|

"Tekrar Edilemez" Dali sergisi

20. yüzyılın en büyük sanatçılarından biri olan Salvador Dali'nin, bazıları ilk kez olmak üzere toplam 200'den fazla eseri İspanya'nın başkenti Madrid'deki Reina Sofia Müzesi'nde sergilenmeye başladı.

Aa
00:00 - 30/04/2013 الثلاثاء
Güncelleme: 13:01 - 30/04/2013 الثلاثاء
Yeni Şafak
"Tekrar Edilemez" Dali sergisi
"Tekrar Edilemez" Dali sergisi

"Dali. Tüm şiirsel telkinler ve olası tüm plastik sanatlar" başlığı altında geçtiğimiz aylarda Paris'teki Pompidou Centre'da sergilendikten sonra Reina Sofia Müzesi'ne getirilen Salvador Dali'nin eserleri, çeşitliliği ve birlikteliği açısından "tekrarlanması çok zor bir sergi" olarak gösteriliyor.

Dali'nin sanatçı biyografisini kapsayan 11 bölümden oluşan sergide, ünlü ressamın tabloları dışında sinema ve tiyatro dünyasındaki görüntüleri, performansları, heykelleri, yazıları ve reklamları da sanatseverlerle buluşturuluyor.

New York MoMa, Pheladelphia Sanat Müzesi, St. Petesburg Dali Müzesi, Londra Tate Modern, Belçika Royaux des Beaux-Arts Müzesi, Paris Pompidou Centre ve daha bir çok farklı müzeden veya özel koleksiyonculardan toplanan Dali eserlerinden 30'u ilk defa İspanya'da sergileniyor.

Paris Pompidou Centre'nin ziyaretçi rekorlarını her zaman Dali'nin eserleri ile kırdığını belirten Fernandes, Reina Sofia Müzesi'nde de bu konuda büyük bir beklenti olduğunu, 27 Nisan'da açılan sergiyi ilk 3 günde 4 bin kişinin ziyaret ettiğini bildirdi.

Fernandes, 2 Eylül'e kadar açık olacak Dali sergisini 500 binden fazla kişinin ziyaret etmesini beklediklerini dile getirildi.

Dali sergisinin biletleri 8 avrodan satılırken, pazartesi, çarşamba, perşembe ve cumartesi 19.00-21.00, cuma 19.00-23.00 ve pazar 15.00-19.00 saatleri arası sergi bedava gezilebiliyor.

٪d سنوات قبل