|

Avustralya'da Lorenzo kazandı

MotoGP'de sezonun 16. yarışı Avustralya Grand Prix'sini Yamaha'nın İspanyol sürücüsü Lorenzo kazandı.

Aa
00:00 - 20/10/2013 Pazar
Güncelleme: 10:10 - 20/10/2013 Pazar
Yeni Şafak
Avustralya'da Lorenzo kazandı
Avustralya'da Lorenzo kazandı

ANKARA

MotoGP sezonunun 16. yarışı Avustralya Grand Prix'sini kazanan Yamaha'nın İspanyol sürücüsü Jorge Lorenzo, şampiyona lideri Marc Marquez'in diskalifiye edilmesiyle puan farkını 18'e indirdi.

Motosiklet yarışlarının en önemli organizasyonu MotoGP'de sezonunun 16. yarışı, Avustralya'nın Victoria eyaletine bağlı Phillip Adası'nda, 4 bin 448 metre uzunluğundaki adayla aynı adı taşıyan pistte koşuldu.

Lastik sağlayıcı firmanın, arka lastiklerin 10 turdan fazla kullanılması halinde güvenlik zaafiyeti yaratabileceğini açıklamasıyla 27 yerine 19 tur üzerinden düzenlenen yarışa, "pole pozisyonu"ndan başlayan Yamaha'nın İspanyol sürücüsü Jorge Lorenzo sorunsuz start aldı. Beşinci sıradan başlayan Repsol Honda'dan Dani Pedrosa, bir ara ikinciliğe yükselse de ilk turu üçüncü sırada geçti. Pedrosa'nın şampiyona lideri takım arkadaşı Marc Marquez ise ilk turu ikinci sırada tamamladı.

Pedrosa, 9. turda pite girince Lorenzo-Marquez ikilisi önde yalnız kaldı. Sonraki turda Lorenzo, her pilotun en geç 10. turda "pit stop" yapmasını öngören yarış kuralları gereği pite yönelirken, Marquez pistte kalmayı sürdürdü. Yarış komiserleri, "pit stop"lar sonrası ikinci olarak piste dönen Marquez'in, yarış dışı kalmasına karar verdi.

Liderliğini yarışın sonuna kadar koruyan Lorenzo, 29:07.155'lik derecesiyle bu sezon 6., kariyerindeki 29. yarış galibiyetini elde etti. Yarış dışı kalan Marquez'in takım arkadaşı Pedrosa'nın, liderin 6.936 saniye gerisinde ikinci olduğu yarışta, bir başka Yamaha pilotu Valentino Rossi, takım arkadaşı Lorenzo'nun 12.344 saniye arkasında podyumun son basamağına çıktı.

Puanını 280'e yükselten Lorenzo, şampiyona lideri Marquez ile arasındaki puan farkını 18'e düşürdü. Pedrosa ise 264 puanla bu ikiliyi izledi.

MotoGP'de, sezonun 17. yarışı Japonya Grand Prix'si 27 Ekim'de koşulacak.

10 yıl önce