ATLETİZM

12. İstanbul Yarı Maratonu sona erdi

5 bin 100 kişinin katılımıyla başlayan Vodafone 12. İstanbul Yarı Maratonu sona erdi. Elit erkeklerde ilk 10'a girebilen tek Türk atlet Kaan Kigen Özbilen 1:00:51'lik derece yaptı.

Haber Merkezi IHA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor A.Ş. tarafından Vodafone'un isim sponsorluğunda düzenlenen Vodafone İstanbul Yarı Maratonu bitti.

Elit atletler koştu

Vodafone 12. İstanbul Yarı Maratonu'na bu yıl 22'si erkek olmak üzere 32 elit atletin katıldığı açıklandı.

Yeni dünya rekorunun hedeflendiği maratonda erkeklerde Etiyopyalı Tamirat Tola, Kenya asıllı Türk atlet Ali Kaya, kadınlarda ise Bahreynli Eunice Jepkirui Kirwa gibi önemli isimler ter döktü.

Elit erkeklerde Tanzanyalı atlet Juma mutlu sona ulaştı

Tanzanyalı atlet İsmail Juma, 1:00:09'luk derecesiyle parkur rekoru kırarak elit erkeklerde 1. oldu. Terefa Debela 1:00:22'lik derecesiyle ikinci, Edwin Kipsang Rotich ise 1:00:37 ile üçüncü oldu. Elit erkeklerde ilk 10'a girebilen tek Türk atlet Kaan Kigen Özbilen oldu. Özbilen, 1:00:51'lik derece yaptı.

Elit kadınlarda zirve Chepngetich'in

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu elit atletler kadınlarda Ruth Chepngetich, 1:06:19'luk dereceyle zirvede yer aldı. Eunice Kurwa, 1:06:46'lık derecesiyle Chepngetich'in arkasında ikinci olurken üçüncü sıra 1:08:55'lik derecesiyle Worknesh Degefa'nın oldu.

Yenikapı Miting Alanı'nda sona erdi

Yarı Maratonun 31 kilometrelik yarışı Yenikapı Miting Alanı'ndan başlayarak, sahil yolu Eyüp istikametinden Kumkapı, Sirkeci, Eminönü, Unkapanı, Fener, Balat'tan devam etti. Yarı Maraton, Feshane'yi geçtikten sonra aynı istikametten geri dönerek yarışın başlangıç noktası olan Yenikapı Miting Alanı'nda sona erdi. Yarı maraton, bu yıl itibarıyla "altın" kategoride koşuldu.

Kronometre sistemi Türkiye'de ilk oldu

Dünyanın en düz ve hızlı parkurlarından birine sahip olan İstanbul Yarı Maratonu, Türkiye'de ilk kez uygulanacak kronometre sistemi ile her koşucuya en iyi derecesini yapma imkanı sundu.

Her kilometrede bir kilometre taşı yer alırken, atletlerin önünde giden araçta hedef kronometre ve normal kronometre bulundu.

Yarı maratonda ayrıca, daha önce dünya rekoru tecrübesi bulunan normal tavşan atletler de elit atletlere tempo verdi.


Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Bursaspor taraftarını taşıyan otobüs Erzurum'...
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.