ÖZGÜN HABERLER

Samsun Milletvekilleri 24 Haziran 2018 AK Parti - MHP - CHP - İyi Parti

Samsun 24 Haziran 2018 seçimlerinde milletvekilleri belli oldu. Samsun ilinde AK Parti - MHP - CHP - İyi Parti'den kimler milletvekili oldu? İşte AK Parti - MHP - CHP - İyi Parti Samsun milletvekilleri ve seçim sonuçlarıyla ilgili tüm detaylar!

Haber Merkezi Diğer

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri Genel Seçimi sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre Samsun’den hangi parti, kaç aday çıkardı? Samsun ilini mecliste hangi milletvekilleri temsil edecek? Sorularınızın cevabı haberimizde.

Samsun Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun Alaçam Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun Bafra Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun Çarşamba Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun Havza Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun Kavak Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun Ladik Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun Terme Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun Vezirköprü Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun Asarcık Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun 19 Mayıs Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun Salıpazarı Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun Tekkeköy Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun Ayvacık Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun Yakakent Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun Atakum Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun Canik Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun ılkadım Genel Seçim Sonuçları 24 Haziran 2018

Samsun AK Parti Milletvekili adayları

Ahmet Demircan

Yusuf Ziya Yılmaz

Çiğdem Karaaslan

Fuat Köktaş

Orhan Kırcalı

Bekir Keleş

Elif Coşkun Bilgin

Caner Göktepe

Muhammet Yasir Okudan

Samsun MHP Milletvekili adayları

Ahmet Demircan

Yusuf Ziya Yılmaz

Çiğdem Karaaslan

Fuat Köktaş

Orhan Kırcalı

Bekir Keleş

Elif Coşkun Bilgin

Caner Göktepe

Muhammet Yasir Okudan

Samsun CHP Milletvekili adayları

Kemal Zeybek

Neslihan Hancıoğlu

Hüseyin Şahin

Müşfik Veysel Erdoğan

Mehmet Özdağ

Arzu Sabuncu

Murat Çan

Yılmaz Karagöz

Işık Özkefeli

Samsun İP Milletvekili adayları

Bedri Yaşar

İbrahim Özyer

Hüseyin Acar

Birsen Öztürk

Akın Üner

Önder Fatih Şenol

Hakan Kiper

Ayşe Ayan

Furkan Özdemir

Samsun

Samsun, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık on altıncı şehri. Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz Bölümü'nde yer alır ve bölgenin en kalabalık şehridir. On yedi ilçenin bulunduğu Samsun'un genel yönetimi Samsun Büyükşehir Belediyesi ve valilik tarafından sağlanmaktadır. Kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Ordu, güneyinde Tokat ve Amasya, batısında ise Çorum ve Sinop illeri ile çevrilidir.

Karadeniz Bölgesi'nin eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomi açılarından en gelişmiş şehri olan Samsun kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerden olup "Karadeniz'in Başkenti" ve "Atatürk'ün Şehri" olarak tanıtılmaktadır. Karayollarıyla Karadeniz Bölgesi'ni İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi'ne bağlayan Samsun aynı zamanda bir liman şehridir ve geniş hinterlandı ile bir lojistik merkezidir.

Yerleşim geçmişi MÖ 60.000 yılına dek uzanan Samsun'a yerleşen ilk topluluk MÖ 5000-3500 arasında buraya gelen Kaşkalardır. Kaşkaların ardından Hitit dönemini yaşayan şehir MÖ 1182 ile MÖ 546 yılları arasında sürekli el değiştirmiş ve bu yıldan itibaren Pers hakimiyetine girmiştir. Perslerin ardından Pontus, Roma, Bizans egemenliği gören Samsun bunların ardından bir Ceneviz kolonisi haline gelmiştir. Bu dönemde Danişmendliler Beyliği tarafından kuşatılan Samsun alınamamış ve şehrin hemen yanına "Müslüman Samsun" adıyla yeni bir şehir kurulmuştur. I. Mehmed dönemine dek iki Samsun şehri de varlığını sürdürmüş, bu dönemde her iki şehir de Osmanlı Devleti topraklarına katılarak birleştirilmiştir. 1422-1428 yılları arasında Osmanlı hakimiyetinden çıkan Samsun tekrar Osmanlı toprağı olmuş ve 1923 yılında Türkiye Cumhuriyetinin ilanına dek bu durumunu sürdürmüştür.

Türkiye'nin kurulmasına dek uzanan ve 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışıyla başlayan sürecin başlangıç durağı olması nedeniyle özel bir konumu bulunan Samsun "19 Mayıs Kenti" olarak anılmakta ve 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'na ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca 1938 yılında resmî bayram ilan edilen 19 Mayıs günü 1926 yılından beri Samsun'da "Gazi Günü" adıyla kutlanmaktaydı. Mustafa Kemal Atatürk de 19 Mayıs'a verdiği önemi o günü doğum günü olarak kabul ederek göstermiştir.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.