HayatKemençeyi ağlatan adam Nihat Doğu hayatını kaybetti

Kemençe üstadı Nihat Doğu hayatını kaybetti - Nihat Doğu kimdir?

'Kemençeyi ağlatan adam' Nihat Doğu hayatını kaybetti

Türk Sanat Müziğinin en önemli keman üstatlarından biri olarak kabul edilen Nihat Doğu 88 hayatını kaybetti. 1951'de başlayan sanat hayatı boyunca, Müzeyyen Senar, Zeki Müren ve Bülent Ersoy gibi önemli sanatçılarla beraber sanat icra etti.

Haber MerkeziYeni Şafak
Nihat Doğu.
Nihat Doğu.

Türk Sanat Müziği sanatçısı, "kemençeyi ağlatan adam" olarak anılan Nihat Doğu hayatını kaybetti.

Nihat Doğu'nun vefat haberini duyuran Onur Akay, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Müzeyyen Senar’dan Behiye Aksoy’a, Zeki Müren’den Bülent Ersoy’a kadar değerli sanatçılarımıza uzun yıllar sahnelerde eşlik eden dev çınar, klasik kemençenin usta sanatçısı Nihat Doğu’yu kaybettik."

Kemençe sanatçısı Nihat Doğu kimdir?

1930'da Aydın'da doğan sanatçı ilkokulu İzmit'te, ortaokulu Adapazarı'nda, liseyi ise İstanbul'da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Doğu, bir süre avukatlık yaptı.

Sanata küçük yaşlardan itibaren ilgisi olan Nihat Doğu, kemençe çalmaya lise yıllarında başladı. Üsküdar Musiki Cemiyeti, İleri Türk Musikisi Konservatuvarı, Avni Atun Fasıl Heyeti ve Yekta Akıncı Topluluğu gbi grularla birlikte 1951'den itibaren İstanbul Radyosu'nda sanat icra etti.

Birçok Avrupa ülkesiyle birlikte Irak, Mısır, Ceyazir, Tunus ve Japonya gibi ülkelerde konserde bulundu.

Aydın'da hırsızlar polisle çatıştı
Gündem

Aydın'da hırsızlar polisle çatıştı

Aydın’ın Koçarlı ilçesinde dur ihtarına uymayan aracı kovalayan polis ekipleri ile kaçan zanlılar arasında silahlı çatışma çıktı. Çatışmada kullandıkları silahın kurşunun bitmesi üzerine şüpheliler silahı bırakıp dağlık alanda izlerini kaybettirdi.
Oda TV yazarı eski Amiral'den PKK'lılara güzelleme: Onlar da Müslüman
Gündem

Oda TV yazarı eski Amiral'den PKK'lılara güzelleme: Onlar da Müslüman

2008 - 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevi yapan Oda TV Yazarı eski Tuğamiral Türker Ertürk’ün yazdıkları kan dondurdu. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın "Vatan, millet, din ve bayrak uğruna hayatlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kendilerini minnetle yâd ediyoruz…" ifadesini hazmedemeyen Ertürk, Akar’ın “din uğruna” ifadelerine muhalefet edeyim derken içindeki İslam hazımsızlığını da ortaya çıkardı. Oda TV yazarı eski Tuğamiral Türker Ertürk bununla da kalmadı, “Karşımızda bize direnç gösterenler de toprak bütünlüğümüze tehdit teşkil edenler de Müslüman” diyerek Marksist örgüt PKK'lıları da Müslüman ilan etti.
Luis Figo'nun Twitter hesabı hacklendi
Spor

Luis Figo'nun Twitter hesabı hacklendi

Bir dönem Real Madrid ve Portekiz milli takımında forma giyen ünlü futbolcu Luis Figo'nun Twitter hesabı hacklendi. Ünlü futbolcunun hesabından Afrin paylaşımları yapıldı.
Metrobüste herkesi şoke eden yolcu
Gündem

Metrobüste herkesi şoke eden yolcu

Geçtiğimiz günlerde Yenibosna durağından Metrobüse binen bir kadın yolcu giyim tarzı ile herkesi şoke etti. Kadın yolcu son zamanlarda trend olan 'cosplay' olduğu iddia edildi.
Türkiye'nin ilk milli uçak gemisi 2019'da denize inecek
Ekonomi

Türkiye'nin ilk milli uçak gemisi 2019'da denize inecek

Kamuoyunda uçak gemisi olarak bilinen, Türkiye'nin ilk yerli ve milli savaş uçak gemisi " Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu"nun Tuzla Sedef Tersanesi'ndeki inşasında çalışmalar hızla devam ediyor. Geminin 2019 yılı başlarında yüzdürülmesi planlanıyor.