Koronavirüs Bakan Kocadan yeni varyant açıklaması Türkiyede yok

Bakan Koca'dan yeni varyant açıklaması: Türkiye'de yok

AK Parti MYK toplantısı sonrasında açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de omicron varyantı vakası bulunmadığını, ağırlıklı olarak delta bulunduğunu açıkladı. Ayrıca Koca, "Bir iki gün içinde sağlık çalışanlarını sevindirecek bir gelişme yaşanacak" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Osman Özgan Yeni Şafak
Son dakika haberleri: Türkiyede Omicron varyantı var mı? Türkiyede yeni varyant var mı?
Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti MYK toplantısı sonrası omicron varyantı ile ilgili, “Türkiye’de şu anda vaka görülmedi. Varyantın olması da zaten önlemlerimizi değiştirmiyor. Dün Uğur Hoca’yla görüştüm. 1-2 hafta içinde MRNA aşısının yeni varyant üzerindeki etkinliğini açıklayacaklar. Yeni bir aşı içeriğine ihtiyaç olup olmadığı belli olacak” dedi. Yeni varyant için henüz ilave tedbire gerek olmadığına işaret eden Koca, “Bir kapatma düşünmüyoruz” diye konuştu.

"Birkaç hafta içinde netleşir"

  • Türkiye’de görülmediği için belirtilerin tam olarak bilinmediğini söyleyen Koca, “Bulaşıcıcılığı deltadan daha yüksek ama sürveyans daha düşük bile olabilir ama birkaç hafta içinde netleşir” dedi.

YERLİ AŞIYA YIL BİTMEDEN ONAY

Koca, Turkovac’ın acil kullanım onayıyla ilgili, “Yıl bitmeden aralık ortasında bekliyoruz. 250 bin dozun bugün dolumu bitti” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARA MÜJDE

Koca, ayrıca sağlık çalışanlarına yönelik bir iki gün içinde önemli gelişmeler yaşanacağını da kaydetti.

Türkiye'nin 30 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı: Bakan Koca'dan 'Seviyenin altındayız' uyarısı
KORONAVİRÜS
Türkiye'nin 30 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı: Bakan Koca'dan 'Seviyenin altındayız' uyarısı

Yeni varyantın nedeni aşı adaletsizliği: Afrika'da aşılanma yüzde 1-5
KORONAVİRÜS
Yeni varyantın nedeni aşı adaletsizliği: Afrika'da aşılanma yüzde 1-5

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.