|

Akdeniz oyunları için görkemli açılış

Akdeniz Oyunları'nın açılış seremonisi Başbakan Erdoğan ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Rogge'un katıldığı görkemli törenle gerçekleştiriyor.

Aa
00:00 - 20/06/2013 Perşembe
Güncelleme: 20:50 - 20/06/2013 Perşembe
Yeni Şafak
Akdeniz oyunları için görkemli açılış
Akdeniz oyunları için görkemli açılış

Türkiye'nin ev sahipliğinde Mersin'de gerçekleştirilen 17. Akdeniz Oyunları'nın resmi açılışı Mersin'de süzenlenen görkemli bir törenle gerçekleştiriliyor.

Oyunlar için yapılan Mersin Stadı'nda gerçekleştirilen organizasyonun açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge birlikte gerçekleştirecek.

24 ülkeden 2 bin 994 sporcu katılıyor

17. Akdeniz Oyunları'nda 24 ülkeden 2 bin 994 sporcu mücadele edecek. Katılımcı sayısında Türkiye, 4'üncü sırada yer alıyor. Pescara'da yapılan 16. AkdenizOyunları, 3 bin 368 sporcuyla ilk sırada yer alırken, Almeira'da yapılan 15.Akdeniz Oyunları 3 bin 214 sporcuyla ikinci ve Tunus'ta yapılan 14. AkdenizOyunları da 3 bin 41 sporcuyla üçüncü sırada bulunuyor.

Türkiye'yi 430 sporcu temsil edecek

Türkiye, sporcu sayısında 430 sporcuyla ilk sırada yer alıyor. Türkiye'nin ardından İtalya 421 sporcuyla ikinci, Fransa 258 sporcuyla üçüncü sırada bulunuyor. İç savaşın sürdüğü Suriye, 9 sporcuyla en az sporcuyla katılan ülke oldu. Suriye'nin ardından Monaco 11 sporcu, Malta 12 sporcuyla en az sporcuyla temsil edilen ülkeler arasında yer alıyor.

Erkeklerde en yüksek katılım atletizmde

Erkeklerde en yüksek katılım 218 sporcuyla atletizm branşında olacak. Hentbolde 160, futbolda da 144 erkek sporcu oyunlarda yer alacak. Kadınlarda ise en yüksek katılım 240 sporcuyla voleybol branşında yaşanıyor. Atletizm 173, hentbol ise 160 kadın sporcuyla voleybolu takip ediyor. Öte yandan basketbol, boks, bisiklet, futbol, bedensel engelliler atletizm ve su topu branşlarında kadın katılımcı bulunmuyor.

Tesisler 18 ayda tamamlandı

Normal şartlarda yaklaşık 6 yılda bitirilmesi planlanan Akdeniz Oyunları'nın Mersin'deki çalışmaları, Yunanistan'ın organizasyondan çekilmesiyle 18 ay gibi çok kısa bir sürede tamamlandı. Mersin'de organizasyon için yapılan tesisler için 500 milyon liranın üzerinde para harcandı.

Oyunlar için 3 bin 500 kişi kapasiteli Akdeniz Köyü, 25 bin kişilik Mersin Stadı, bin 550 kişinin aynı anda müsabakaları izleyebileceği Erdemli Atış Poligonu, Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi, cimnastik salonu, 100 seyirci kapasiteli spor salonu, bocce tesisi, tenis kompleksi, basketbol müsabakalarına ev sahipliği yapacak 7 bin 500 kişi kapasiteli Servet Tazegül Spor Salonu, olimpik yüzme havuzu ve boks müsabakalarının yapılacağı 500 seyirci kapasiteli spor salonu kullanıma hazır hale getirildi.

Ayrıca Akdeniz Oyunları'nda hentbol, binicilik, kano ve kürek branşlarına ev sahipliği yapacak Adana'da da yeni tesislerin yapımının yanı sıra mevcut tesislerin iyileştirilmesi yönündeki çalışmalar gerçekleştirildi. Bu çerçevede Çukurova Üniversitesindeki (ÇÜ) Prof. Dr. Lütfullah Aksungur Spor Salonu, 2,5 milyon lira harcamayla uluslararası ölçülere sahip modern bir salon haline getirildi. Kano ve kürek branşlarının yapılacağı Seyhan Baraj Gölü'nde ÇÜ bünyesinde bulunan daha önceki kayıkhane, yıkılarak yenisi yapılıyor ve 2 bin 300 metre uzunluğunda "Albano Sistem" kano ve kürek parkuru oluşturuldu.


11 yıl önce