|

Unutulan adetler Hint dizileriyle geri göndü

Son yıllarda Bosna Hersek'teki birçok televizyon kanalında yayınlanan Hint dizileri, asırlar önce ülkeye Osmanlılar tarafından getirilen kına gecesi geleneğini yeniden canlandırdı. Dizilerdeki sahnelere özenen genç kızlar, unutulan kına gecesi geleneğini yeniden canlandırarak, yeni nesillerin de beğeneceği bir şekilde tekrar yaşatmaya başladı.​

Yeni Şafak
11:48 - 8/02/2017 Çarşamba
Güncelleme: 12:05 - 8/02/2017 Çarşamba
AA
Unutulan kına geceleri Hint dizileriyle geri döndü.
Unutulan kına geceleri Hint dizileriyle geri döndü.

Hint dizileri, asırlar önce ülkeye Osmanlılar tarafından getirilen kına gecesi geleneğini yeniden canlandırdı. Bugün Türkiye'deki kına gecelerinden farklı bir konseptte yapılan bu organizasyonlarda, gelin ve yakın arkadaşlarının kollarına Hint kınası ile çeşitli desenler yapılıyor. Siyah ve turuncu renkteki kınalarla çeşitli desenler çizildiği gibi Türk kına gecelerinin vazgeçilmez adetlerinden ayna tutma, duvak takma ve gelin ağlatma da Bosna Hersek'teki kına gecelerinde görülen uygulamalardan.
Bosna Hersek'teki en tanınan Hint kınası sanatçılarından Adla Mulic, kına gecesi geleneğini büyükannelerinden gördüğünü belirterek, bu geleneği daha modern bir şekilde uygulayıp yeniden yaşatılması için uğraştığını söyledi. Saraybosna Üniversitesi İslam Bilimleri Fakültesinde öğrenci olduğunu aktaran Mulic, Hint kınası ile son birkaç yıldır ilgilendiğini ve bunun kendisine ek bir gelir sağladığını ifade etti.İnsanların kendisine sürekli Hint kınası yapmaya nasıl başladığını sorduklarını söyleyen Mulic, şunları anlattı:"Bu işe, yaklaşık üç yıl önce henüz medresede öğrenciyken başladım. Babaannemin ellerindeki turunculuğu her zaman merak ederdim. Avuçları ve parmak uçları hep turuncuyken, yaz aylarında ayaklarına da kına yakardı. Bu gelenek bana her zaman çok ilginç gelmişti. Bayramlarda, doğum günlerinde ve diğer özel günlerde, nineler kendi torunlarına da kına yakarlardı. Merakımın peşini bırakmayıp kına gecesi geleneğine kadar ulaştım ve aslında her şey, bana hacdan getirilmiş bir kutu kınanın hediye edilmesiyle başladı."Kına geceleri artıyor

İnternette izlediği videolardan farklı desenler çizmeyi öğrendiğini aktaran Mulic, çiçek motiflerine eklediği ufak detaylarla bütünleşmiş bir görüntü ortaya çıkardığını söyledi.Son yıllarda birçok yerel kanalda yayınlanan Hint dizilerinden de esinlendiğini dile getiren Mulic, "Aslında geçmişte burada yaygın olan bir Türk geleneğini yaşatmak istedim. Bunu yaparken unutulmuş kına gecesi geleneğinin daha çağdaş bir gelenek olarak kabul görmesi için Hint dizilerinden gördüğüm ufak tefek detaylardan faydalandım." dedi.Bosna Hersek'te her geçen gün artan Türk ve Hint dizisi merakının bazı unutulmuş geleneklerin gün yüzüne çıkmasına da yol açtığına işaret eden Mulic, kına gecesi organizasyonlarının da sürekli arttığını vurguladı.
Kına gecelerinde, Avrupa'da düzenlenen "kızlar gecesinden" çok daha samimi ve sıcak bir ortam oluşturulduğunu söyleyen Mulic, kına gecesi organizasyonlarına farklı dinlerden genç kızların da katıldığını ve ellerine motifler çizdirdiğini ifade etti.


#Kına gecesi
#Hint kınası
#Kına gecesi adetleri
7 yıl önce