HayatMülteci çocuklarlayüzleşme vakti

Mülteci çocuklarla yüzleşme vakti

Sanatçı Şinasi Göktürkler, son iki yılda karşılaştığı mülteci çocuklar ve çocuk işçilerin yüzlerini bez parçalarına işledi. "Yersiz Yersizlik" sergisinde imgeleri çocukların hayatına odaklayan sanatçı, izleyiciyi mülteci çocuklarla yüzleşmeye davet ediyor.

Seray Şahinler DemirYeni Şafak
Göktürkler, son iki yıl boyunca dördü çocuk işçi, altısı mülteci olmak üzere 10 çocuğu inceledi.
Göktürkler, son iki yıl boyunca dördü çocuk işçi, altısı mülteci olmak üzere 10 çocuğu inceledi.

Şinasi Göktürkler’in dördüncü kişisel sergisi “Yersiz Yersizlik” son iki yıl içinde karşılaştığı göçmen çocuklar ve çocuk işçiler ile şekilleniyor. Trump Gallery'de açılan sergide sanatçı kendi anlatım dili ile kimi zaman bu çocukların çocuk olmayan bakışlarına odaklanıyor ve onları kumaşlara her an sökülecekmişçesine resimleyerek; pankartlaştırıyor hatta bayraklaştırıyor, kimi zaman ise kağıt ve tuval üzerine resmettiği imgeler ile izleyiciyi bir hikayenin içine davet ediyor.

SORUNU SANAT PRATİĞİNE DÖKTÜM

Göktürkler, son iki yıl boyunca dördü çocuk işçi, altısı mülteci olmak üzere 10 çocuğu inceledi. Bu çocukların yüzünü ise kumaşlara yansıttı. Yüzlerini parçalayıp başka imgelere dönüştürdü. Mülteci sorununu sanatına yansıtmayı tercih eden sanatçı, "Sanatçı ve sanat yaşadığı topluma tarihe ana tanıklık ediyor. Bunu bir şekilde yansıtıyor. Benimki de aynı şekilde oldu. Mülteci meselesi yaklaşık altı yıllık bir süreç. Ben bunu son 2 yıldır sanat pratiğine nasıl dökebilirim diye düşündüm ve bunun üzerine araştırmalar yaptım. Zaten çok fazla araştırma yapmamıza da gerek kalmıyor. Atölyem Cibali'de ve orada çok fazla mülteciler ve keza çocuk işçiler var. Bu süreç içinde zaten gerekli doneler toplanmış olmuştu. Sonrasında sanat pratiği başlamıştı" şeklinde konuşuyor.

Sanatçı Şinasi Göktürkler neden mülteci çocukları çalıştığını 'Sanat yaşadığı topluma şahitlik eder

DEĞERSİZLEŞTİRMEYE GÖNDERME

Sanatçı eserlerini kumaş üzerine çalışıyor. Bu kumaşların üzerinde 10 mülteci çocuk ve işçi var. Yüzleri ise parçalayıp bölünerek başka bir imgeye çevrilmiş durumda. Sanatçı bez kullanımının "değersizleştirmeye" bir gönderme olduğunu belirterek sergi kurgusunu şöyle anlattı: "Bez üzerindeki işler gerçek hayattan kişiler. Onun haricinde kağıt ve tuval üzerindeki benim çocukluk, suç, yaşam, masumiyet gibi kavramları irdelediğim işler var. Onun bez olması bir bez parçası olması gibi. Değerinin çok düşük olması tercihimde etkili oldu. En ucuz kumaşı seçmek istedim. O değersizliğe gönderme yaptım. Onu bir pankart gibi düşünün. O pankartta bir şey yazarsınız ve çok şey söylemek istersiniz. Savaşta ateşkes için açılan bayrak ya da en kötüsü kefen gibi... Orada o çocukların yüzü var." Yersiz Yersizlik sergisi 6 Ekim'e dek ziyaret edilebilecek.

Demirci direnemedi
Dünya

Demirci direnemedi

Suriye’de Esed rejiminin 2012’den sonra PKK’ya devrettiği Afrin’de örgüt, ilçeye çeşitli pagan heykel ve sembolleri dikerek militanlara ideal aşılamaya çalışıyordu.
'Muhammed'in ordusu geri döndü'
Dünya

'Muhammed'in ordusu geri döndü'

TVNET Özel Yayını'nda Çanakkale Zaferi ve Afrin'in teröristlerden temizlenmesini değerlendiren ASSAM Güvenlik Uzmanı Ersan Ergür, "Bu ordu, Mescid-i Aksa'da, Mekke'de, Medine'de peygamberlik sancaktarlığını yaptı. Mehmetçik bu bölgelerden çekildikten sonra, Müslümanların kanadı kırılmış ve Kudüs'e ve Mescid-i Aksa'ya namahrem eli değimiştir. İşte bugün 18 Mart'ta Afrin'in alınmasıyla, şu sloganı rahatlıkla söyleyebilirim ki, 'Gidin emperyalistlere söyleyin ki, Muhammed'in ordusu geri döndü.." ifadelerini kullandı.
'Özgür Suriye Ordusu'nda büyük değişim yaşandı'
Dünya

'Özgür Suriye Ordusu'nda büyük değişim yaşandı'

TVNET Özel Yayını'na katılan Gazeteci Mete Sohtaoğlu, Afrin operasyonun önemli bir parçası olan Özgür Suriye Ordusu ile ilgili "Bazı kesimlerce küçümsenen ya da askeri tecrübe bakımından tecrübesi olmadığı iddia edilen Özgür Suriye Ordusu'nun özgüveninin geriye geldiğini görüyoruz. 7 yıl önceki ÖSO birlikleriyle, mevcut ÖSO birlikleri arasında ciddi farklılıklar var" dedi.
Onazi Galatasaray maçında cezalı duruma düştü
Spor

Onazi Galatasaray maçında cezalı duruma düştü

Trabzonspor'un Yeni Malatyaspor'la oynadığı maçta sarı kart gören Nijeryalı orta saha oyuncusu Ogenyi Onazi Galatasaray maçı öncesinde cezalı duruma düştü.
Güvenlik güçleri için üretilen cihaz piyasada satışa çıkarıldı
Teknoloji

Güvenlik güçleri için üretilen cihaz piyasada satışa çıkarıldı

iPhone’ların şifrelerini güvenlik güçleri ve güvenlik kurumlarının kırabilmesi için üretilen GrayKey adlı cihaz, piyasada satılmaya başladı. Çalıntı iPhone’ları korsan olarak satışa çıkarmasına da neden olacak bu cihaz, kötü niyetleri insanların eline geçtiğinde cihaz sahibinin tüm kişisel bilgilerinin de çalınmasına imkan sağlıyor.