Hayat İlk yüz nakili Acarın tek hayali aile kurmak

İlk yüz nakili Acar'ın tek hayali aile kurmak

İlk yüz nakili Acar'ın tek hayali aile kurmak

Türkiye'de ilk yüz naklinin yapıldığı Uğur Acar, yeni hayatına başlamasının 8'inci yılını, ameliyatını gerçekleştiren doktorlarla pasta keserek kutladı. Acar, tek hayalinin aile kurmak olduğunu söyledi.

Haber Merkezi AA
Uğur Acar, yüz naklinin 8'inci yılını pasta keserek kutladı.
Uğur Acar, yüz naklinin 8'inci yılını pasta keserek kutladı.

Acar'ın yüz naklinin yıl dönümü dolayısıyla Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde kutlama düzenlendi. Üzerinde "Yüzün hep gülsün, nice yıllara" yazılı pastanın mumlarını üfleyen Acar, yeni yüzüne 21 Ocak 2012'de gerçekleştirilen operasyonla kavuştuğunu hatırlattı. Ameliyatı gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Ömer Özkan ile eşi Prof. Dr. Özlenen Özkan ile ekibine teşekkür eden Acar, "8 yıl mutlu bir hayatım oldu, bundan sonra da daha mutlu olacağıma inanıyorum. Şu anda tek isteğim iyi bir aile kurmak, her delikanlının isteği budur. Bekarım ve anlaşabileceğim bir kişiyle evlenmek istiyorum." dedi.

İHA
Acar, yüz nakli olduktan sonra daha mutlu bir hayatının olduğunu söyledi.

'Başarılı bir ömür diliyoruz'

Prof. Dr. Ömer Özkan ise 21 Ocak 2012'de operasyonu yapıp bir gün sonra kamuoyunun karşısına çıktıklarını anımsattı. Özkan, "Sağlıcakla bugünlere geldik, kendisine bundan sonrası için de sağlıklı, başarılı uzun ömür diliyoruz. Güzel bir aile kurmasını diliyoruz." diye konuştu. Yüz nakli olan bir kişinin hayatına her açıdan dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Özkan, özellikle sigara ve alkol kullanmaması gerektiğini vurguladı. Acar'ın her zaman sağlığına özen göstermesi gerektiğini belirten Özkan, "Yüzüyle ilgili bundan sonra kendisi bir talepte bulunursa, normal insanların talepleri gibi ufak tefek işlemler her zaman yapılabilir, tabii sağlığı elverdiği sürece." dedi. Acar'ın dünyanın en genç yüz nakli yapılan kişi olduğunu aktaran Özkan, yüz ve kol nakli bekleyen çok sayıda hasta bulunduğunu kaydetti.

  • Prof. Dr. Özlenen Özkan da Acar'ın gerek Türkiye'nin gerek kendilerinin ilk yüz nakli olması dolayısıyla hayatlarında ayrı bir yeri olduğunu dile getirdi. Yüz naklinde hastanın sadece ilaç tedavisi takibiyle ilgilenmediklerini, her şeyiyle bir bütün olduklarına dikkati çeken Özkan, Acar'ın ailelerinin bir üyesi haline geldiğini söyledi.

Acar'a iyi bir hayat dileyen Özkan, "İnşallah sevdiği insanla güzel bir ömür yaşar" temennisinde bulundu.

Türkiye'de ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar'ın son hali: Görenler şaşkın
FOTOĞRAF 14
Title
2012 yılında yüz nakli yaptırarak Türkiye tarihine geçen Uğur Acar'ın tedavisinde sona gelindi. Acar, tek hayalinin evlenip çocuk sahibi olmak olduğunu söyledi.
Title
Türkiye'nin 7.5 yıl önce yüz nakli yapılan ilk kişisi olan 26 yaşındaki Uğur Acar, tedavisinde sona gelindiğini, yüzünün normal bir kişininkinden farkı olmadığını belirtti.
Title
Acar, en büyük hayalinin ise evlenip, çocuk sahibi olmak olduğunu dile getirdi.
Title
Manavgat ilçesi Gebece köyünde, 1 aylıkken evde çıkan yangında yüzünün yüzde 90'ında yanık nedeniyle kalıcı hasar meydana gelen 26 yaşındaki Uğur Acar'ın hayatı, 21 Ocak 2012 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk yüz nakli operasyonu ile değişti.
Title
Yüzünün görünümü nedeniyle 19 yıl boyunca toplumdan uzaklaşan, çocuklar korktuğu için kalabalık alanlara ve parklara gidemeyen Uğur Acar, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ile ekibi tarafından gerçekleştirilen yüz nakliyle yeni bir yüze kavuştu.
Title
Yeni görünümüyle hayatı değişen ve 7 yıl 4 ayı geride bırakan Acar, operasyonun gerçekleştirildiği hastanede bir de iş sahibi oldu. Çevresinde sevilen, girdiği ortamlarda ilgi gören Acar, istediği parka, AVM’ye ve kalabalık ortamlara çekinmeden girebiliyor.
Title
Çocuklarla sohbet eden Uğur Acar’ın en büyük hayali ise evlenip bir çocuk sahibi olabilmek.
Title
7 yıldır sürecin iyi gittiğini ifade eden Uğur Acar, şu anda hayatında her şeyin normal derecede olduğunu söyledi. Acar, ilaçlarını da düzenli olarak kullandığını belirtti.
Title
Zamanla yüzünde hissettiği duyuların geri geldiğini dile getiren Acar, “Yüzüm, doğduğum haliyle olmasa da göz kırpma, kaş kaldırma, sinirlenme gibi hareketlerimi yapabiliyorum. Kendim tıraş olabiliyorum. Aynı zamanda berbere de gidiyorum, tıraş olabiliyorum. Onun dışında rutin kontrollerimi yaptırıyorum. Göreceğim herhangi bir fizik tedavi kalmadı, süreç tamamlandı. Artık sadece ömür boyu kullanmam gereken ilaçlar olacak” dedi.
Title
Akdeniz Üniversitesi’nde çalıştığını hatırlatan Acar, hafta içini çalışarak, hafta sonunu ise kendine vakit ayırarak değerlendirdiğini anlattı. Acar, “Hafta içi çalışıyorum. Hafta sonlarında ise tarihi ve turistik yerlere gidiyorum. Parka gidiyorum, gazete okuyorum. Bazen de akrabalarımın yanına gidiyorum. Aynı zamanda bana yüzü bağışlayan aile ile de telefonla görüşüyorum. Onunla bağımı koparmadım. Her ne kadar evleri uzak olsa da, telefonla görüşüyorum” şeklinde konuştu.
Title
Sağlık problemlerini geride bıraktığının altını çizen Acar, en büyük hayalinin ise evlenip bir yuva kurmak olduğunu söyledi. Bu mutluluğu uzun zamandır yaşamanın hayalini kurduğunu vurgulayan Uğur Acar, sözlerine şöyle devam etti: “Bundan sonra hayatımda istediğim şey evlilik. Bunun dışında evlendikten sonra çocuk sahibi olmak istiyorum. Daha önceki hayatımda çocukların benden kaçtığı zamanları hatırlıyorum. Bu nedenden dolayı çocuk sahibi olmanın pek de hayalini kuramamıştım. Nakilden sonra ise ilk düşündüğüm şey sağlığıma kavuşmaktı. Sonrasında her şeyi düzene koymaya başladım. Şimdilerde sağlığım da yerinde, güzel bir işim de var. Zamana bıraktığım tek şey, mutlu olabileceğim kişiyi bulup evlenmek. Çocuklar artık benden kaçmıyor, korkmuyorlar. Bunu da gördüm ve gerçekten çok mutluyum, Allah’tan başka ne isteyebilirim ki.”
Title
.
Title
.
Title
.
Türkiye'de ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar'ın son hali: Görenler şaşkın
Antalya'da 7 yıl önce Türkiye'de ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar, yeni yüzüyle hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor. Acar "Her gün sabah yüzümü yıkarken aynaya bakıp şükrediyorum. Yeni yüzüm yeni hayatım oldu, hayallerim gerçekleşti. 7 yıl rüya gibi geçti" dedi.


 Uğur Acar, taburcu oldu
GÜNDEM
Uğur Acar, taburcu oldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.