Hayat Kemençeyi ağlatan adam Nihat Doğu hayatını kaybetti

Kemençe üstadı Nihat Doğu hayatını kaybetti - Nihat Doğu kimdir?

'Kemençeyi ağlatan adam' Nihat Doğu hayatını kaybetti

Türk Sanat Müziğinin en önemli keman üstatlarından biri olarak kabul edilen Nihat Doğu 88 hayatını kaybetti. 1951'de başlayan sanat hayatı boyunca, Müzeyyen Senar, Zeki Müren ve Bülent Ersoy gibi önemli sanatçılarla beraber sanat icra etti.

Yeni Şafak
Nihat Doğu.
Nihat Doğu.

Türk Sanat Müziği sanatçısı, "kemençeyi ağlatan adam" olarak anılan Nihat Doğu hayatını kaybetti.

Nihat Doğu'nun vefat haberini duyuran Onur Akay, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Müzeyyen Senar’dan Behiye Aksoy’a, Zeki Müren’den Bülent Ersoy’a kadar değerli sanatçılarımıza uzun yıllar sahnelerde eşlik eden dev çınar, klasik kemençenin usta sanatçısı Nihat Doğu’yu kaybettik."

Kemençe sanatçısı Nihat Doğu kimdir?

1930'da Aydın'da doğan sanatçı ilkokulu İzmit'te, ortaokulu Adapazarı'nda, liseyi ise İstanbul'da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Doğu, bir süre avukatlık yaptı.

Sanata küçük yaşlardan itibaren ilgisi olan Nihat Doğu, kemençe çalmaya lise yıllarında başladı. Üsküdar Musiki Cemiyeti, İleri Türk Musikisi Konservatuvarı, Avni Atun Fasıl Heyeti ve Yekta Akıncı Topluluğu gbi grularla birlikte 1951'den itibaren İstanbul Radyosu'nda sanat icra etti.

Birçok Avrupa ülkesiyle birlikte Irak, Mısır, Ceyazir, Tunus ve Japonya gibi ülkelerde konserde bulundu.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.