam Kültür Sanat Platformu (İKSP) tarafından Türk Hava Yolları'nın katkıları ile düzenlendi. Eserlerin tamamı müzemize aittir. Burada toplamda 94 adet Kur'an nüshası sergiliyoruz. Sergide ilk Kur'an ciltlerinden başlayarak halifeler döneminden, Abbasi, Memluk, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait zengin bir arşiv bulunuyor." dedi.

Sergide, Şam'daki Emevi Camisi'nde çıkan büyük yangından kurtarılan 8. ve 9. yüzyıla ait rulo halindeki Kur'an-ı Kerim'lerin bulunduğunu aktaran Şahin, "Koleksiyonun en dikkat çekici bölümü ise, kuşkusuz parşömen ve kağıt üzerine yazılmış Kur'an yaprakları, rulo Kur'anlar ve üzerine deri kaplanmış ahşap ciltler. Kur'an nüshaları o dönemde Türk ve İslam Eserleri Müzesi Kurucu Heyeti Üyesi İsmet Bey'in refakatinde Şam'dan trenle İstanbul'a getirilmişti. Suriye'den getirilen ve paha biçilemeyen bu eserler, 'Şam Evrakları Koleksiyonu' olarak biliniyor." ifadelerini kullandı.

Küfi yazı

Küfi, Arap yazısının düz ve köşeli çizgilerle yazılan eski bir biçimi ve İslamiyet'in ilk yüzyıllarında "Himyeri" yazısının değişmesiyle oluşan dik, sert, köşeli bir yazı türü olarak tanımlanıyor. Arapça hat sanatında yaygın olarak kullanılan yazı türü olarak da biliniyor. Özellikle erken dönemde daha yuvarlak hatlara sahip örneklerine rastlanan Küfi yazısı, Kur'an yazmalarında ve yapıların cephelerinde de sıklıkla kullanılıyor. İslam hat sanatının en eski bilinen yazı türü olan küfi, ismini Kufe şehrinden alıyor.

Dünyada Kufi yazı türünde en geniş kapsamlı sergi olma özelliğini taşıyan “Mucize Kitabın Muhteşem Hattı: Küfi” sergisi, 30 Mayıs'a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.