Hayat Sinema yatırımcılarına destek geliyor

Sinema yatırımcılarına destek geliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sinema salonlarının yaygınlaşması ve çoğaltılması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimat verdiğini, sinema olmayan şehir, bölge kalmaması için sinema yatırımcılarına yönelik çalışma başlatacaklarını bildirdi.

Haber Merkezi AA
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Sayın Cumhurbaşkanımızın sinema salonlarının yaygınlaşması ve çoğaltılması ile ilgili talimatı var" diyerek Sinema Kanunu'na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sinemayı stratejik bir sektör olarak kabul ettiklerini dile getiren Ersoy, sinema yapımlarının desteklenmesine ilişkin 2004'te çıkan yasanın sektöre olumlu katkı yaptığını söyledi.

Son yıllarda destekler artarak devam ediyor

Ersoy, Türkiye'de 1990-2002'de 5,4 milyon dolar olan sinema yapımlarına verilen desteğin, 2012-2018'de ciddi oranda artarak, 217,7 milyon dolara yükseldiğini belirtti

Desteklerin faydasıyla seyirci sayısının 2 milyondan 44 milyona çıktığını bildiren Ersoy, bunda en büyük etkenlerden birinin, yerli yapımların artması olduğunu ifade ederek ekledi:

Yerli yapım izlenme oranı, Türkiye'de yüzde 63’e ulaşmış. Bu, Avrupa ortalamasının çok çok üstünde. Bizden sonraki en büyük izlenme oranı olan Avrupa ülkelerinde yüzde 34 civarında. Sinema sektöründe 2018'de 3 milyar liranın üzerinde bir ekonomi olmuş.

Ersoy, sinema sektörünü daha da büyütmek adına var olan yasada değişikliğe gittiklerini belirterek, "Bu sektörün, yan faydaları da önemli. Türkiye'nin stratejik sektörlerinden biri de turizm, turizm tanıtımında en etkin uygulamanın filmlerle olacağını düşündük. O yüzden bu yasada gerekli düzenlemeleri yaptık." dedi.

Yasa değişikliğiyle dizi filmlerin de destek kapsamına alındığına dikkati çeken Ersoy, şöyle devam etti:

  • "Türkiye, 350 milyon dolar civarında dizi film ihracatı yapıyor, bu çok önemli bir rakam. Amerika'dan sonra ikinci sıradayız. Öncelikle hedefimiz bu rakamı büyütmek. İkincisi biz film sektörünün, film turizmi sektörünü oluşturduğunu da düşünüyoruz. Yabancı filmleri destekleme kapsamına almamızın ana sebebi, yabancı filmlerden oluşan turizmin de desteklenmesi. Bu açıdan bakıldığında yüzde 30'a varan destekleme politikaları geliştirdik yasayla birlikte. Burada iki amacımız var. Biri film turizminin oluşması, iki turizmde filmleri tanıtım aracı olarak kullanmak."

Ersoy, desteklenecek filmler için üç ana kriter bulunduğunu vurgulayarak, "Birincisi senaryo olarak Türkiye'nin kültürünün ve turizminin tanıtımına uygun olması. İkincisi bizim için önemli olan bize yolcu, misafir tedariki sağlayan ülkelerde veya potansiyel ülkelerde gösteriliyor olması. Üçüncüsü ise seyirci ile buluşuyor olması. Bu üç kriteri de karşılayan dizi filmler desteklenecek" ifadelerini kullandı.

  • Sinema Kanunu ile bağımsız filmlerin desteklenmesine yönelik adımların da atıldığını dile getiren Ersoy, "Salonlara eğer bağımsız filmleri gösteriyorlarsa belli destek ödemeleri yapacağız. Bağımsız film sektörünün kendisini geliştirmesi, seyirciyle buluşması için çok büyük bir destek bu" dedi.

Bağımsız sinema filmlerini gösteren salonların bu şekilde finanse edileceğini vurgulayan Ersoy, şunları kaydetti:

Seyirci desteği veriyoruz. Ücret desteği veriyoruz. Onların bir kısmını finanse ediyoruz. Hem ucuza seyirciyi bulma şansları var, hem de boş salonları doldurma şansları var. İlk etapta ciddi bir kaynak aktarımı olacağını, ayakta kalmaları için yeterli olacağını düşünüyorum.

Sinema emekçilerimizi yarı yolda bırakmamamız lazım

Ersoy, emektar, yardıma muhtaç durumda olan sinema sanatçılarına, yardım yapılabilmesine olanak sağlayan yasal düzenlemeye de Sinema Kanunu'nda yer verdiklerini kaydetti.

Bakan Ersoy, "Eski sinemacılarımızı, sinema emekçilerimizi, sinemada ve toplumda yer etmiş kişileri yarı yolda bırakmamamız lazım" diye konuştu.

Sinemada büyük kriz: Yapımcılar sektörü protesto etmek için film tarihlerini erteledi
HAYAT
Sinemada büyük kriz: Yapımcılar sektörü protesto etmek için film tarihlerini erteledi

Sinemada kriz çözüldü: Promosyonlu bilet dönemi bitti
HAYAT
Sinemada kriz çözüldü: Promosyonlu bilet dönemi bitti

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.