Ramazan 2018 Manisa bayram namazı vakti saat kaçta?
 • İMSAK 00:00
 • GÜNEŞ 00:00
 • ÖĞLE 00:00
 • İKİNDİ 00:00
 • AKŞAM 00:00
 • YATSI 00:00
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2018

2018 Manisa bayram namazı vakti saat kaçta?

2018 Manisa bayram namazı vakti saat kaçta?

Ramazan bayramının yaklaşmasıyla birlikte Manisalı vatandaşlar tatil planları yapmaya başladı. Bayramın bu yıl 15 Haziran Cuma gününe denk gelmesi sebebiyle vatandaşlar çifte bayram yaşayacak. Peki, 2018 Manisa bayram namazı vakti saat kaçta? Diyanet bayram namazı ile ilgili vakitleri paylaştı. Manisa için bayram namazı vakti haberimizde.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Bayrama sayılı günler kala Manisa için Ramazan Bayramı vakti açıklandı.
Bayrama sayılı günler kala Manisa için Ramazan Bayramı vakti açıklandı.

Ülkemizde kültür turizminin en yoğun yaşandığı şehirlerden olan Manisa, Ramazan ayında da etkinliklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Bayram için hazırlıklara başlayan Manisa’da bayram namazı saati 06:30 olarak açıklandı.

 • Bayram namazı kaç rekat nasıl kılınır?
 • Önce "Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama" diye niyet edilerek namaza durulur.
 • Sonra "Sübhaneke" okunur.
 • Sübhaneke’den sonra eller üç defa tekbir getirerek kulaklara kaldırılıp (iftitah tekbirinde oldugu gibi), birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlanır. İmam önce Fatiha, sonra bir sure okur ve beraberce rükuya eğilinir.
 • Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rekata) kalkılır ve eller bağlanır.
 • İkinci rekatta, imam önce Fatiha ve bir sure okur. Sonra iki el üç defa tekbir getirerek kaldırılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükuya eğilinir.
 • Sonra da secdeler yapılarak oturulur.
 • Oturuşta imam ve cemaat, Ettehiyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina, Rabbena firli duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namaz bitirilir.

İSTANBUL BAYRAM NAMAZI VAKTİ SAAT KAÇTA?

ANKARA BAYRAM NAMAZI VAKTİ SAAT KAÇTA?

İZMİR BAYRAM NAMAZI VAKTİ SAAT KAÇTA?

KONYA BAYRAM NAMAZI VAKTİ SAAT KAÇTA?

ANTALYA BAYRAM NAMAZI VAKTİ SAAT KAÇTA?

BURSA BAYRAM NAMAZI VAKTİ SAAT KAÇTA?

RAMAZAN BAYRAMINDA FITIR SADAKASINI VERMEK

“Fıtır” kelimesi sözlükte "orucu açmak", aynı kökten fıtrat kelimesi ise "yaratılış" anlamına gelir. “Fıtır sadakası”, Ramazan orucunu tutup bayrama kavuşmanın bir şükran ifadesi olarak fakirlere yapılan bir yardımdır. Fıtır sadakası halkımız arasında “fitre” kelimesi ile ifade edilmektedir.

Fitre, Ramazan orucunun farz kılındığı hicretin ikinci yılında Şaban ayında zekâttan önce vacip kılınmıştır. Dinen zengin sayılanlar fıtır sadakası vermekle yükümlüdürler. Bu kimseler, hem kendi adına hem de bakmakla yükümlü olduğu kimseler adına fıtır sadakası verirler.

 • Fıtır sadakası, Ramazan Bayramı’nın birinci günü fecr-i sadığın doğuşu anında vacip olur.
 • Fıtır sadakasını bayramın birinci günü sabah namaz ile bayram namaz arasında vermek sünnettir. Sadaka-i fıtır Ramazan ay içerisinde verilebileceği gibi bayramının birinci günü verilememesi halinde daha sonra da verilebilir.

Bayramdan önce verilmesi ile bayramdan sonra verilmesi arasında geçerlilik bakımından her hangi bir fark yoktur. Hanefîler'e göre fıtır sadakası buğday, arpa, hurma ve kuru üzüm olmak üzere dört nevi gıda maddesinden verilir. Bu maddelerin bedeli de verilebilir. Fıtır sadakasının miktarı, buğdayda yarım sa’ (Ebû Dâvûd, “Zekât”, 20), arpa, hurma ve üzümde bir sâ’dır. (Buhârî, “Zekât” 72)

REKLAM

Bir sa’, 2, 917 kilogramdır. Şâfiîler'e göre fitre her çeşit hububattan, hurma ve kuru üzümden 1 sâ‘ olarak verilir. Ancak fitre mükellefin bulunduğu bölgede en çok tüketilen gıda maddelerinden ödenmelidir. Fıtır sadakasında temel espiri, bir kişinin bir günlük yiyecek-içeceğini karşılamaktır. Ülkemizde fıtır sadakasının miktar her yıl Din İşleri Yüksek Kurulu’nca günün şartlarına göre belirlenmektedir.

Fıtır sadakası ile ilgili birçok hadis vardır. Mesela konu ile ilgili bir hadis öyledir:

 • “Fıtır sadakası; kadın veya erkek, hür veya köle, büyük veya küçük her Müslüman’a vaciptir. Miktarı; iki müd (yarım ölçek) buğday veya onun dışındaki yiyecek maddelerinden bir sa’dır” (Nesaî, “Zekât” 35; İbn Mâce, “Zekât” 21)

Fıtır sadakası, Tevbe suresinin 60. ayetinde zikredilen kimselere verilir. Kendilerine zekât verilmesi caiz olmayanlara fıtır sadakası da verilmez. Dinen zengin sayılanlar ile kişi eşine, anne ve babasına, dede ve ninelerine (usulüne), çocuklar ve torunlarına (fürûuna) ve bakmakla yükümlü olduğu yakınlarına fıtır sadakası veremez.

Fıtır sadakası verilirken, mükellefin bulunduğu yerdeki fakirler ile uzakta bile otursalar fakir akrabalara verilmesi daha iyi olur. Bir kimse fitresini bir fakire verebileceği gibi, birkaç fakire de verebilir. Ayrıca birçok kişi de fitrelerini bir fakire verebilirler.

Sabah namazı kaç rekat nasıl kılınır?
RAMAZAN
Sabah namazı kaç rekat nasıl kılınır?

Öğle namazı kaç rekat nasıl kılınır?
RAMAZAN
Öğle namazı kaç rekat nasıl kılınır?

İkindi namazı kaç rekat nasıl kılınır?
RAMAZAN
İkindi namazı kaç rekat nasıl kılınır?

Akşam namazı kaç rekat nasıl kılınır?
RAMAZAN
Akşam namazı kaç rekat nasıl kılınır?

Yatsı namazı kaç rekat nasıl kılınır?
RAMAZAN
Yatsı namazı kaç rekat nasıl kılınır?

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.