Ramazan Aksanın kapısında teravih Harem-i Şerifteki teravih namazlarını internet üzerinden binlerce kişi izliyor
  • İMSAK 00:00
  • GÜNEŞ 00:00
  • ÖĞLE 00:00
  • İKİNDİ 00:00
  • AKŞAM 00:00
  • YATSI 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2021 - İSTANBUL

Aksa’nın kapısında teravih: Harem-i Şerif’teki teravih namazlarını internet üzerinden binlerce kişi izliyor

İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün “Eski Şehir” bölgesinde oturan Filistinliler, teravih namazını koronavirüs nedeniyle ibadete açılamayan Mescid-i Aksa’nın kapılarında kılıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Aksa’nın kapısında teravih:  Harem-i Şerif’teki teravih namazlarını internet üzerinden binlerce kişi izliyor
Mescid-i Aksa

Tüm İslam aleminde olduğu gibi, Kovid-19 nedeniyle Doğu Kudüs’teki camiler de Ramazan ayında ibadete açılamadı. Harem-i Şerif’te görevli imam hatiplerin yanı sıra Kudüs İslami Vakıflar Konseyi üyelerinden oluşan birkaç kişilik cemaat Mescid-i Aksa’da teravih namazını kılmaya devam ediyor. Mescid-i Aksa’nın içinde yer aldığı Eski Şehir’de yaşayan Filistinliler ise teravih namazını kılabilmek için her akşam Harem-i Şerif’in kapılarına geliyor. Filistinliler, salgın nedeniyle kapalı olan Mescid-i Aksa’nın kapıları önünde sosyal mesafe kuralına uyarak saf tutuyor. Mescid-i Aksa’nın içinde az sayıda kişinin katılımıyla kılınan teravih namazı, hoparlörler sayesinde dışardaki cemaate ulaştırılıyor. Harem-i Şerif’teki teravih namazlarının internet üzerinden yapılan canlı yayınları binlerce kişi tarafından izleniyor.

Mescid-i Aksa’nın kapısında kılanan teravih namazı.
Mescid-i Aksa’nın kapısında kılanan teravih namazı.

***

Mescid-i Aksa’nın kapısında kılanan teravih namazı.
Mescid-i Aksa’nın kapısında kılanan teravih namazı.

DİĞER BÖLGELERDEN GELENLERE PARA CEZASI

  • Öte yandan İsrail polisi, Doğu Kudüs’ün diğer bölgelerinden gelen ve teravih namazını Mescid-i Aksa’nın kapılarında kılmak isteyen Filistinlilere para cezasına çarptırıyor. İsrail polisi, önceki akşam Mescid-i Aksa’nın kapılarında teravih namazı kılan ve Eski Şehir’de oturmadıkları belirtilen 3 Filistinliye evlerinden 500 metre uzaklaştıkları gerekçesiyle 500 Yeni İsrail Şekeli (988 lira) ceza kesmişti. Kudüs İslami Vakıflar Konseyi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’nın Kovid-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında Ramazan ayında da ibadete açılmayacağını duyurmuştu. İsrail yönetimi de Kovid-19 nedeniyle zorunlu nedenler dışında evlerinden 500 metre uzaklaşanlara para cezası verilmesine karar verirken, 19’dan fazla kişinin katıldığı toplu ibadetleri de yasaklamıştı.

Kıble neden Mescid-i Aksa'dan Kabe'ye döndü?
RAMAZAN
Kıble neden Mescid-i Aksa'dan Kabe'ye döndü?

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.