|

Faiz artarsa dolar ve altın fiyatı ne olur?

Merkez Bankası faiz kararı piyasalar açısından kritik ödene sahip. Dolar, altın ve borsa yatırımcıları faiz toplantısıda çıkacak karara kilitlenmişti. Merkez Bankası politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 42,50'ye çıkardı. Peki Merkez Bankası faiz artırırsa dolar ne olur, altın düşer mi çıkar mı? Merkez Bankası faiz artırırsa kur nereye gelir?

14:08 - 21/12/2023 Perşembe
Güncelleme: 14:08 - 21/12/2023 Perşembe
Yeni Şafak
Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?
Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri daha uzun süre yüksek tutacağına ilişkin beklentilerin artmasıyla pozitif bir seyir izliyor. Piyasaların gözü kulağı 2024 yılının son Merkez Bankası faiz kararı toplantısındaydı. TCMB Aralık ayına ilişkin faiz kararını açıkladı.

Merkez Bankası faiz kararı ne oldu, faiz yüzde kaç?

Hafize Gaye Erkan başkanlığında altıncı kez toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) merakla beklenen faiz kararını açıkladı.

Yılın son toplantısını yapan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 42,5'e yükseltti. Şubat ayında faizi 50 baz puan indiren Merkez Bankası, hazirandan sonra sıkılaştırma politikası uyguladı. Haziranda faizi yüzde 650 baz puan artışla yüzde 15'e çıkaran Merkez Bankası, son 7 toplantıda da yukarı yönlü adım attı.

Merkez Bankası faizi artırırsa ne olur?

Merkez Bankası bu işlemler için bir faiz oranı belirler. Bu oranı değiştirerek para politikasını oluşturur. Merkez Bankası tarafından belirlenen bu faize politika faizi denir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı öncesi vatandaşlar, faiz artarsa dolar ne olur sorularına yanıt ararken, altın yatırımcıları da faiz artarsa altın ne olur sorularına yanıt arıyor. Merkez Bankası, enflasyon tehdidi gördüğünde faiz oranını artırır. Böylece toplam talebi düşürerek enflasyonu düşürmeye çalışır.

  1. Bankalar kendi müşterilerine uyguladıkları faizlerini artırır.
  2. Enflasyonla mücadele algısı güçlenir.
  3. Döviz kurları düşer, TL değer kazanır.
  4. Kredi çekmenin maliyeti yükseldiği için borçlanma ertelenir.
  5. Enflasyon beklentisi düşer.
  6. İthal ürünlerin fiyatı düşer.
  7. Harcamalar azaltılır.
  8. Ürünlere olan talep düşer, ihracat azalır.

Fed faizi artırırsa dolar ne olur?

FED'in güçlü faiz artışına devam etmesi halinde, güvenli liman etkisiyle doların dünyada güçlenmesi ve altın fiyatlarının gerilemesi ve baskılaması bekleniyor.

FED faizi düşerse dolar ne olur?

FED faizi düşerse dolar, kısa ve orta vadede değer kaybeder. Altın fiyatı uluslararası piyasalarda dolar cinsinden fiyatlandığı için dolar düştükçe ons altın fiyatı değer kazanacaktır. Güvenli liman özelliği bulunan altın ilk sıralarda yer alan yatırım araçları içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle FED'in faiz indirmesi ya da faiz indirimi sinyali vermesi altın fiyatlarını pozitif etkileyecektir.

Faiz altın yükselir mi, düşer mi?

FED'in faiz artırma kararı altını iki yönden etkiler. Birincisi; ons altın tarafından bakıldığı zaman FED'in faiz artırımı dünya genelinde altından çıkışları hızlandırır bu durum da ons altında geri çekilmelere neden olabilir. İkincisi dolar etkisinden gram altın tarafından bakıldığında ise; dolar bir miktar değer kazanacağı için gram altında da bir miktar değer artışı olabilir.

Merkez Bankası faizi sabit tutarsa dolar ve altın ne olur?

Uzmanlara göre Merkez Bankası'nın faizi sabit tutması halinde altın ve dolarda çok keskin hareket olmayabilir.

Merkez Bankası faizi düşürürse dolar ve altın ne olur?

Politika faizi düşerse dolar kısa veya orta vadede genel olarak yükselir. Kurun yükselişi altın fiyatlarını da yükseltir. FED faizi düşerse dolar, kısa ve orta vadede değer kaybeder. Türk Lirası değer kazanır.#merkez bankası
#dolar
#altın
6 ay önce